Pozemek - k bytovce má každý 1/4 ze společných prostor

Vložil Anonymous, 24. Září 2023 - 16:03 ::

Ahoj, dobrý den všem.

Rád bych se zeptal na zásadní věc. Vlastníme byt v bytovce o 4 bytech v jedné části u Brna. Byt se kompletně po dřívější rodině rekonstruoval. Od té rodiny jsem si ho řádně koupil v lednu 2023.

Teď řešíme, že každý z bytovky má nárok na 1/4 pozemku okolo bytovky. Se sousedama se dohodlo zda jim nevadí, že tady a tady si umístíme svoji menší 1/4 jako zahradku pro využití. Souhlasil každý. Pro jistotu se vše zakreslilo a ještě se sousedama podepsalo. Nebyl problém.

Teď po 9 měsících přišla sousedka, že nám chce z té menší 1/4 vzít cca 100 cm z celé té části a postavit si tam nějakou boudu, že prý to má povolené. Tak jsem chtěl vidět papír a na papíře z roku 2019 má podepsané od 50% obyvatel, že souhlasí s tím, že tam a tam si udělá boudu. No jo, ale ten podpis je za dřívějšího majitele což nás jako nové vlastníky nemusí zajímat protože tehdy při nastěhování nám bylo slovně a písemně odsouhlaseno, že tento prostor můžeme využívat a že to nikomu nevadí. Teď přišla, že prostě boudu postaví a že potřebuje cca 100 cm do našeho již zakresleného společného prostoru. Nic ale nám na začátku roku 2023 písemně nikdy neukázala, že jí někdo něco podepisoval (v roce 2019) a myslím si, že jako nový majitel nás o tom měla písemně vyrozumět. A já s tím mohu nebo nemusím souhlasit. Poradíte mi prosím?

Děkuji. K

  • pozemek

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Tečka (bez ověření), 25. Září 2023 - 9:33

O užití nemovité věci rozhoduje její vlastník.

Tečka

Vložil radka2222 (bez ověření), 25. Září 2023 - 10:14

nechápu váš příspěvek. to, že rozhoduje vlastník, ví už žák na druhém stupni, ale tady je řeč o spoluvlastnictví:-)

Vložil Justitianus, 24. Září 2023 - 16:14

Anonymous, napřed vysvětlete co znamená Vaše zmatené sdělení „… každý z bytovky má nárok na 1/4 pozemku okolo bytovky“. Je to totiž naprostý nesmysl.

Justitianus

Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Září 2023 - 16:10

Teď řešíme, že každý z bytovky má nárok na 1/4 pozemku okolo bytovky

není pravda, všichni mají právo užívat celý pozemek. na domluvě pak je, že si „rozdělíte“ části pozemku. a když někomu rupne v bedně tak zase musíte rozhodovat = musí souhlasit většina (podle podílů) a může být rozhodnuto zase jinak. se stavbou je to ještě problematičtější. stavba se stává součástí pozemku, tudíž ta bouda by byla opět všech. vy máte „čerstvější“ výsledek „hlasování“, tak bych sousedce vysvětlila, oč tu kráčí.

mimochodem co je to „menší čtvrtina“?

Vložil K. (bez ověření), 25. Září 2023 - 7:24

Asi jsem se vyjádřil nepřesně. Je tu nějaký pozemek od 80 let a ten spadá k bytovce. Tedy ke každému vlastníkoj. A bylo určeno, že každý z vlastníku – tedy 4 jednotky mají nárok na 1/4 z pozemku okolo toho. Tedy jsou to společné prostory. Tak to prostě tady mají, že mají určeno, že tu 1/4 má každá jednotka. Jen jí nevyužívá nikdo – jen ta sousedka co nejdříve tvrdila, že si zde můžeme udělat zahrádku k užívání. Pak později za x měsíců příjde, že si z té naší vyt.části potřebuje vzít 100 cm širokou a dlouhou 4 m. I přesto, že bylo zakresleno, podepsáno všema, že není problém si využívat tuto část. A padlo tu někde, co je to menší 1/4. No to je tak, že nevyužijeme celou 1/4 ale daleko menší část protože tak velkou plochu nepotřebujeme :) Tak snad už si rozumíme. A citoval jsem vlastníky: každý má tady nárok na 1/4 ze společných prostor pozemku. Jestli jsem někomu nevhodně odpověděl, tak se omlouvám. Každý dokážeme se or. v něčem jiném :) Hezký den.

