Poplatek družstvu za pronájem bytu v osobním vlastnictví

Vložil Kalaš (bez ověření), 10. Květen 2011 - 10:38 ::

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda za byt, který je v mém osobním vlastnictví, může družstvo vlastníků v případě pronájmu třetí osobě po mně požadovat poplatek za tento pronájem. Jedná se o částku nyní 1000,–Kč ročně, která byla odsouhlasena ostatními spoluvlastníky a nemám záruku, že kdykoliv může být navýšena. Na můj dotaz podle jaké právní úpravy postupovali, mně sdělili, že se informovali a stačí souhlas schůze spoluvlastníků. Děkuji. Milan Kalaš

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 10. Květen 2011 - 10:48

    Nejprve si ujasněte, z jakého právního důvodu je po Vás poplatek požadován.

    Právním důvodem ovšem není pouhé sdělení, že to tak někdo někde odsouhlasil na nějaké schůzi. Usnesení schůze, valné hromady či shromáždění není právním úkonem.

    Buď jde o poplatek vyplývající z Vaší smlouvy se správcem, nebo povinnost platit vyplývá ze stanov vašeho družstva vlastníků. Mohla by plynout ze zákona, ale to považuji za nepravděpodobné.

    Až si toto ujasníte, napište zde laskavě co jste zjistil, popř. citujte co o věci praví vaše stanovy. Teprve pak je možno začít uvažovat jak Vám poradit.

    lake

    Vložil Milan Kalaš (bez ověření), 31. Květen 2011 - 9:59

    Dobrý den, na základě Vaší odpovědi jsem požádal družstvo o písemné vyjádření oprávněnosti jejich požadavku – konkrétně na základě jaké skutečnosti stanovené zákonem po mně požadují poplatek za pronájem bytu v osobním vlastnictví, níže uvádím jejich písemnou odpověď. Výbor vlastníků znovu potvrdil platnost usnesení schůze z 23.4.2008 o po­platku pro byty neužívané vlastníky i družstevníky ve výši 1000,– Kč ročně pronajímané za úhradu. Oprávněnost poplatku potvrdilo i právní odd. svazu bytových družstev s tím, že platí rozhodnutí zapsané v usnesení členské schůze, která je nejvyšším orgánem pro majitele i správce objektu s družstevními byty i byty v osobním vlastnictví.V ob­jektu je 27 bytů pronajímáno a Vy jste jedním ze dvou kteří odmítají plnit platné usnesení, k němuž není třeba litery zákona.

    S tímto absolutně nesouhlasím, klidně zaplatím 1000,– Kč jako mimořádnou platbu do fondu oprav ( družstvo uvaáí ža tak bude tato částka využita – na drobné opravy), ale za předpokladu, že to zaplatí všichni a ne pouze pronajímatelé. Z mého pohledu se pak může stát, ža tato částka se bude v budoucnu nesmyslně navyšovat, popřípadě si družstvo teoreticky může odsouhlastit na schůzi i to, že bude dávat souhlas s pronájmem bytu popřípadě k jeho prodeji ( byty v OV) Z mého pohledu je to stejný nesmysl. Na závěr družstvo mně poslalo kopii usnesení členské schůze o poplatku, ale žádné stanovisko výše zmiňovaného právního oddělení svazu bytových družstev Děkuji za odpověď a Váš čas. S pozdravem Milan Kalaš

    Vložil jardaparda, 31. Květen 2011 - 12:17

    Jak píše nick lake + Jako vlastník nemáte vůbec povinnost správci sdělovat, že svůj byt pronajímáte, a nic mu do toho není. V případě, že se některé položky počítají dle počtu osob, sdělte počet osob, nic víc.
    Pronajímání bytu v družstvu podléhalo dle stanov souhlasu družstva, a bylo na dobu určitou, pro byt v OV nic takového neplatí, a to i když byste byl stále členem družstva.

    Vložil lake, 31. Květen 2011 - 11:21

    Pane Kalaši, komentuji směšnou "odpověď" kterou jste dostal.

    "Výbor vlastníků znovu potvrdil platnost ..."
    Zákon o vlastnictví bytů nezná žádný "výbor vlastníků". Pokud cosi takového snad existuje, nejde o orgán, který by vlastníkovi jednotky mohl ukládat jakékoliv povinnosti. Trvejte na sdělení podle kterého právního předpisu byl "výbor vlastníků" zřízen a který právní předpis definuje pravomoci tohoto "výboru" a který právní předpis Vám ukládá podřídit se rozhodování tohoto "výboru vlastníků".

    "... platí rozhodnutí zapsané v usnesení členské schůze ..."
    Pokud je míněna členská schůze družstva, ta je nejvyšším orgánem družstva. Její usnesení jsou závazná pouze pro představenstvo družstva a jednotlivé družstevníky - nájemce bytů. I v případě, že jste snad zůstal (nebydlícím) členem družstva, není dána pravomoc členské schůze družstva rozhodovat jakkoliv o cizím majetku.

