práva a povinnosti

Vložil dům hrůzy (bez ověření), 31. Leden 2012 - 21:00 ::

Práva a povinnosti vlastníků SVJ upravuje zákon 72/1994. Pokud tento zákon nestanoví jinak práva a povinnosti vlastníků budov,upravuje jejich práva občanský zákoník,nebo stanovy SVJ.Pokud ve stanovách SVJ není stanoveno,jak se bude hradit odběr tepla ,teplé vody a studené vody,vlastník za tyto služby nemusí platit.Vlastník by musel mít uzavřenu smlouvu na dodávky těchto služeb!Vodárny,ani dodavatel tepla s členem SVJ smlouvu neuzavře,pouze uzavře smlouvu s SVJ.Občanský zakoník jasně stanoví v §53 odst.9 Poskytuje-li dodavatel plnění spotřebiteli bez objednávky, není spotřebitel povinen dodavateli jeho plnění vrátit ani jej o tom vyrozumět!

Žádný judikát neexistuje,to by se musela druhá strana odvolat,jinak platí rozsudek vynesený krajským soudem!

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 1. Únor 2012 - 8:35

    zákon 72 definuje § 9a

    (1) Společenství je oprávněno činit právní úkony, především uzavírat smlouvy ve věcech předmětu své činnosti podle tohoto zákona, zejména k

    1. zajištění dodávky služeb spojených s užíváním jednotek,

    a jak bude účtováno, definuje u tepla a teplé vody vyhláška, proč tvrdíte, že to musí být ještě uvedeno ve stanovách ?? V daném případě poskytuje SVJ plnění ze zákona !!

    Vložil lake, 1. Únor 2012 - 12:14

    Pane Jaroslave, mýlíte se, pokud se domníváte, že SVJ zajišťuje „ze zákona“ každou službu. Doporučuji číst zákon a nevymýšlet co v něm není uvedeno. ZoVB říká pouze to, že SVJ je oprávněno uzavírat smlouvy. A ke smlouvě musí být nejméně dva, že ano.

    Například dodávku tepla může zajišťovat město ze své kotelny společné pro celý blok domů přímo pro vlastníky jednotek.
    Je-li vlastní kotelna v domě, přecházejí práva a povinnosti původního vlastníka a provozovatele kotelny na vlastníky jednotek (nikoliv na SVJ), a to okamžikem podpisu kupních smluv.
    Existují stovky případů novostaveb, kdy v kupních smlouvách developer zavázal jednotlivě nabyvatele jednotek ke smluvnímu odběru tepla od určitého dodavatele na 20 let (ovšemže za nevýhodnou cenu).

    Přečtěte si jak Energetický regulační úřad odpálkoval SVJ, které se domáhalo údajných práv ze smlouvy o odběru tepla. Tato smlouva ovšem mezi dodavatelem a SVJ nikdy nebyla uzavřena a SVJ nemělo automaticky postavení „odběratele“, jak se výbor domníval.
    Viz Rozhodnutí ERÚ ve věci Společenství vlastníků jednotek pro dům Wiesenthalova 958/2, Praha 5 versus České teplo s.r.o.: http://www.eru.cz/…onc_2008.pdf (str. 3).

    lake

    Vložil Neználek neregistrovaný (bez ověření), 1. Únor 2012 - 9:20

    Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 1. Únor 2012 – 8:35

    „V daném případě poskytuje SVJ plnění ze zákona !!“

    Bohužel nikoliv. Zákon nestanoví povinnost společenství zajišťovat dodávku tepla ani teplé vody. Zákon pouze stanoví způsob rozúčtování dodávky tepla a teplé vody v případě, že společenství zajišťuje jejich dodávku.

    Jiná otázka je, jakým procentem se rozhoduje o tom, zda společenství zajišťuje dodávku tepla a teplé vody.

    Vložil dům hrůzy (bez ověření), 1. Únor 2012 - 12:02

    Společenství může rozhodovat o věcech co jsou společná! Ne o věcech týkajících se vlastníků a jejich soukromých věcí!SVJ nemůže rozhodovat o tom jestli vlastník byt.jednotky bude odebírat teplo,teplou vodu a jiné náležitosti,které nejsou společné!

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 1. Únor 2012 - 12:14

    Dome hrůzy, pokud je dům kolaudovaný se společným rozvodem tepla, TUV, SV tak se jedná o společné části domu a správa náleží SVJ. Prosím, používejte méně vykřičníků a více rozumu.

