POKUTY VE STANOVÁCH

Vložil ZEMAN (bez ověření), 9. Listopad 2016 - 11:21 ::

Dobrý den, chci se zeptat, zda je možné, aby SVJ zakomponovalo do svých stanov pokuty pro své členy, příp. pro jaké situace, kdo je jménem SVJ kompetentní je vymáhat, jak se zavinění dokazuje, atd. Jedním z příkladů je např. situace, kdy vlastník jednotky a člen SVJ v téže osobě nenahlásí SVJ skutečnost, že si vzal do bytu nájemce. Za odpověď, příp. i uvedení zákonného ustanovení, které odpověď dokládá, předem děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 10. Listopad 2016 - 16:10

    jsou příjmem SVJ a je třeba je přiznat FÚ ke zdanění (a tedy se registrovat) a také se stanou povinností SVJ je vymáhat a nevymožené pak škodou, které statutár způsobí a ručí za ně celým svým majetkem. Už jen povinnost SVJ prokázat skutkovou podstatu a obhájit ji třeba před možným soudem je věc k zamyšlení. My jsme od nápadu pokut rychle couvli a to jsme zvažovali jen dlužníky, kde důkazní nouze není. Vámi navrhovaný případ je spíše k pláči (smích bych si ano nedovolil).

    Vložil HajdyHou (bez ověření), 10. Listopad 2016 - 0:05

    Pokud jde o Vámi uvedený „případ“ – pak sankci stanovuje §13 ZoSL

    Pokud jde o ostatní „tresty“ – to vymýšlí jen sociopati (hloupí). Samozřejmě si do stanov můžete naslintat různé nesmysly, nicméně budou to jen liché bláboly pro zasmání a bez možnosti jakékoli vynutitelnosti.

    Vložil Aa (bez ověření), 10. Listopad 2016 - 8:32

    Co je to za zákon?

    Vložil Petr, 10. Listopad 2016 - 9:04

    ZoSl je zákon 67/2013 a aby to nebylo tak jednoduché (ne všechny odkazy na netu musí být aktuální), tak byl novelizován 104/2015.

    Vložil tep (bez ověření), 10. Listopad 2016 - 9:00
    Vložil Lachim Nilz (bez ověření), 9. Listopad 2016 - 14:19

    Z textu uvedeném v našich připravovaných stanovách je zřejmé že se jedná o sankce pro zúčastněné strany a též je zřejmé koho se to týká.

    Jestliže poskytovatel služeb nebo příjemce služeb nesplní svoji povinnost stanovenou zákonem č. 67/2013 Sb., ve stanovené lhůtě, je povinen zaplatit druhé straně pokutu ve výši 50,–Kč za každý započatý den prodlení, nerozhodne-li shromáždění jinak

    Doporučuji trochu studia, prohledání toho portálu, vašich stanov…

    Vložil asi tak (bez ověření), 9. Listopad 2016 - 11:45

    Pod vlivem stanov, které vymylely SBD pro své vazaly svj si všichni dávají do stanov pokuty za cokoliv. My to považujeme za nesmysl a nic takového tam nemáme.

    Vložil VN (bez ověření), 9. Listopad 2016 - 11:41

    aby se do stanov vložily pokuty , otázkou je však jejich vymahatelnost. Dokázat to , že si vlastník bytu obsadil byt nájemcem je také poměrně hodně komplikované.

    Vložil LEX, 10. Listopad 2016 - 23:08

    Vim o jedne sikovne borkyni predsednici, ktera ma „tajne“ kamerove kukatko ve dverich, apod. a sleduje osoby a eviduje data. resp. je to hlavni napln jejiho manzela, ktery nepracuje a je de facto non-stop doma. Jsou to tunelari. Svou evidenci pak vydira vlastniky ke svym prioritnim ucelum, zajmum a kvuli poctu hlasu. Takze vsichni co pronajimaji ji+vybor leta drzi ve funkci, slouzi za to ze je neuda na FU, PCR nebot krome vyboru v dome zadni vlastnici nebydli, jen pronajimaji a na funkce nikoho noveho, nezavisleho nepusti. Ma sve komplice. 3 clenny vybor z toho ma slusny business, odmeny, system a la informacni archiv Mrázek…

    Vložil ... (bez ověření), 31. Leden 2017 - 13:19

    Lexi, to je na Bohnice

    Vložil MartinII, 31. Leden 2017 - 12:07

    Pokuty řeší 104/2015 Sb. Je možné aby si společenství dalo do stanov krom pokuty 50 Kč za den také úroky ? „Při prodlení se zálohami služeb nebo s příspěvkem na správu domu a pozemků vzniká povinnost hradit úrok z prodlení. Ten se počítá od … .  Výše úroku činí 10 % p.a. a počítá se za každý den prodlení, nejméně 100 Kč za každý měsíc prodlení“.

    Domnívám se, že toto SVJ nepřísluší. To si mohou dát do svých smluv snad jen finanční instituce (splátka půjček, úvěrů) a podnikatelské subjekty (platba za faktury).

    Krom toho připomenu,

    1. peníze za služby leží (vlastně zbytečně) na účtu třeba 3 měsíce než je splatnost zálohové či konečné faktury (voda, odpadky) takže nevím, proč pokuty.
    2. někdo má zálohu nízkou a ve vyúčtování za rok má nedoplatek, jiný má zálohy vyšší a má za rok přeplatek (i když třeba jen v aktuálním roce) a proč by měl on platit pokuty za aktuální rok, když se opozdil se zálohou a nakonec má přeplatek

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".