Povinnost vodoměrů s dálkovým odečtem pro studenou vodu

Vložil shrap, 21. Únor 2021 - 10:53 ::

Zdravím, aktuálně řešíme pravidelnou výměnu vodoměrů. Jsme SVJ, kde si každý topí vlastním kotlem, tj. odebíráme pouze studenou vodu. Všude, kde jsem četl informace o budoucí povinnosti (vím, že česká implementace evropské směrnice zatím není) mít vodoměr s dálkovým odečtem, se píše o teple, teplé vodě, rozúčtování tepla atd. Nic z toho nemáme, každý si topí sám. Týká se tedy tato směrnice (https://eur-lex.europa.eu/…tent/CS/TXT/?…) i vodoměrů na studenou vodu?

  • vodoměry

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Dvojí metr (bez ověření), 25. Únor 2021 - 1:06

Na té věci je zajímavé, že se zavádí dálkový odečet měřidel a indikátorů, podle nichž rozúčtovává SVJ nebo jiný správce domu.

Nezavádí se dálkový odečet měřidel, podle nichž rozúčtovává dodavatel vody, elektřiny, plynu (kterému tak musím i nadále odečet umožnit).

Jaká je v tom logika?

Vložil abc (bez ověření), 25. Únor 2021 - 3:53

Ano, samozřejmě je. Je to přímá cesta, jak je možné z lidí tahat peníze. Jiný efekt to totiž nemá. Zatím ještě umíme číst a vodoměr si můžeme odečíst kdykoliv, třeba 10× za den. Voda, elektřina a plyn je zatím cesta příliš klikatá, proto je zatím neschůdná. Nemůžete ale vědět, co bude v budoucnu. Budoucnost je přece skvělá, přímo růžová.

Vložil Macegriffin (bez ověření), 21. Únor 2021 - 15:57

Jak tu bylo již napsáno, směrnice se netýká studené vody. U nás jsem toto řešil loni. Na shromáždění jsme zvolili dálkový odečet pochozem, tedy s NTB v ruce, což v mém případě znamená, že stačí abych vyšel na balkon a odečtu vše za cca 5minut.(24bytů) Odečet provádím v den příchodu pracovníka ČeVaku.

Záleží čistě na Vás jak si to rozhodnete. Vodoměry máme s nasazeným snímačem, takže za 5let vyměníme jen vodoměry a za dalších 5 pak i se snímači.

Vložil ik (bez ověření), 21. Únor 2021 - 14:40

Nevím co řešíte složitě, když je to snad jednoduché. Vodoměry se vyměňují (periodicky opakující se záležitost). Máte-li dosud ty, kdy odečet probíhá fyzicky máte dvě možnosti 1) opět namontovat stejné a každý rok Vám někdo přijde provést odečet do bytu 2) provést výměnu za vodoměry s dálkovým odečtem a tím už nemusíte řešit nutnost být doma, a výbor SVJ nemusí zajistit aby doma byl celý dům. U nás jsme se před lety v domě dohodli, že je jednodušší pro všechny při výměně vodoměrů už namontovat ty na dálkové odečty. Totéž pak při výměně měřáků na teplo umístěných na radiátorech. Nikdo Vám nechodí do bytu, a stav si průběžně můžete kontrolovat sám. Nějakou směrnici neřešte. Občas je lepší zapojit selský rozum a vybrat jednodušší řešení.

Vložil Tazatelka (bez ověření), 21. Únor 2021 - 14:52

Problém je, že vodoměr sice vydrží 16 let, ale stejně ho budete po 5 letech měnit.

Není tak úplně pravda, že Vám nebude nikdo chodit do bytu. Bude, a to stejně často, jako dosud.

Vložil ik (bez ověření), 21. Únor 2021 - 19:26

Samozřejmě při výměně ano. Ale 4× ne. Tak co je lepší? Opravář Vám taky chodí do bytu, když je to nutné. Stále mě fascinuje, jak z jednoduchých věcí někdo dokáže dělat problém, který zbytečně řeší.

