porušení zásad SVJ

Vložil Lukáš Hudeček předseda SVJ (bez ověření), 26. Říjen 2020 - 11:07 ::

Dobrý den prosím nemohu se nikde dopátrat jak musí byt široký vstup do společného domu jestli jsou na to normy do našeho domu SVJ jsou dva vstupy z levé a pravé strany z levé strany se musí do domu po dlouhém schodišti o šíři metr a půl což je asi v pořádku ale přístup po schodišti je složitější, namáhavější, hůř dostupný jako po rovině a právě s pravé strany je to po rovince se snadným přístupem v jednom místě se prochází mezi domem a opěrnou zdí je dlouhá sedm metru a vysoka dva a půl metru šíře průchodu 1.1 metru tato zeď praská díky úpravám vlastníka pozemku nad zdí který na ni odstranil betonový věnec a odtokové skruže a pak ji navýšil o jeden metr zeminou a zatravňovanými bloky stavební úřad navýšení neřeší jeto do jednoho metru ale je v pořádku že tu zeď poškodil nemá stavební úřad zakročit pokud někdo nahlásí poškození stavby která ohrožuje občany? Zeď je navíc ve vlastnictví SVJ .Návrh opatření je před touto zdí postavit ještě jednu opěrku ale průchod by se právě zúžil na 80 cm což se nám nelíbí a právě nevíme jestli to není s rozporem zákona nebo ČSN normám takové zúžení kvůli zachránce, hasičům popř. kdyby tu mohl bydlet vozíčkář a navíc velmi drahé jeto návrh právě toho co tu zeď poškodil druhy návrh je zeď opravit vypracoval oprávněný statik což by ale znamenalo že tu navážku musí odstranit ale jak ho donutit jinak by se to mohlo při opravě sesunout na dělníky návrh je právě metr zdi odbourat a pak postavit ten metr nový z řádnou armaturou a samozřejmě betonovým věncem a odtokem a hlavně o hodně levnější pokud je stanovená norma na zachovaní průchodu tak jeto vyřešené a za druhé hlavní vstupní dveře do našeho společného domu byly dvoukřídlé 80 cm a 40 cm teď jsou nové a rozdělení je 60 cm a 60 cm cokoliv širšího tak se musí otvírat druhé křídlo zase záchranka hasiči popř. bezbariérový vstup západky druhého křídla můžou přestat fungovat zrovna když bude nutná potřeba otevřít, zdržení a je problém taky přece musí byt normy a hlavně normy když se jedná o společenství vlastníků děkuji mnohokrát za odpovědi. Prosím ještě chodník, který je na foto i s opěrnou zdí chodník je ve vlastnictví společenství vlastníku má se posuzovat jako soukromý, nebo veřejný chodí po něm nejen vlastníci ale i naši známí a příbuzní, pošta a vlastně kdokoliv kdo potřebuje jít do domu mockrát děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 26. Říjen 2020 - 18:01

    Pane Hudečku, napsal jste: „Zeď je navíc ve vlastnictví SVJ“

    Pokud je pravda co tvrdíte, pak zeď je v účetnictví SVJ vedena jako majetek právnické osoby SVJ. Častější je ovšem případ, kdy drobná stavba na společném pozemku je společným vlastnictvím všech vlastníků jednotek.


    Důležité však je, že vlastníkem zdi není soused, ani nejde o společnou zeď (rozhradu), která by byla společným majetkem vlastníků sousedících pozemků. Z toho budu vycházet.

    Je chybou SVJ, že jste nijak nereagovali když soused systematicky poškozoval vaši zeď. Napsal jste, že odstranil betonový věnec, odtokové skruže a dokonce zeď navýšil navezenou zeminou. A vy jste se tvářili jako mrtvý brouk???

    SVJ tedy závažným způsobem pochybilo a nevykonává řádně správu majetku.

    Mimochodem, Vaše tvrzení o stavebním úřadu („stavební úřad navýšení neřeší jeto do jednoho metru“) je nesmyslné a nesprávné. Toto by platilo, kdyby soused navyšoval SVOU VLASTNÍ STAVBU. V tomto případě jde ale o neoprávněný zásah do CIZÍ STAVBY. Je úplně jedno, zda ji navýšil o centimetr, o decimetr nebo o metr. Měli jste okamžitě konat!!!

    Odpovědnost nese jednoznačně SVJ. Může pak vymáhat náhradu škody na členech statutárního orgánu, neboť nekonali s péčí řádného hospodáře.

    Justitianus

    Vložil E_man, 28. Říjen 2020 - 16:18

    Pan Justitianus píše: Odpovědnost nese jednoznačně SVJ. Může pak vymáhat náhradu škody na členech statutárního orgánu, neboť nekonali s péčí řádného hospodáře.

    Zajímalo by mě, zda má to „vymáhání škody“ nějakou promlčecí dobu?

    Vložil Tázal (bez ověření), 28. Říjen 2020 - 16:32

    Obvyklá promlčecí doba jsou tři roky.

    Zajímavější otázka je, jak může SVJ zastoupené statutárním orgánem postupovat proti členům svého statutárního orgánu.

    Napadá mne použít ustanovení o nepřikázaném jednatelství. Může za určitých okolností řadový člen právnické osoby jednat za tuto právnickou osobu, když právnická osoba nejedná a je zřejmé, že jednat nebude?

    Vložil E_man, 29. Říjen 2020 - 3:57

    Možná právě to je důvod, proč před dvěma roky nechal předseda k mandátní smlouvě se správcem vyhotovit a odsouhlasit změnu mandátní smlouvy na „Příkazní smlouvu“. V podkladech ke shromáždění nebyla a já jsem byl zrovna v nemocnici!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".