Pojištění domu

Vložil Anonymous, 22. Srpen 2010 - 14:15 ::

Pojištění domu. Výboru SVJ byl vysloven požadavek od člena společenství o zapůjčení(do­ložení) pojistné smlouvy nebo pořízení kopie pojistné smlouvy,kterou má SVJ pojištěn dům.Dle jeho vyjádření,toto potřebuje za účelem refinancování své bytové jednotky.Nabízené jednání společenství-shromáždění,které by toto projednalo tento vlastník odmítl,taktéž písemné prohlášení výboru SVJ z podpisy,že dům je pojištěn(číslo pojistky a výše pojištění domu). Má člen společenství právo obdržet tuto pojistnou smlouvu či jeji kopii,kterou má SVJ uzavřenou na pojištění domu,ke svým soukromým jednáním.

Děkuji za radu. Jarda

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Krupp, 13. Prosinec 2010 - 13:30

    Smysl dotazu mi rovněž uniká. Prostě mu ji nechte okopírovat. Nevím proč očekáváte zápornou odpověď. Je na Vás, zda budete chtít nějakou finanční náhradu za ztracený čas a materiál. Jirka

    Vložil vladan, 13. Prosinec 2010 - 10:47

    Vůbec nechápu smysl tohoto dotazu. Já nabízím k přečtení smlouvy na každé schůzi, ale ze strany vlastníků to nikdy nikdo nechtěl. Spíše než čtení celých smluv vypracovávám jednoduchý summary, kde jsou nejdůležitější věci ( cena, termín, pokuty atd). Kdo by taky četl např. smlouvu na zatelení domu, která má 36 stran ?

    Vložil Anonymous, 13. Prosinec 2010 - 11:13

    „nabízím k přečtení smlouvy na každé schůzi“

    Na schůzi není prostor pro čtení desítek stran dokumentů. Váš postup je zcela nedostatečný.

    Vložil vladan, 13. Prosinec 2010 - 11:45

    Aha takže, chcete říci, že vlastníci mají smlouvy číst u mě v obýváku? No děkuji, na tak početné návštěvy nejsem zařízený – také toho kafe co by bylo ...... Nebo pokud myslíte, že si mají smlouvy půjčit? Tak to ani omylem, vím v jakém stavu by se asi vrátili.

    Vložil svjvmt, 9. Prosinec 2010 - 21:06

    dyť je to zažrané v této společnosti, podívejte se na LID a politiky. Víte, že vám patří MOC??? Tak jak to, že naši služebníci námi dobře placení s námi vyčurávají? A tak se ptám, je to jejich chyba? Nikoliv, NAŠE, dělají jen to, co se jim DOVOLÍ a protože lid se své role vzdává, tak to tady u nás
    v š u d e vypadá!!! Už to chápete?

    Vložil lake, 22. Srpen 2010 - 18:53

    Neuvěřitelný dotaz! Obdobné otázky jsou kupodivu časté. Členové výboru by si měli uvědomit, kdo je zde pánem a kdo pouhým služebníkem.

    Pány jsou vlastníci jednotek, kteří svěřili péči o svůj majetek právnické osobě - společenství vlastníků jednotek. Členové výboru byli vlastníky jednotek zvoleni do čela SVJ, aby jim spravovali majetek, rozhodovali o něm a poskytovali servis s tím spojený. Určitě nebyli zvoleni k tomu, aby vlastníkům zatajovali informace o hospodaření.

    • Ve společnosti s ručením omezeným je ředitel jmenován společníky: je jim podřízen a skládá jim účty ze své činnosti. Pokud si o tom myslí něco jiného, dlouho ředitelem nezůstane.

    • Stejně tak kastelán na středověkém hradu si nemohl myslet, že pánem je tu on sám a jeho vládce mu nemá co rozkazovat. Skončil by v nejnižším sklepení hradní hladomorny.

    Takže je třeba pochopit, že členové výboru nejsou nic jiného než (špatně) placení manažeři, kteří pečují o svěřený cizí majetek a o majetek SVJ, pořízený z prostředků jednotlivých vlastníků. Proto by se měli k vlastníkům jednotek chovat podle toho - s náležitou vstřícností.

    Snad jen v České republice mohou existovat členové výboru SVJ, kteří si dovolí odmítat vlastníkovi základní informace týkající se jeho majetku...

    lake

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 9. Prosinec 2010 - 19:18

    Doložte judikát, kdo je pán a kdo služebník.

    Vložil Anonymousssss (bez ověření), 9. Prosinec 2010 - 14:50

    Máte pravdu,že jen ČR jsou členové výboru kteří omítají vlastníkovi základní informace. To i dělá správce přesto že, vlastníci platí správci poplatky ze své kapsy za vedení správy.

    Anonymusssss

    Vložil Anonymousix (bez ověření), 13. Prosinec 2010 - 0:18

    dává co je poptáváno, až na smlouvu s ním, ale i tu z něj vyrazím. Už projevil obavy, že bychom se mohli trhnout.