Vložil Voda (bez ověření), 21. Únor 2021 - 20:17

„co je lepší?“ (Vložil ik (bez ověření), 21. Únor 2021 – 19:26)

Mít vodoměr na společné chodbě, stejně jako plynoměr a elektroměr.

Vložil Justitianus, 21. Únor 2021 - 11:25

Bruselská směrnice nemá žádné přímé účinky na území České republiky, a netýká se vodoměrů na studenou vodu. Smysl této aktivity EU je dohodit miliardové kšefty výrobcům a odečitatelským firmám. Na druhém místě pak je šetření tepelné energie (na vytápění a na přípravu teplé vody).

Sami se rozhodněte zda si přejete provádět odečty studené vody pohodlněji „dálkově“, bez vstupu odečítače dovnitř bytu.

Justitianus

Vložil shrap, 21. Únor 2021 - 12:16

Jasný, nemám žádný iluze, že by to mělo být primárně pro dobro občana. Nicméně můj dotaz byl primárně na tu legislativní stránku věci. Ten fakt, že se to netýká vodoměrů na studenou vodu máte nějak potvrzený, nebo je to pouze dedukce ze znění oné směrnice? A druhý dotaz, pokud teď vyměníme vodoměry stále za klasické, předpokládám, že nás v následujících 5 letech nemůže nikdo donutit měnit je znovu za dálkové, je to tak?

Vložil Justitianus, 21. Únor 2021 - 12:40

Shrap, ta evropská směrnice se netýká pneumatik pro dětské kočárky, krmiva pro chov hlemýžďů, svíček z přírodního vosku, ani vodoměrů na studenou vodu. Soudím tak „pouze“ z toho, že o těchto záležitostech evropská směrnice mlčí.

Jak jinak byste si představoval, že to „mám mít nějak potvrzený“?

K Vašemu druhému dotazu: odpověď najdete v diskusi https://okolobytu.cz/…radiatorech/. Hledejte příspěvek zveřejněný v čase 19/02/2021 V 07:22.

Justitianus

Vložil * (bez ověření), 21. Únor 2021 - 11:54

Vodoměr s dálkovým odečtem sám o sobě nemůže ušetřit žádnou energii. To je blbost na entou. Ušetřit energii můžou jiná opratření v domě. Namontování vodoměru, indikátoru s dálkovým odečtem nelze ušetřit žádnou energii. Tímto způsobem lez pouze vypárázdnit konta a kapsy vlastníkům.

Vložil JaVa, 21. Únor 2021 - 12:48

„Tímto způsobem lze pouze vyprázdnit konta a kapsy vlastníkům.“

Zřejmě trávíte veškerý čas ve svém bytě a tudíž jste kdykoliv schopen fyzické osobě, která je jejich odečtem pověřena, umožnit přístup. Ovšem většina vlastníků jednotek, takové štěstí nemá, nepracuje home office a svůj volný čas, tráví jiným způsobem. Pro ty, je čas drahou komoditou a dálkový odečet, jim zcela vyhovuje:-)

Přeji hezký den.JaVa

Vložil Misme, 21. Únor 2021 - 17:31

njn, jsou tu ale věční potížisti, co mají na všechno alternativní názor, jako třeba já. Co takhle v pohodlí domova nafotit „ciferníky“ a ;-) e-poslat? Sousedům co nemají digitál a compík klidně poskytnu jako nehrazenou službu. Takto ušetříme poplatek i za odečet. Akorát si na nás „externista“ nevydělá, v tom je asi problém :-D

Vložil Macegriffin (bez ověření), 21. Únor 2021 - 19:04

jistě to bylo šlo pokud v domě nemáte starší generaci, která bud nemá chytrý mobil, digi foták a nebo nemají ani email(i tací se najdou)

Další věc, že to neřeší ty majitele, kteří třeba byt mají momentálně prázdný(bydlí jinde), takže také chvilku potrvá než se dostaví.

Poplatek za odečet není pokud budete mít SW a odečet si předseda provede sám. :-D

Ale je to každého věc jak si tohle zařídí.

Nejlevnější řešení je mít vodoměry na schodišti, aby byly přístupné.