    Vložil dům hrůzy (bez ověření), 1. Únor 2012 - 12:31

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 1. Únor 2012 – 12:14

    Čti co píšu,SVJ zajišťuje pouze služby týkajících se společných části domu!Radiátory i přívod od stoupaček je v mém vlastnictví.Tuto otázku již řešil soud.Vlastník není povinnen odebírat teplo ani teplou vodu,pane Kolemjdoucí!

    Vložil Ontario (bez ověření), 1. Únor 2012 - 13:29

    „Vlastník není povinnen odebírat teplo ani teplou vodu, pane Kolemjdoucí!“

    To jistě není. Vlastník je povinen hradit možnost odběru tepla a teplé vody.

    Vložil dům hrůzy (bez ověření), 1. Únor 2012 - 13:39

    Ano ,vlastník hradí základní složku topení a za teplou vodu! V základní složce je ,vytápění spol.prostor,tep­.ztráty z rozvodů tepla a teplé vody!

    Vložil J.K. (bez ověření), 1. Únor 2012 - 13:51

    Můžete nám prosím vysvětlit jak tedy ve vašem domě počítáte tu základní složku,když jak píšete tvoří vytápění spol.prostor,tep­.ztráty z rozvodů tepla a teplé vody ? Snad nám nechcete sdělit, že když přestanete vytápět společné prostory a snížíte ztráty z rozvodů tak budete mít ZS nižší ?

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 1. Únor 2012 - 12:54

    Dome hrůzy, netykáme si, jestli jste schopen pochopit, co to znamená. S těma vykřičníkama je to nějaká fóbie, že? Čím méně rozumu, tím více vykřičníků.

    Vložil lake, 1. Únor 2012 - 12:28

    Pan Kolemjdoucí si plete správu technických zařízení domu s poskytováním služeb prostřednictvím těchto technických zařízení. To jsou samozřejmě dvě naprosto odlišné věci. SVJ může a nemusí zajišťovat obojí.

    Je-li SVJ např. provozovatelem výtahu, neznamená to, že Vám bude vozit každý večer pizzu až do bytu. A to platí i kdyby si dovoz pizzy objednala tříčtvrtinová většina vlastníků jednotek na usnášeníschopném shromáždění.

    lake

    Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 1. Únor 2012 - 12:30

    ale když to otočím – SVJ se rozhodne, že nebude poskytovat službu, a odřízne byt (jednotku) od vody – kdo SVJ donutí, aby službu poskytovalo ?? rozhořčený vlastník bez vody asi ne ?? nedovedu si představit, jak vlastník bytu ve 20 patře domu uzavírá smlouvu s Pražskými vodárnami a vede si potrubí dos vého bytu :-)

    Vložil lake, 1. Únor 2012 - 12:53

    Pane Jaroslave, píšete naprosté nesmysly. SVJ není oprávněno zasahovat do rozvodů a technických zařízení domu. Nic v domě nevlastní. Je pouhý správce. Přečtěte si ZoVB.

    Jsou to vlastníci jednotek, kdo nese odpovědnost za fungování technických zařízení, s nimiž byla budova zkolaudována. Stejně tak jsou odpovědni za to, že neteče střechou do budovy, za stav hydroizolace základů, atd. Neplní-li svou vlastnickou povinnost, stavební úřad je k tomu může donutit ukládáním opakovaných pokut. Se SVJ – právnickou osobou se úřad vůbec nebude bavit.

    lake

    Vložil Neználek˙ (bez ověření), 1. Únor 2012 - 17:49
    Pod-text otázky je pro mne jasný: SVJ zastupuje Vlastníky a provádí a interpretuje vůli Společenství kterou projeví stádo Vlastníků na shromáždění. Pokud není usnesení vysloveně proti-zákonné, pak je funkcí SVJ – tedy Výboru – toto usnesení realizovat.

    A usnesením může být i
    Na základě stížností Vlastníků na vysoké ztráty vody bylo Výborem zjištěno, že spotřeba Vlastníků XY neodpovídá ani počtu osob, které byly po výzvě Vlastníky přihlášeny (které je v nepoměru s objektivně zjišťovaným stavem), přičemž tato hodnota funguje v SVJ jako rozpočtové kritérium a proto bylo 55% všech Vlastníků odsouhlaseno odpojení Vlasníků XY
    S tím nikdo nic nenadělá ani po návštěvě SÚ nebo PČR.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".