Povinné indikátory vytápění

Vložil brtnk (bez ověření), 31. Březen 2013 - 15:33 ::

Dobrý den,

nevíte zda již nebo kdy budou povinné měřiče vytápění, které se montují na radiátory a počítá se odebrané teplo jako spotřební složka a základní?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil tazatel jaryn, 2. Duben 2013 - 18:10

  Cena za vyúčtování za jeden indikátor je u nás 47,– Kč bez dph, průměrná úspora domu (24 bytů) sledoval jsem celkovou spotřebu 3 roky před zavedením a 4 roky po zavedení indikátorů je cca 40 – 42% Upozorňuji debilky, že píšu o celkových nákladech za dům a teplo nejde o náklady jednotlivých bytů.

  Vložil Lachim Nilz (bez ověření), 2. Duben 2013 - 19:40

  Jestli tomu dobře rozumím, tak při náročnosti cca 1stupeň=6% tepelné energie vytápíte o cca 7stupńů méně, tj, místo na +22st. máte v bytě +15st, nebo jste mezitím také vyměnili okna a zateplili objekt?

  Vložil Viktor_SVJ, 2. Duben 2013 - 23:34

  A nebo jen prestali vetrat panubohu do oken, kdyz vedi, ze je to muze stat peknych par tisic rocne. To je myslim hlavni benefit indikatoru. Bez nich nemate zadnou motivaci omezit plytvani, protoze na Vase plytvani doplaci 20,50,100 dalsich lidi. A nikdo si samozrejme v tu chvili neuvedomi, ze on sam zaroven bude doplacet na plytvani vsech ostatnich.

  Vložil lake, 31. Březen 2013 - 18:07

  To, co se montuje na radiátory, nejsou měřiče, nýbrž indikátory topných nákladů (IRTN). Měřiče nebudou nikdy povinné. To byste se v domě nedoplatili: měřič 4000 Kč za kus, povinné metrologické ověření každé 4 roky za 2000 Kč.

  Nyní se čeká na prováděcí vyhlášku k zákonu. Povinné má být vybavení „přístroji registrujícími dodávku tepelné energie“, ale dnes nikdo neví co tím zákonodárci vlastně mínili a které přístroje budou v souladu s tímto nikde nedefinovaným označením.

  Nezbývá než počkat na vyhlášku, která kutilství našich zákonodárců snad uvede na správnou míru. Předpokládám, že dnešní rozšířené a levné indikátory vyhoví neurčitému nároku zákona.

  lake

  Vložil Anonymus (bez ověření), 1. Duben 2013 - 10:38

  Pane Lake, ne nikdo, ale vy nevíte, co tím zákonodárce myslel. Registrovat znamená mimo jiné zaznamenávat, takže IRTN neměří (jak uvádíte) ale zaznamená bezrozměrný údaj, který lze využít k poměrnému výpočtu spotřeb a splnit tak literu zákona jak tento dále uvádí. Nejsem zastáncem tohoto „zákona“, ale bohužel je to tak.

  Vložil lake, 1. Duben 2013 - 13:49

  Nemáte pravdu. Bezrozměrný údaj indikátoru nemá nic společného ani s Vaší „spotřebou tepla“, ani s „registrací dodávky tepelné energie“, což je přesně termín použitý v zákonu.

  Bezrozměrný údaj indikátoru nelze využít ani nepřímo či poměrně k výpočtu spotřeby tepelné energie. To si snad děláte legraci. Indikátory pouze slouží k rozúčtování topných nákladů. Vraťte se do šesté třídy základní školy a projděte si učebnici fyziky.

  Platná vyhláška č. 194/2007 Sb. uvádí v § 7 odst. 4 pouze tento výčet přístrojů: „Měřicí a indikační technika5), uplatněná u spotřebitelů v zúčtovací jednotce, se instaluje u všech spotřebitelů a je shodného principu a provedení.“. Může se tedy jednat o některý z těchto přístrojů:

  • Měřiče tepla (kalorimetry), nebo
  • Registrační měřiče tepla (ty zaznamenávají odebranou energii kontinuálně, tedy registrují dodávku tepelné energie v čase (např. po hodinách, po dnech nebo po měsících).
  • Indikátory (IRTN), např. podle ČSN EN 834 (Indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění místností otopnými tělesy – Indikátory napájené elektrickou energií) a podle ČSN EN 835 (Indikátory pro rozdělování nákladů na vytápění místností otopnými tělesy – Indikátory bez napájení elektrickou energií pracující na principu odparu kapaliny).