    Vložil Krupp, 9. Prosinec 2010 - 16:34

    Neřekl bych, že je to jen v ČR. Nechápu, že si to vůbec někdo nechá líbit. Já osobně nejsem žádný prudič, jsem velice tolerantní a snažím se vždy domluvit. Rozhodně bych si to ale líbit nenechal. Je to jenom o tom, trvat na svých právech a nevyžadovat nesmysly.

    Jirka

    Vložil Anonymous, 23. Srpen 2010 - 9:21

    Pane „lake“ děkuji. V našem SVJ jsme vstřícní v podávání všech informací vůči VBJ,to se týká i pořízování kopií schválených dokumentů atd… Ptám se Vás,zda byste poskytl žádajícímu pojistnou smlouvu SVJ v originále,kterou požadoval VBJ „v sobotu večer,že ji potřebuje na pondělí“,kde na vesnici večer pořídíte kopii? podotýkám,že nahlédnutí do pojistné smlouvy a pořízení fotokopie fotoaparát,mabil atd.. žádající vlastník odmítl! Chtěl pojistnou smlouvu,že musí být přiložená k refinancování BJ atd… Máme špatné zkušenosti ze zapůjčováním,v mi­nulosti obdobný případ a vlastník zapůjčený dokument(origi­nál)nevrátil,zap­řel zapůjčení. Proto tento postup předsedy výboru. Jarda

    Vložil Alena1 (bez ověření), 10. Prosinec 2010 - 8:01

    Taky jsem měla od vlastníka tuto žádost. Nevidím v tom problém. Pojistnou smlouvu jsem ofotila a vlastníkovi předala.Originál bych z ruky nedávala.

    Vložil jarča (bez ověření), 10. Prosinec 2010 - 9:04

    Naprosto souhlasím, ale ve většině případů jsou tyto požadavky na výbor vznášeny o víkendu, nejlépe kolem 20. hodiny s termínem „teď hned“. Pokud se tady v diskusi hovoří o pánech a služebnících, většina vlastníků členy výboru jako služebníky skutečně vnímá a během funkčního období se tak k nim chová a poze kritizuje. Jen však nastane doba, kdy se výbor volí, všichni opět do výboru navrhují stávající členy, aby „nedej bože“ nenavrhl někdo je. J.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 23. Srpen 2010 - 10:57

    No, Jardo, toto je ale o něčem jiném než byl původní dotaz.

    Pochopitelně nemusíte pořizovat kopie v sobotu večer. Přijde mi však trochu divné, že nelze pořídit kopii dokumentu, ale lze zařídit projednání na shromáždění.

    Pokud to jinak nejde zařídit, lze zapůjčit dokument proti podpisu a v případě problémů s vrácením požadovat náhradu. Jistě záleží na okolnostech kdy a jak bude žádost vlastníka vyřízena.

    Vložil AnonymousX (bez ověření), 22. Srpen 2010 - 16:30

    Vlastník má právo pořídit si kopii pojistné smlouvy a výboru nepřísluší zkoumat k jakému účelu kopii použije.

    Vložil AnonymousY (bez ověření), 10. Prosinec 2010 - 9:42

    Zapoměl jste definovat způsob pořízení. Ten mě zajímá.

    Vložil AnonymousXX (bez ověření), 23. Srpen 2010 - 7:22

    Takové právo vlastník nemá. A navíc výbor není žádným poníženým služebníčkem některých paranoidních vlastníků, členů společenství.

    Vložil pavel zlín (bez ověření), 8. Prosinec 2010 - 9:42

    Připadá mi naprosto samozřejmé, že by všichni členové společennství měli mít právo si pořídit fotokopii dokumentu, který je dokladem o pojištění společné nemovitosti.

    Vložil Svoboda Vít (bez ověření), 13. Prosinec 2010 - 0:07

    Bohužel všude to samozřejmost není. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit. Max. nahlédnout do dokumetnu, ani vyfotit se nesmí. Argumentace výboru je ochrana smluvního tajmenství… Z důvodu dlouhodobých tahanic s výborem mohu pouze doporučit odstouhlasit si shromážděním, že výbor musí poskytnou kopii, pokud o to člen SVJ požádá. Náklady samozřejmě hradí žadatel. Dobré je také stanovit do kdy, např. do 30dní od podání písemné žádosti Svoboda

    Vložil AnonymousA (bez ověření), 13. Prosinec 2010 - 8:54

    Potvrzuji, že v některých smlovách je skutečně větička, že smluvní strany ručí za to, že se smlouva nedostane do rukou třetích osob. Proto výbor nemůže některé smlouvy kopírovat, mohl by také skončit u soudu. Tuto větičku tam nedal výbor, ale druhá smluvní strana. A je to běžný způsob řešení smluvního vztahu.

    Vložil Ňouma (bez ověření), 13. Prosinec 2010 - 10:43

    Utajená smlouva je pro členy společenství výhodná, neboť takovou smlouvu nejsou povinni hradit. Stačí, aby člen společenství prokazatelně vyzval společenství, aby poskytlo kopii smlouvy, současně společenství sdělil, že až do poskytnutí kopie smlouvy nebude hradit.

