Povinnost developera předat SVJ

Vložil oštěpař, 4. Únor 2019 - 12:55 ::

Dobrý den, v novostavbě bytového domu o 9 jednotkách založil developer SVJ (v říjnu 18). Tou dobou již byly všechny byty v majetku nových vlastníků. Do dnešního dne se developer nesnažil „předat“ SVJ, na dotazy reaguje pouze tím, aby jsme si (nájemníci) svolali schůzi sami. SVJ je zapsáno v rejstříku, jako jednatel je tam zástupce developera, počet členů je udáván „1“.

Má developer povinnost do nějaké konkrétní doby předat SVJ vlastníkům bytů? Kde je tato povinnost stanovena a co vše musí předat?

Děkuji za cenné rady.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 6. Únor 2019 - 21:35

  a tedy developer žádnou jednotku nevlastní? Pak nechápu proč jste si ho zvolili za předsedu (jednatel v SVJ neexistuje). Co by komu předával když je to Váš jediný statutární orgán? Zcela správně Vám říká, že když chcete něco měnit tak si laskavě svolejte shromáždění sami. On ho k ničemu nepotřebuje. Doufám, že mu na jeho účet posíláte peníze a asi netušíte zda existují nějaká pravidla pro jejich použití takže si z nich může zaplatit dovolenou na Bahamách aniž by něco porušil. Také jste hlasovali pro stanovy. Četl si je vůbec někdo? Kdo je napsal? Developer? Takže cenná rada. Buď se smíříte s danným stavem a budete jako ovce platit a netušit kolik, proč, nač anebo se domluvíte, svoláte podle stanov shromáždění, odvoláte (pokud to vůbec Vaše stanovy umožňují) statutára a zvolíte jiného, který ovšem musí být předem připraven a dohodnut. Pak teprve můžete požádat původního předsedu o předání dokumentace k domu. Pokud Vám nic nedá máte smůlu a můžete se leda soudit. Další možností je pokorně poprosit stavební úřad aby Vám umožnil zhotovit si kopie z toho co u něj je v archívu.

  Vložil Jan77 (bez ověření), 5. Únor 2019 - 14:06

  Statutár (v dané situaci zástupce developera) by měl by svolat shromáždění jednou za rok, ale za opomenutí žádné sankce nejsou. Je ale s podivem, že nekoná, když základním cílem developera je byty prodat a z domu se co nejdříve vyvázat.

  Nezbyde vám , že svolat shromáždění sami. Na shromáždění předsedu* (tzn zástupce developera) odvolat a zvolit nový statutární orgán z řad vlastníků – a pak lze řešit předávání.

  Doporučuji to udělat co nejdříve. SVJ je oprávněno např. podávat reklamace, a pokud ho vede sám developer, pak by je podával sám sobě a je v konfliktu zájmu.

  *) Pozn. SVJ nemá jednatele. Buď je statutární orgán jednočlenný – předseda SVJ, nebo vícečlenný – výbor.

  Vložil Petr123 (bez ověření), 4. Únor 2019 - 14:01

  Povinnost svolat shromáždění má předseda SVJ minimálně jednou ročně. Nebo mohou shromáždění svolat sami vlastníci, potřebný počet si ověřte ve stanovách.

  Nejste nájemníci, ale vlastníci bytů, členové SVJ.

  Běžná situace je, že SVJ z počátku vede zástupce investora a po prodeji posledního bytu svolá shromáždění, kde odstoupí z funkce předsedy a z okruhu vlastníků se vybere předseda nový. Aby si takové shromáždění museli svolávat vlastníci sami, jsem zatím neviděl.

  Vložil Pavel II (bez ověření), 6. Únor 2019 - 21:38

  a jen vládne správou a jejich zálohami tam nemá motiv svolávat shromáždění. Nic ho k tomu nedonutí.

  Vložil VN (bez ověření), 4. Únor 2019 - 13:16

  Tam je určitě psáno o tom , jak se svolává shromáždění SVJ. A dle toho postupujte dále. Od developera bych trval na tom , aby všechny dokumenty týkající se domu předal novému výboru/předsedovi..

  Vložil oštěpař, 4. Únor 2019 - 14:35

  Děkuji,

  má předsea SVJ (v současnosti zástupce developera) vůbec možnost jinde než na jím svolané schůzi poskytnout k nahlédnutí vlastníkům jednotek stanovy? Dle výpisu z JusticeCZ je jediným členem SVJ on.

  Vložil Petr123 (bez ověření), 4. Únor 2019 - 14:40

  Zápis v rejtříku špatně chápete. Není jediným členem SVJ, ale jediným členem statutárního orgánu – tedy, že nemáte výbor, ale pouze předsedu SVJ. Členy SVJ jsou automaticky ze zákona všichni vlastníci jednotek.

  Vložil oštěpař, 4. Únor 2019 - 14:57

  Učím se „za pochodu“, děkuji. Nikdo z ostatních vlastníků se zatím nezajímá o tyto věci a mě není lhostejné, co se s domem děje. Vyzvu tedy současného předsedu k předložení stanov.

  Pokud se nerozhoupe a nesvolá shromáždění on, ani nezašle stanovy, co potom?

  Svolat shromáždění po dohodě s ostatními vlastníky?

  Co když jej svoláme v rozporu se stanovami, které nebudeme znát?

  Musí na námi svolané shromáždění současný předseda vůbec přijít?

  Děkuji

  Vložil Pavel II (bez ověření), 6. Únor 2019 - 21:39

  není povinen přijít.

  Vložil Pavel, 4. Únor 2019 - 15:40

  Oštěpaři,

  stanovy jsou v restříku SVJ. Koukněte na www.justice.cz a s IČ SVJ se k nim dostanete.

  Hezký den!

  Pavel

  Vložil oštěpař, 4. Únor 2019 - 16:00

  Děkuji, Už jsem nalezl.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".