  Přístroje „registrující dodávku tepelné energie“ by tedy mohly být jedině registrační kalorimetry s cenou převyšující 4000 Kč za kus. Takový výklad zákona je zjevně nerozumný, takže zákonodárce tím myslel něco jiného. Nikdo v tomto státě ovšem netuší co. Je to něco jako slonoprase obecné. Vy snad víte jak vypadá?

  • Nejde o měřidla tepla podle zákona 505/1990 Sb. o metrologii.
  • Nejde ani o indikátory podle ČSN EN 834 a 835. V opačném případě by se zákonodárce vyjádřil srozumitelně a použil by závazný technický termín „indikátory“ podle evropské normy.

  Neurčitý termín zákonodárcem použitý (slonoprase) se neobejde bez definice, avšak ta zatím chybí. Takže já si počkám na prováděcí vyhlášku…

  lake

  Vložil Antl (bez ověření), 2. Duben 2013 - 12:23

  mistře, do jaké skupiny patří E-ITN 10.7 od Metra Blansko (nebo jak se ta fabrika dneska menuje)

  je to měřicí nebo registrační nebo indikační přístroj – jak to vidíte?
  Páč já ho mám a registruje (tedy uchovává v paměti) 18 minulých měsíčních odečetů stavu.

  děkuji A.

  Vložil Anonymus (bez ověření), 2. Duben 2013 - 11:36

  Vážený pane neomylný Lake, omlouvám se za nepřesné vyjádření, měl jsem na mysli poměrný výpočet nákladů potažmo spotřeby v Kč. Běžný majitel bytu to jistě pochopil oč jde, což není zřejmě Váš případ. Ale uvedl jste správě: IRTN slouží k rozúčtování topných nákladů a to přece v tomto zákoně jde. Bezrozměrné údaje, koeficienty a pod. se samozřejmě v tech.praxi používají. Chápu,že i Vám jako doktoru a kandidátu všech možných věd i nevěd mohlo uniknout.

  Vložil brtnk (bez ověření), 31. Březen 2013 - 18:13

  Omlouvám se, myslel jsem indikátory topných nákladů (IRTN. Ty povinné asi nebudou, něco se tady psalo, že možná ano, ale je to už delší dobu.

  Vložil loren (bez ověření), 31. Březen 2013 - 18:13

  Chtěl bych se tímo přeptat a porovnat cenu za kterou Vám provádí Vaše firma rozpočítání nákladů na teplo dle odečtů z poměrových měřidel IRTN.(v četně DPH). Nemám žádné srovnání. Naše firma nám fakturuje cenu za jednu bytovou jednotku 167,–Kč (včetně DPH) a bytových jednotek má naše SVJ 72 ks.

  Vložil melton.z, 1. Duben 2013 - 6:38

  cooptherm jindřichův hradec
  byt 4+1= 230kč
  3+1= 183kč
  2+1= 92kč
  Takto nám ůčtuje cooptherm .Což vychází na 46kč na jeden IRTN. Bytových jednotek máme 32.V jedné bytové jednotce majitelka nechtěla namontovat IRTN tak platí 1.6 násobek
  průměrné hodnoty spotřební složky nákladů připadající na 1 m2
  započitatelné podlahové plochy zúčtovací jednotky.
  Údajně jí někdo poradil,že na tom nic neušetří,takže platí nejvíc z celého domu!!!

  Vložil Viktor_SVJ, 31. Březen 2013 - 21:29

  Vetsi firmy bezne nabizi odecty + rozuctovani v cenach kolem 40Kc za indikator, takze Vase cena nebude uplne spatna.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".