Vložil Misme, 22. Únor 2021 - 8:09

Řešení pro ty, co nemají potřebnou techniku jsem uvedla a že to funguje ověřil svou praxí Pavel II (příspěvek níže).

Majitelé, kteří mají byt momentálně prázdný, by se jako vlastníci určitého majetku měli umět o své vlastnictví a povinosti s ním spojené postarat. Určitě by to neměli za ně řešit jiní vlastníci a v tomto případě povinnou a pravděpodobně i nedobrovolnou finanční injektáží.

Další argument proti je poruchovost takového zařízení, prostě čím více funkcí do čehokoliv nacpete, tím více se toho na něm může pokazit. Psalo se už i o chybných odečtech.

Já nejsem zásadně proti dálkovým odečtům, ale vadí mi stádnost bez řádné argumentace. A argumenty, které jste uvedl, jsou z mého pohledu absolutně nedostatečné.

Vložil AndyB (bez ověření), 24. Únor 2021 - 11:05

Můžete uvést zdroj, odkaz na chybný radiový odečet? Je tam kontrolní součet, validace. To by musel leda někdo záměrně hacknout, zarušit, odstínit, pak by to dálkově nenačetlo nic.

Vložil Misme, 24. Únor 2021 - 17:30

Asi uvažuju jinak. Já se třeba sama sebe ptám, jak může někdo očekávat od dálkového odečtu 100 % spolehlivost, když kvůli softwarové chybě může spadnout ledadlo plné lidí??? Nebo kvůli pryžovému těsnění raketoplán? I ten s lidmi na palubě. A když nejde o život, myslíte, že mám očekávat větší snahu o dosažení spolehlivosti? Třeba zrovna ta těsnění (ne na Challenger, ale vodoměry) jsou hezky rozebrána na https://www.topin.cz/…-detail-4566 A teď mi na oplátku vysvětlete, jak mám dokázat, že mám vodoměr namontovaný blbě a že to ani dálkový odečet nezachrání. Samozřejmě dokázat bez dalších investic a ztráty času. Jsme to my, na „konci“, kdo taháme furt za kratší kus provazu.

Ten konkrétní článek se mi nepodařilo najít a více času tomu věnovat nechci, byl to příběh ze života v denním tisku. Při tom hledání se ale na mě vyvalilo několik stran skrytých a neskrývaných reklam ohledně výhodnosti dálkového odečtu. Skoro to vypadá, že by se dal použít i jako lék na Covid-19. Přikládám, co jsem našla teď. Je to sice něco jiného než asi chcete, ale na můj mlýn je to voda.

I zcela funkční měřidlo, které splňuje všechny požadavky na přesnost, může vykazovat chybu měření v desítkách i stovkách procent, bylo-li chybně namontováno. zdroj: https://voda.tzb-info.cz/…o-zapominaji

Ani pan Blažíček nezklamal, zase přesně vypíchl slabá místa. I když k dálkovým odečtům tepla na vytápění. Líp bych to nenapsala ani :-o já: https://www.peklo.net/…kovy-odecet/

Na úplné finále doplním odkaz na kuriozitku ze zdejšího portálu: http://www.portalsvj.cz/…ceny-vodomer Takový šlendián nezachrání ani dálkové odečty. A všimněte si, prosím, že ta paní, která s montáží nemá nic společného, je poškozená nejmíň dvakrát.

Vložil avik (bez ověření), 24. Únor 2021 - 18:18

a to, že všechno je to dobrý kšeft a tak se firmy a lidi v nich předhání a kydají hnůj. Nejlépe na konkurenční firmy, protože ten jejich výtvor je samozřejmě nejlepší. Není potřeba se tím zabývat.

Vložil AndyB (bez ověření), 24. Únor 2021 - 19:24

Prosim o odkaz, jde na sebe konkurencni firmy kydaji hnuj?

A prijde Vam to drahe? https://www.eshop-vodomery.cz/…ctem-d25.htm

Vložil AndyB (bez ověření), 24. Únor 2021 - 18:10

O avioniku letadel se zajimam. Kvuli softwaru obvykle letadla nepadaji.