    "[členská schůze] je nejvyšším orgánem pro majitele i správce objektu s družstevními byty i byty v osobním vlastnictví."
    Naprostý nesmysl. Rozpor s Obchodním zákoníkem v části týkající se družstev. Rozpor se zákonem 72/1994 Sb. o vlastnictví bytů. Podle § 11 odst. 8 ZoVB rozhodování mezi vlastníky jednotek probíhá podle § 11 odst. 1 až 6 ZoVB, tedy na řádně svolaném shromáždění vlastníků jednotek. Nikoliv na členské schůzi družstva.

    "Vy jste jedním ze dvou kteří odmítají plnit platné usnesení, k němuž není třeba litery zákona."
    Ke KAŽDÉMU usnesení je třeba "litery zákona". Ten, kdo tvrdí, že jde o platné a vymahatelné usnesení, je povinen prokázat, že příslušný kolektivní orgán vůbec existuje (podle zákona) a že má pravomoc rozhodovat o věci (podle zákona), že toto rozhodnutí je pro Vás závazné (podle zákona) a též že byl řádně svolán (podle zákona), že skutečně rozhodl o konkrétní věci (hlasováním většiny podle zákona).

    "... usnesení schůze z 23.4.2008 o poplatku pro byty"
    To, co je zde nazýváno "poplatek pro byty" může být
    (a) příspěvkem na správu domu a pozemku (ten platí všichni podle spoluvlastnického podílu), nebo
    (b) platbou na úhradu služeb spojených s užíváním jednotky. V tom případě by družstvo muselo doložit definici o jakou službu se jedná, co je jejím obsahem, jaký je tedy právní důvod k jejímu placení. Dále by bylo povinno Vám doložit seznam všech poskytovaných služeb včetně této a schválení způsobu rozúčtování této služby (míněno schválení vlastníky jednotek podle § 11 odst. 4 ZoVB).

    lake

    Vložil Milan Kalaš (bez ověření), 16. Červen 2011 - 9:11

    Dobrý den, omlouvám se, že opětovně obtěžuji, dnes jsem obdržel z družstva odpověď na můj dopis, do kterého jsem vložil i Váš příspěvěk z 31.5 2011,viz výše uvedený, vkládám zde mojí odpověď, s tím, že v odpovědi jsou uvedeny jednotlivé body dopisu z družstva jako jejich reakce. Rád bych k tomu případně připojil i Váš komentář.

    Bytové družstvo Novodvorská
    Pí. Janečková
    Novodvorská 112, 142 00 Praha 4

    Vážená paní Janečková,

    Obdržel jsem Váš dopis ze dne 14.6.2011 – myslel jsem si že mně už nic nepřekvapí – mýlil jsem se! Mám oprávněné pochybnosti o Vaší způsobilosti k právním úkonům.

    Ve výše uvedeném dopise uvádíte v odstavci 1 Jak je z dikce i kurzívou psaných informací vycházíte z předpokladu, že zde existuje Společenství vlastníků jednotek. Bohužel tento Váš předpoklad je mylný. SVJ dle zákona č.72/94 sb. V paragrafu 9, odst4 říká, že SVJ vzniká až podíl družstevních bytů na společném vlastnictví klesne až pod jednu čtvrtinu a to se zatím nestalo. Lze z toho dovodit i to že se nezúčastňujete jednání vlastníku objektu.

    Kdyby jste si přečetla Váš dopis ze dne 25.5.2011 odstavec dvě měla by jste jasno, chápu, že už je to dlouhá doba a kdo si to má pamatovat a kde Vy konkrétně uvádíte – ( vyúčtování bylo projednáno na schůzi vlastníků, nezúčastnil jsem se schůze vlastníků, výbor vlastníků znovu potvrdil platnost usnesení oprávněnosti poplatku). Moje vyjádření tedy byla pouze reakce na Vaše dopisy a uvedené údaje – Vy jste psala o Společenství vlastníků ne já !

    Ve výše uvedeném dopise uvádíte v odstavci 2 V tomtéž zákoně je definován výbor ( zřejmě máte na mysli výbor veřejného blaha ), který má své povinnosti a který mimo jiné rozhoduje o věcech spojených se správou domu.

    Upřímně řečeno nechápu co tím básník chtěl říct, z tohoto důvodu navrhuji, aby výbor odhlasoval – kdo nezaplatí poplatek za svůj byt v osobním vlastnictví bude pro výstrahu zastřelen před shromážděním všech ostatních vlastníků – už jsem Vám to jednou navrhoval, kdo nezamkne barák zastřelte ho hlavně si to předem odsouhlaste na schůzi.

    Ve výše uvedeném dopise uvádíte v odstavci 3 V paragrafu 11, odst. 11 téhož zákona je citováno „ V domě, ve kterém nevzniklo společenství platí pro rozhodování vlastníků jednotek přiměřené ustanovení odst. 2 až 6.

