požadavky nájemníka

Vložil Betty (bez ověření), 5. Březen 2019 - 20:20 ::

Dobrý den, jsem majitelkou staršího cihlového bytu, který pronajímám. Z důvodu prasklé stoupačky bude SVJ provádět výměnu u mne v bytě. Dojde k částečnému odstranění kuch. linky a vybourání části zdi, vše hradí SVJ. Nájemník po mně požaduje náhradní ubytování a zařízení hlídání jeho osobních věcí v bytě po dobu rekonstrukce. Dále ještě úklid po řemeslnících. Jedná se o cca 3 – 4 dny než bude kuchyň v původním stavu. Já nabízím slevu na nájemném – neplacení nájmu po tyto uvedené dny, to ale nájemníkovi nestačí. Je jeho požadavek oprávněný?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil VN (bez ověření), 6. Březen 2019 - 10:40

  2210 (1) Ukáže-li se během nájmu potřeba provést nezbytnou opravu věci, kterou nelze odložit na dobu po skončení nájmu, musí ji nájemce strpět, i když mu provedení opravy způsobí obtíže nebo omezí užívání věci. (2) Trvá-li oprava vzhledem k době nájmu dobu nepřiměřeně dlouhou nebo ztěžuje-li oprava užívání věci nad míru obvyklou, má nájemce právo na slevu z nájemného podle doby opravy a jejího rozsahu. (3) Jedná-li se o takovou opravu, že v době jejího provádění není možné věc vůbec užívat, má nájemce právo, aby mu pronajímatel dočasně poskytl k užívání jinou věc, nebo může nájem vypovědět bez výpovědní doby.

  Takže z mého pohledu sleva na nájemném ano. Víc ani ťuk. Pokud se mu to nebude líbit , kopnout někam…

  Vložil anonymouk (bez ověření), 5. Březen 2019 - 21:45

  Vizte OZ – Zvláštní ustanovení o nájmu bytu a nájmu domu, pak co máte ve smlouvě a na co jste ochotna přistoupit.

  Vložil Betty (bez ověření), 5. Březen 2019 - 22:55

  dobrý den, ve smlouvě žádná zvláštní ustanovení nemáme, dle mého se jedná o běžnou situaci. oprava společných částí domu, které nebrání v užívání bytu.

  Vložil můj názor (bez ověření), 6. Březen 2019 - 5:01

  Osobně bych se s takovým nájemníkem rozloučil, našel bych si důvod výpovědi. Dělal bych to s vědomím, že takový nájemník „si zaslouží mít“ lepší podnájem. Když se mu nelíbí,že se musí vyměnit prasklá stoupačka, tak se může odstěhovat. To, že praskla stoupačka se musí vyměnit je provozní záležitost, to není vaše vina. Zcela jistě je k dispozici dost bytů bez prasklé stoupačky, které si váš nájemník může pronajmout. Nebo snad máte v nájemní smlouvě, že budete zajišťovat každý požadavek vašeho nájemníka a budete dělat hlídače jeho věcí?

  Vložil Petr, 6. Březen 2019 - 8:57

  „náhradní ubytování a zařízení hlídání jeho osobních věcí v bytě po dobu rekonstrukce. … Já nabízím slevu na nájemném – neplacení nájmu po tyto uvedené dny, to ale nájemníkovi nestačí. Je jeho požadavek oprávněný?“

  Práva nájemníka, zvláště náhradní ubytování, viz NOZ a vaše smlouva. Anonymouk to již psal.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".