Porovnání dvou poměrových měření tepla radiatorů

Vložil stepanek (bez ověření), 26. Září 2020 - 14:15 ::

Dobrý den,

na trhu jsou de facto dva způsoby poměrového měření tepla radiátorů.

První je založen na instalaci ITN měřičů na tělo radiátoru. Tento způsob je v drtivé většině všude používán.

Druhý je založen na instalaci VIPA měřiče na zpáteční trubku radiátoru. Pochopitelně je založen na trochu odlišném způsobu měření.

Máte někdo srovnání obou způsobů měření ?

P. Štěpánek

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Petr Patočka, 29. Září 2020 - 9:35

  Dovolím si zde popsat velice ve stručnosti hlavní rozdíly.

  Všechny typy indikátorů měří jednu (nebo více) teplot a vytvářejí teplotní integrál.

  V případě indikátorů dle EN 834, to má být teplota topného tělesa v místě nejčastějšího výskytu střední teploty a pokud jsou dvoučidlové, tak ještě teplota vzduchu v místnosti. Je zde zásadní problém v tom, že po revitalizaci bytových domů se stalo, že téměř 53% náměrů se nevejde do mezí daných legislativou a náměry je třeba matematicky korigovat. To jestli se dá na otopném tělese měřit teplota vzduchu v místnosti a jestli je tento údaj důvěryhodný a neovlivnitelný nechám na zvážení.

  Indikátory VIPA integrují teplotu na zpětném potrubí a jejich elektronické verze používají teploměr do místnosti jen jako spouštěcí v letním období.

  Zásadní rozdíl je v pohledu na to, co je vytápění.

  ČSN EN 834 bere vytápění jako zboží a snaží se indikovat dodávku tepla do místnosti otopným tělesem.

  VIPA bere vytápění jako službu, a náklady na vytápění rozděluje podle vypočítané teploty místnosti.

  V případě dalších dotazů jsem k dispozici na petr@vipa.cz.

  Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

  Vložil magor (bez ověření), 29. Září 2020 - 16:16

  Jejich problémem je právě to, že měřidla jsou umístěna na odtokové trubce radiátoru. Z toho důvodu počítají odběr tepla jen těch místností, v nichž je topné těleso umístěno. Ostatní zanedbávají. To, jestli je tento údaj důvěryhodný a nechám na zvážení.

  Vložil Justitianus, 29. Září 2020 - 16:54

  Pane magore, nesprávně se vyjadřujete k „odběru tepla“. Žádný indikátor dostupný na trhu neměří nic, co by mělo spojitost s „odběrem tepla“. To byste musel mít na každém topném tělese kalorimetr.

  Jak je známo, indikátory načítají jakési „dílky“ na základě integrace teploty vnitřku indikátoru v čase. Aby tyto dílky nebyly úplně nesmyslné, upravují se pomocí koeficientů, zpravidla zjištěných taháním čísel z klobouku, nebo věštěním z křišťálové koule.

  Jde v první řadě o koeficient tepelných ztrát místnosti (zpravidla má podobu koeficientů pro polohu v rohu, nad průjezdem, nad nevytápěným sklepem, pod střechou), koeficient pro orientaci ke světovým stranám, pro nadměrné zasklení, pro vyšší podlaží – intenzivnější ochlazování větrem).

  Jediné dva koeficienty které jsou fyzikálně doložitelné jsou: plocha vytápěné místnosti a koeficient upevnění indikátoru na těleso.

  Justitianus

  Vložil magor (bez ověření), 30. Září 2020 - 10:26

  Děkuji za upřesnění. Když jsem psal o odběru tepla, měl jsem na mysli stanovení poměrné části nákladu na teplo pro konkrétní jednotku. Když si tak potrpíte na přesnost.

  Vložil Petr Patočka, 29. Září 2020 - 16:31

  Také indikátory splňující ČSN EN se montují na otopné těleso. Z toho důvodu počítají odběr tepla jen těch místností, v nichž je topné těleso umístěno. Ostatní zanedbávají. To, jestli je tento údaj důvěryhodný nechám na zvážení.

  Petr Patočka VIPA CZ s.r.o.

  Vložil magor (bez ověření), 29. Září 2020 - 18:14

  Pane Patočko, to právě není pravda. Indikátory se sice rovněž montují na tělesa, ale už z principu tohoto měření registrují i teplo předávané do sousedních místností. Bohužel často i do sousedních bytů. (Pokud teplo odchází i do okolních místností, indikátery bez jakékoliv pochybnosti naměří víc.)
  Indikátory VIPA však jednoznačně teplo dodané do sousedních místností ignorují, takže zvýhodňují jednotky, v nichž jsou poměrně velké místnosti bez radiátorů.
   Magor

  Vložil relief, 27. Září 2020 - 19:58

  Jako bývalý energetický specialista vám mohu říci, že poměrová měřidla měří přesně nepřesné vstupní hodnoty. Takže je jedno, které si vyberete. Náklady na topení závisí na umístění bytu v budově, ploše a izolačních vlastnostech ploch bytu s největším rozdílem teplot vně a uvnitř.

  Vložil IRTN (bez ověření), 26. Září 2020 - 15:01

  Ještě je tu Lakův způsob instalace na stoupačky.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".