    Ňouma

    Vložil Anonymouss2 (bez ověření), 13. Prosinec 2010 - 10:49

    Takovou odpověď mohl napsat jenom Ňouma.

    Vložil Pavel, 13. Prosinec 2010 - 9:26

    AnonymousA,

    několik smluv jsem za výbor jménem SVJ podepsal. Rozhodně nějaké utajování smluv v našem regionu není obvyklé.

    Výbor může požadovat, aby tam nějaké nesmyslné výhrady o utajování nebyly. Výbor je rovnocenným partnerem dodavatele. Jak by potom třeba chtěl výbor smlouvu proplatit z úvěru od třetí strany (banky)? Smlouva se na SVJ požaduje např. při dotaci Nový Panel atd.

    Ale i kdyby tam bylo ustanovení, že se smlouva nedostane do rukou třetí strany. Kdo je třetí strana? Smlouvu uzavírá první strana (dodavatel) a druhá strana (SVJ). Výbor je výkonným a statutárním orgánem SVJ, není tedy třetí stranou. A člen SVJ také není třetí stranou, je přímo členem druhé strany – SVJ.

    Pokud někdo argumentuje utajováním smluv je to asi signál, že je třeba smlouvy utajit, aby se na něco výboru nepřišlo. :-))

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil lake, 13. Prosinec 2010 - 10:00

    Souhlas s panem Pavlem. Výmluvy o utajování a "třetí straně" jsou pro zasmání.

    SVJ je jednou ze stran smlouvy. Členové SVJ tedy nejsou "třetí stranou" nýbrž jsou - každý jednotlivě - součástí vnitřní struktury této právnické osoby. Například jako členové nejvyššího orgánu SVJ - shromáždění vlastníků jednotek. Shromáždění se může usnést, že obsah smlouvy mu bude zpřístupněn.

    Lze to dovodit i z hlediska individuálního. Zpřístupnění obsahu smlouvy členovi SVJ je pouze naplněním článku 17 Listiny základních práv a svobod (obecné právo na informace je zaručeno). Právo vlastnit majetek (čl. 11 odst. 1 LZPS) je neoddělitelně spojeno s právem na informace o tomto majetku. Člen SVJ svěřil péči o svůj majetek právnické osobě, která mu nemůže zatajovat jak s jeho majetkem hospodaří (jestliže toto právo není omezeno zákonem nebo stanovami).

    Je-li ve smlouvě klausule o utajení, výbor může po členovi nanejvýše požadovat aby podepsal prohlášení, že nebude obsah smlouvy sdělovat dále osobám mimo okruh členů SVJ.

    lake

    Vložil Dana2 (bez ověření), 13. Prosinec 2010 - 12:01

    Co když obsah zveřejní, jak postupovat pak? Dana

    Vložil Anonymouss (bez ověření), 13. Prosinec 2010 - 10:45

    Lake zase lakuje. Někdo tady tvrdí, že členové společenství jsou třetí stranou? Taky nikdo netvrdil, že členům se nemá smlouva zpřístupnit. Tak to je lake.

    Vložil Anonymous, 13. Prosinec 2010 - 10:48

    Členové společenství jsou třetí stranou. Bohužel.

    Vložil Pavel, 13. Prosinec 2010 - 11:15

    Jak jsem uvedl, jako předseda výboru jsem dosud nepodepsal smlouvu, která by musela být utajena. To je určitě řešení. Nevidím důvod proč by někdo z členů SVJ neměl znát cenu výtahů, oken, portálů či zateplení etc., pokud se podílí na jejich financování. Takže praktický problém nemám.

    Nicméně uvádíte, že jsem podal nepravdivou informaci. Můžete uvést na základě čeho jsou členové SVJ třetí stranou?

    Děkuji

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Anonymous, 13. Prosinec 2010 - 10:50

    Možnost utajení smluv je jednou z podstatných nevýhod domu se společenstvím ve srovnání s domem v podílovém vlastnictív bez společenství (zda jsou v domě vymezeny jednotky přitom nehraje roli).

    Vložil Anonymous SVJ 2520 (bez ověření), 13. Prosinec 2010 - 13:20

    Já nemohu pochopit, že některý výbor SVJ přistupuje při uzavírání smlouvy na doložku utajení.Vždyť veškeré smlouvy na různé opravy,rekonstrukce apod. musí stejně projednávat výbor a informovat o tom Shromáždění.A smlou­va o pojištění domu je úplně běžná věc, kterou musí dokládat žadatel o úvěr při koupi bytu.Jsme poměrně velké SVJ – 114 bytů a nyní začíná poměrně rychlá změna vlastníků a proto vím, že banky toto potřebují,jinak nedají úvěr. Je to opravdu maličkost žadateli pojistnou smlouvu okopírovat.Já mám vždy nějakou kopii k dispozici.Možná je to i v tom, že nemáme správní firmu a vše si děláme sami, lépe se komunikuje s ostatními vlastníky.Blanka

    Vložil Anonymoussss (bez ověření), 13. Prosinec 2010 - 9:58

    Pletete si pojmy a dojmy, píšete páte přes deváte.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".