praskání zdí

Vložil MD (bez ověření), 29. Září 2020 - 7:38 ::

Osmi bytový dům, 2× tři patra nad sebou a 1× dvě patra nad sebou, u této části u horního bytu přístavba nad bytem na mezonetový byt. V domě bydlím od prvopočátku, kdy byl dům postaven(cca rok 1981) Od prvopočátku se objevují praskliny na stěnách v místech,kde jsou panely a praskliny rohů. Po přístavbě jsou praskliny lehce větší a častější. Praskání je vidět i na venkovní části domu. Majitel bytu pod mezonetovým bytem si stále stěžuje na zvýšené praskání. Mám dotaz kdo toto a jak se to řeší.

Děkuji MD

  • statika

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil VN (bez ověření), 29. Září 2020 - 10:59

Objevování prasklin se u starších domů objevuje poměrně často. Může to být způsobeno jak sesedáním budovy, tak i třeba různými vibracemi v bytech. Pokud jsou trhliny do 2 mm, neřešte to a sledujte. Sledovat to lze umístěním sádrových terčíků. Pokud se to rozšiřovat nebude poté OK. Pokud bude , volejte statika.

Vložil Justitianus, 29. Září 2020 - 9:26

V panelových domech dochází k praskání ve dvou případech:

  1. Hýbe se podloží pod stavbou (propadá se dolů, nebo ujíždí stranou jílovitá vrstva)
  2. V některých bytech si vlastníci „načerno“ vybourali otvory v nosných panelech a oslabili tím nosnou konstrukci.

Zejména druhá možnost je velmi častá. Oslabení stěn (zejména pokud jde o zásah v nižších patrech, nebo jsou porušené panely ve dvou bytech nad sebou) dokáže „rozhýbat“ panelový dům. Praskliny způsobuje nejen svislý tlak stavebních konstrukcí nad dodatečným otvorem, ale může to být způsobeno i vodorovným tlakem větru na fasádu.

Naopak nástavba většinou nemá na statiku domu vliv – řádně postavený panelový dům má takovou rezervu v únosnosti, že dodatečné zatížení od nástavby nebývá problémem.

Doporučuji oslovit statika, který by měl projít VŠECHNY byty a zjistit kde dochází k praskání a zjistí zda v bytech jsou či nejsou dodatečně vybourané otvory v panelech. Teprve na základě toho můžete rozhodnout jak postupovat dál.

Stavební zákon ukládá SVJ opatrovat dokumentaci SKUTEČNÉHO provedení stavby. Máte ji? A je aktuální, nebo je 30 let stará? V mnoha domech jsou porůznu probourané dodatečné díry v nosných panelech, jak se komu zachtělo. Manželka chtěla průchod z kuchyně přímo do obýváku, Franta přinesl diamantovou pilu a jelo se… Nejen že chybí dokumentace a posudek statika ke každé takové úpravě, ale některé dodatečné otvory dokonce nejsou ani řádně zpevněny ocelovým rámem či nalepenými karbonovými pásy. To je časovaná bomba.

Justitianus

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".