Vložil Justitianus, 25. Září 2023 - 20:12
  • K. (bez ověření): „Asi jsem se vyjádřil nepřesně. Je tu nějaký pozemek od 80 let a ten spadá k bytovce.“

Nevyjádřil jste se nepřesně. Nevyjádřil jste se vůbec. Vše co zde od počátku píšete je nesmyslné, neurčité a nesrozumitelné.

Co je o pozemku uvedeno v prohlášení vlastníka budovy? Citujte. Co je o pozemku uvedeno v katastru? Případně nám sdělte katastrální území a parcelní číslo, my si to najdeme sami.

Už je tu nahromaděno 11 příspěvků, a Vy pořád nejste schopný popsat právní stav.


Jediná věc na kterou mohu odpovědět:
Jestliže stavebník získal soukromoprávní oprávnění k provedení stavby na cizím pozemku, avšak stavbu neprovedl, pak oprávnění pozbylo účinnosti při změně vlastníka pozemku. Nový vlastník pozemku není nijak vázán projevem vůle svého předchůdce! Závady nezapsané v katastru přejímá, měl-li a mohl-li je z okolností zjistit nebo bylo-li to ujednáno. Viz § 1107 NOZ.

Justitianus

Vložil radka2222 (bez ověření), 25. Září 2023 - 8:22

patří vůbec pozemek k domu, nebo jde o samostatný pozemek? opakovaně jste byl tázán na obsah prohlášení a co je v něm o pozemku, neodpověděl jste. těžko potom raditi.

Vložil radka2222 (bez ověření), 25. Září 2023 - 8:06

bylo určeno, že každý z vlastníku – tedy 4 jednotky mají nárok na 1/4 z pozemku okolo toho – NE, NEMÁ! každý vlastník má právo užívat celý pozemek jehož je spoluvlastníkem a současně neomezovat další vlastníky – například výstavbou, osázením keři, stromy, atd, tak praví zákon, vaše „domluvy“ platí jen dokud všichni souhlasí.

citoval jsem vlastníky: každý má tady nárok na 1/4 ze společných prostor pozemku – to, že citujete nějaký blábol z něj ještě nedělá hodnověrnou informaci.

Vložil Petr, 24. Září 2023 - 18:31

Z dotazu ani není jasné, zda pozemek patří „bytovce“.

Je otázka zda lze postavit (umístit) nějakou stavbu (dočasně, natrvalo) na jakémkoli typu pozemku.

Nevíme, zda má mít stavba nějaký sokl.

„Pro jistotu se vše zakreslilo a ještě se sousedama podepsalo“ Dotaz: souhlasila (podepsala) i dotyčná sousedka ?

Sousedka ukázala smlouvu s předchozím majitelem bytu, že na jeho 1/4 části si může postavit boudu ? Byl k tomu nějaký zákres se souřadnicemi ? Proč si ji nepostaví na „svojí“ 1/4 ?

Co je v Prohlášení ?

Vložil MartinII, 24. Září 2023 - 21:48

„každý má nárok na 1/4 pozemku okolo bytovky. … se dohodlo, že tady a tady si umístíme svoji menší 1/4 jako zahradku pro využití. … se vše zakreslilo a ještě se sousedama podepsalo“.

Co dle tazatele znamená

ad „každý má nárok na 1/4 pozemku okolo bytovky“ ? To jste vyčetl kde ? Justitianus to správně označil jako nesmysl

ad „si umístíme svoji MENŠÍ 1/4 jako zahradku pro využití“. Této formulaci se podivila už Radka2222

ad „na papíře z roku 2019 má podepsané od 50% obyvatel, že souhlasí s tím, že tam a tam si udělá boudu“

Dle kterého paragrafu NOZ by mělo stačit „50 % obyvatel“ ? Obyvatel je kdo ? Například nájemník ?

ad „já s tím mohu nebo nemusím souhlasit“ Podle mne vás to k ničemu nezavazuje. Co máte v kupní smlouvě o pozemku okolo bytovky ? Pokud jde o „jinou“ parcelu než tu na které dům stojí, tak o ní není v Prohlášení asi není zmínka.

Máte něco o pozemku okolo bytovky ve Stanovách ?

Co si máme představit pod „tam a tam si udělá boudu“.

Jeden vlastník „si umístíme svoji MENŠÍ 1/4 jako zahradku“

Jiný vlastník „tam a tam si udělá boudu“.

Závěr: Justitianus má pravdu „zmatené sdělení“. A to je diplomaticky řečeno

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".