    Viz níže uvedeno je zde vložena část příslušného Vámi uváděného zákona, ale nějak to neřeší náš problém že ? § 11 (1) Společenství musí alespoň jednou ročně konat shromáždění. Shromáždění se sejde z podnětu výboru nebo pověřeného vlastníka nebo vlastníků jednotek, kteří mají alespoň jednu čtvrtinu hlasů. (2) Shromáždění je schopné usnášení, jsou-li přítomni vlastníci jednotek, kteří mají většinu hlasů; k přijetí usnesení je zapotřebí nadpoloviční většiny přítomných hlasů. (3) Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu (§ 8 odst. 2); spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky (jeden hlas). Při rovnosti hlasů nebo nedosáhne-li se potřebné většiny nebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoli vlastníka jednotky soud. Jde-li o důležitou záležitost, může přehlasovaný vlastník jednotky požádat soud, aby o ní rozhodl . Právo je nutno uplatnit u soudu do 6 měsíců ode dne přijetí rozhodnutí, jinak právo zanikne. (4) K přijetí usnesení o věcech, které jsou obsahem prohlášení podle § 4, o schválení nebo o změně stanov, o uzavření smlouvy o zástavním právu k jednotkám a o rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky jednotek podle § 9a odst. 2 je zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů. (5) K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby6) a o změně stavby7) je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek. Jde-li o modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy7a) a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek. Ustanovení zvláštních právních předpisů7) tím nejsou dotčena. (6) Jsou-li členy společenství pouze tři vlastníci jednotek, je zapotřebí k přijetí usnesení podle odstavců 2 a 4 souhlasu všech vlastníků jednotek. (7) Všechny změny, které se týkají označení jednotek a velikosti spoluvlastnických podílů na společných částech domu, je společenství povinno do 30 dnů oznámit katastrálnímu úřadu. (8) V domě, ve kterém nevzniklo společenství, platí pro rozhodování vlastníků jednotek přiměřeně ustanovení odstavců 1 až 6.

    Ve výše uvedeném dopise uvádíte v odstavci 4 Jestliže se na něčem usnese nadpoloviční většina vlastníků, lze tedy předpokládat, že se všichni podřídí rozhodnutí většiny, jde o demokratický způsob řízení a každý člen má právo se jednání zúčastnit a projevit svobodně svůj názor.

    Co se týče svobodně vyjádřeného názoru, jsem měl již tu čest na Vaší poslední schůzi, které jsem se zúčastnil, kde jedna členka družstva vyjádřila svůj názor ( jednalo se o zápis do KN, uvedla že je pracovnice KN a z mého pohledu měla naprostou pravdu) a ihned byla doslova seřvána a zpochybněna. Hromadná sebevražda příslušníků sekty Svatyně lidu v Guayaně byla taky demokratickým rozhodnutím. Prosím hlavně mně nepiště, že vzhledem k Vašemu věku to víte lépe a představenstvo je cosi jako rada starších ( to platilo kdysi, kdy přežili pouze ti chytří a zkušení lovci,kdo neuměl byl sežrán, dneska je bohužel jiná doba ).

    Ve výše uvedeném dopise uvádíte v odstavci 5 V případě poplatku za pronájem bytu se nejedná o Vaše vlastnictví, to končí zavřením vstupních dveří do bytu, ale jde o náklady spojené se správou a společným vlastnictvím, jak jsem již uvedla v dopise z 25.5.2011.

    V dopise ze dne 25.5.2011 uvádíte potvrzení platnosti poplatku pro byty neužívané vlastníky bytů, viz výše uvedeno v odstavci 5 uvádíte, že se nejedná o moje vlastnictví – nějak se v tom ztrácím.odvoláváte se na jakési právní oddělení svazu bytových družstev ( asi bych se neptal v podatelně ), které údajně potvrdilo oprávněnost Vašeho požadavku – nějak jste mně toto vyjádření zapomněli poslat, ačkoliv jsem o to požádal. Pokud je mně známo platím veškeré poplatky bytovému družstvu, včetně fondu oprav, atd. vyjma Vámi požadovaného poplatku za pronájem.

    V předchozích dvou dopisech jsem požádal na základě jaké legislativní úpravy – tedy příslušného zákona, paragrafu, odstavce po mně požadujete poplatek za pronájem mého bytu v osobním vlastnictví. Tímto o to žádám již potřetí ! Nezajímají mně vaše rozklady, schůze atd. Pokud nerozumíte tomu co po Vás chci , pokuste se dopis třikrát přečíst a pokud nic,ať mně raději odpoví někdo jiný.

    Na závěr Vás žádám o urychlené vyřízení této záležitosti, jelikož chci uhradit nedoplatek za teplo, vodu atd. se kterými nemám žádný problém. Děkuji .

    V Praze dne 16.6. 2011
    Milan Kalaš

    Na závěr bych Vám ještě jednou chtěl poděkovat za vaše komentáře. Mějte se hezky s pozdravem
    Milan Kalaš

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".