Právní dotaz, na předžalobní výzvu

Vložil Uik (bez ověření), 31. Květen 2023 - 22:03 ::

Podle občanského spr. Radu musím dát před žalobní výzvu 7 dnů, aby byly při souzený náklady soudní poplatek.

Co když dám současně s žalobou i před žalobní výzvu ( a pokud bude před žalobní výzvě vyhověno, tak žalobu stáhnu, pokud nebude žalobě vyhověno, jak se bude soud dívat na splnění výzvy), když datum podání bylo totožné, jestli rozumíte otázce?

Tedy dostanu v takovém případě, v případě výhry přisouzeny náklady nebo nedostanu? Protože žalovaný mohl splnit, i když nesedí datumy. je k tomu prosím nějaký judikát???

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil nikeid, 8. Červen 2023 - 7:01

  Odpověď je jednoduchá – existuje judikatura na to, že pokud žalovaný nezaplatí ani po doručení žaloby a v řízení se brání, nemá absence předžalobní výzvy vliv na přiznání náhrady nákladů řízení, protože je zřejmé, že i kdyby byla zaslána, nemělo by to ten účinek, který zamýšlel zákonodárce (tzn. aby dlužník měl možnost zaplatit dluh ještě před žalobou, pokud na něj skutečně jen zapomněl).

  viz Nejvyšší soud např. 29 Cdo 506/2015, 29 Cdo 4388/2013 nebo 29 Cdo 2620/2014

  Vložil Petr, 31. Květen 2023 - 23:05

  Přečtěte si zákon 99/1963 Sb., OSŘ § 137, co jsou náklady řízení. Pokud žádné nemáte nebo je můžete oželet (vč. soudního poplatku), tak asi lze postupovat jak uvažujete. Náklady řízení jsou i jiné než vámi uváděný soudní poplatek v úvodu dotazu.

  Píšete zmateně.

  • Co znamená „pokud nebude žalobě vyhověno“
  • Co znamená „jak se bude soud dívat na splnění výzvy, když …“,

  protože při splnění výzvy nedojde přeci vůbec k soudnímu řízení.

  • Co je dle vás „výhra“ v „dostanu v případě výhry…“
  Vložil Uik (bez ověření), 31. Květen 2023 - 23:16

  Pardon, tím bylo samozřejmě myšleno to, že žalovaný mi na základě výzvy nesplní, tedy já setrvání v žalobě, zaplatím poplatek…

  Jde mi o úsporu času, protože se vše odvíjí od data podání žaloby. Pak následuje, například 50 dnů na zaplacení poplatku (po výzvě soudu).

  No a mezitím samozřejmě může probíhat ta předžalobní výzva A žalovaný má celých řekněme těch 50 dní na to, aby se žaloba neuplatnila a já se ptám, jestli to soudy akceptuji a nebo to záměrně bojkotují… Tedy musím formalistický dodržet 7 dní před podáním…?

  Jestli je na to nějaký judikát, podle mě musí být…

  Rozumíte, o co mi jde?

  Vložil Uik (bez ověření), 31. Květen 2023 - 23:11

  Byl jste někdy u soudu? Pokud bude žalobě vyhověno = jako žalobce vyhraju, tedy výhra, mám právo na náklady příslušenství apod.

  A na to se ptám, jak se bude posuzovat popsaná předžalobní výzva!!! Viz142a

  Čemu nerozumíte?

  Jde o to že když podáte žalobu, tak pak čekáte několik měsíců… taky můžete podat žalobu s tím, že poplatek uhradíte na výzvu, ta výzva bude trvat třeba měsíc

  Takže jestli je opravdu nutné nejprve dávat výzvu pak čekat pak teprv žalobu a pak zase čekat

  Protože v mnou naznačeným postupu žalovaný dostane těch 7 případně 20 nebo třeba 90 dní, aby plnil, a on stejně plnit nebude…

  Jako rozumím, když se mu nedá možnost plnit, v délce 7 dnů, že není nárok na …, No ale on tu možnost samozřejmě mít bude,

  Vložil Deštník (bez ověření), 4. Červen 2023 - 5:34

  Vezměte si deštník. Nebude Vám svítit na hlavu.

  https://www. msn .com/cs-cz/zpravy/other/su­perbike-v-misanu-de%C5%A1tn%C3%ADky-v-pr%C3%A1ci-fotografie-z-romagny/ss-AA1c4G2e

  Vložil Hubert (bez ověření), 4. Červen 2023 - 4:21

  Predzalobni vyzva je opravdu myslena pred podanim samotne zaloby.

  Den sem, den tam. Pokud Vam nechce nebo nemuze zaplatit, neurychlite to. Samotny soud je na par let a pokud nemuze zaplatit, penize to stejne neprinese, ale budete mit rozsudek.

  Snad jeste platebni rozkaz, pokud je sance ze si ho vyzvedne.

  Vložil Hubert (bez ověření), 4. Červen 2023 - 4:22

  … on si s tim nejak poradi.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".