Popsane problemy 1, 2, 3 nesouviseji s odectem rucnim vs. dalkovym. To uz muzu argumentovat i chybne umistenou plombou, kdy si vodomer odmontuji a cerpam vodu, protoze plomba je na vystupni strane vodomeru apod.

Uvedomte si, ze pokud by vznikaly chyby pri prenosu, tak byste tezko mohla komunikovat napriklad pres internet. Vsude jsou kontrolni soucty, samoopravne mechanismy. Predstavte si to na televizi DVB – bud to jde anebo nejde (pripadne se rozpada komunikace). Nic jako zrneni uz nezname.

Takze dalkovy i radiovy odecet sam o sobe je daleko presnejsi nez manualni odecet!

Druha vec je cena (soucet nakladu), ale to uz je veci smluvnich stran, nemyslite? Chapu, ze kdyz pronajimate, chcete minimalizovat naklady, ale podle NV 308/2015 vymeny vodomeru plati najemce, takze nejspise staci to spravne udelat.

Vložil Aviatik (bez ověření), 25. Únor 2021 - 1:16

„Kvuli softwaru obvykle letadla nepadaji.“

Jistě, protože letadla s vadným softwarem (Boeing 737 MAX) byly celosvětově preventivně skoro dva roky uzemněna.

Už se zveřejnila příčina tohohle pádu?

https://www.novinky.cz/…500–40347346

Vložil Misme, 24. Únor 2021 - 19:57

Já se o avioniku nezajímám, ale čtu cokoliv, co mi přijde po ruku, tj. např. https://zpravy.aktualne.cz/…cc47ab5f122/

Já v tom příspěvku ale napsala, že jsem nenašla odkaz na chybný odečet a doložila něco jiného než asi chcete. Ať to zkrátím – z mého pohledu zavedení povinného dálkového odečtu při současném stavu přesnosti měření je jako zavedení povinného pozlacování lejna. Ta špatná čísla se dají odečíst i jinak a mně se nelíbí stádnost a upřednostňování zájmů rozúčtovatelské lobby před zájmy „příjemců služeb“. Pokud se příjemci dohodnou, že to chtějí, tak je to jejich svobodná volba. Ale pokud je jim to nařízeno a oni jsou schopni a ochotni věc řešit ke své spokojenosti jinak – tak to na úplně svobodnou volbu nevypadá.

Vložil Pavel II (bez ověření), 21. Únor 2021 - 19:13

Starší generace co nemá chytrý mobil je v důchodu a doma a ty odečtu osobně. Ostatní mě udělají fotku a pošlou mailem. Funguje to spolehlivě léta.

Vložil * (bez ověření), 21. Únor 2021 - 13:19

Pletete dohormady hruška a jablka. Já jsem pouze napsal, že se vodoměry s dálkovými odečty nemůže ušetřit žádná energdie. Vy do toho pletete, kdo kdy je nebo není doma kvůli odečtům.

Vložil AndyB (bez ověření), 24. Únor 2021 - 11:09

Ale může ušetřit, když mají uživatelé měsíční vyúčtování (už se dělá i na elektřinu, pokud je přímé měření), tak mají větší přehled a kontrolu.

A pro pronajímatele je to také ideální, nemusí neustále řešit a kontrolovat, zda manuální odečet proběhl nebo ne, dostávat nevybíravé až sprosté SMS od výborů či odečítačů.

Pokud si chce “Pavel II” obíhat barák a opisovat fotky, proč ne, ať se každý rozhodne, jak uzná za v(ý)hodné.

Vložil JaVa, 21. Únor 2021 - 15:25

Já jsem reagoval pouze na tu část, ve které uvádíte něco o finanční zátěži vlastníků jednotek a upozornil jsem Vás , že dálkový odečet vodoměrů aj., většině majitelů bytů vyhovuje:-)

Přeji hezký den.JaVa

Vložil Tazatelka (bez ověření), 21. Únor 2021 - 11:29

„odečty studené vody pohodlněji „dálkově“, bez vstupu odečítače dovnitř bytu.“

Vodoměry odečítám bez vstupu odečítače, aniž by byly dálkově odečitatelné. Žádný problém.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".