Prasklý radiátor a následná škoda

Vložil Bína (bez ověření), 21. Únor 2021 - 19:59 ::

Dobrý den,
mám dotaz kdo hradí náklady na opravu prasklého litinového radiátoru a následné škody, jestli majitel byt. jednoty nebo se hradí z „fondu oprav“ V roce 2000 v privatizaci jsem koupil byt do osobního vlastnictví kde jsou radiátory uvedeny jako součást bytové jednotky Otázka je jestli Nařízení Vlády 366/2013 Sb. není nadřazené a neupravuje zařazení radiátorů do společných částí domu ve výlučném užívání vlastníka byť původně byly uvedeny jako součást bytu Děkuji za info Bína

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil janopace (bez ověření), 27. Únor 2021 - 15:36

    Fond oprav u SVJ zákon nezná. Rovněž tak s komunisty padlo osobní vlastnictví. Co máte v Prohlášení vlastníka? Píšete, že radiátory jsou vaše. Takže radiátor si vyměníte za své a škodu uhradí pojišťovna, jste-li pojištěn. Čemu by to nařízení mělo být nadřazené? Zajímavé, dle toho nařízení je i el. topení v koupelně společné?

    Vložil VN (bez ověření), 23. Únor 2021 - 10:07

    v příslušenství jednotky , kterou vlastní nějaký vlastník, je tento vlastník odpovědný za škody , které tento prasklý radiátor způsobí. Vlastník by měl být pro takové případy pojištěn. Pokud není, musí cálovat ze svého…

    Vložil Justitianus, 21. Únor 2021 - 21:36

    Bíno, přečtěte si prohlášení vlastníka budovy. Jsou-li radiátory v prohlášení uvedeny jako vlastnictví vlastníka jednotky, pak to samozřejmě platí. S nařízením vlády č. 366/2013 si můžete vytřít … třeba podlahu.

    Nechápu kde se stále berou ty nesmyslné názory – že by pouhým nařízením vlády bylo možno vyvlastňovat majetek. Takto neuvažovali ani komunisté v roce 1948; ti na to šli způsobem formálně souladným s ústavou, přes řádně přijaté zákony a dekrety prezidenta Beneše.

    Justitianus

    Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Únor 2021 - 20:11

    jak se to prosím stane, že sám od sebe praskne? ptát se jako naprostý laik ze zvědavosti.

    Vložil Litina (bez ověření), 21. Únor 2021 - 20:19

    Litina je pevný, ale velmi křehký materiál, stačí malý mechanický vliv (otřes, malý náraz, zamrznutí vody ad.) a praská.

    Vložil Bína (bez ověření), 22. Únor 2021 - 19:17

    otřes, náraz, zamrznutí ani jiné mechanické poškození nebylo. Radiátor byl celou dobu puštěn na „2“, nikdo nebyl doma aby to mohl poškodit a vnitřní článek praskl v délce cca. 20 cm

    Vložil Litina (bez ověření), 22. Únor 2021 - 19:30

    Pane Bíno,

    Vámi popisovanému jevu se říká únava materiálu. Znatelný vnější impuls nemusí předcházet, stačí nehomogenita materiálu nebo vnitřní pnutí.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 21. Únor 2021 - 21:34

    to se teda divím, že to nepraská častěji, když stačí malý otřes nebo náraz :-) a musím mít teda štěstí, když mi v žádném bytě ještě žádný nepraskl (a to v jednom bytě jsou už 65 let původní). že je litina křehký materiál vím, ale když jsme onehdy měnili radiátory, tak se do nich musela sakra bouchnout těžkou palicí, aby praskly. myslím, že jinak, než vinou špatného zacházení samy neprasknou.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 3. Březen 2021 - 14:39

    která se projeví až po letech. To je možná příčina.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".