Pojištění bytového domu

Vložil Anonymous, 5. Říjen 2006 - 14:00 ::

Dobré odpoledne,

zakládáme nyní nové společenství vlastníků bytových jednotek. Jedná se o zcela nový bytový dům s 11 jednotkami. Narazili jsme však v rámci diskuze při ustanovující schůzi na problém týkající se pojištění bytového domu.

Jedna skupina tvrdí, že společenství vlastníků musí dům pojistit ze zákona samostatnou pojistkou (nicméně toto jsem nikde v zákoně nenalezl).

Druhá skupina tvrdí, že je-li všech 11 bytů hrazených hypotéčním úvěrem a tím pádem též pojištěných na kupní cenu včetně podílu na společných prostorách, není třeba uzavírat samostatnou pojistku za společenství a při živelné události hradit opravy uplatněním všech pojistek.

Sám nevím, jak by pojišťovny postupovaly v případě, že bychom uzavřeli separátní pojistku a něco se stalo – zda by hypotéční banky uplatnily nároky svých pojistek a naše pojistka pak uplatněna nebyla nebo naopak.

Nesetkal se někdo s obdobným problémem? A je opravdu pojištění bytového domu pro společenství vlastníků povinné, jak nám bylo telefonicky prezentováno zástupcem pojišťovny? Upřímně mi přijde jako nesmysl platit X tisíc ročně za pojistku, která by v případě živelné události stejně nebyla uplatněna – to je ty peníze poté lepší ukládat do fondu oprav.

Díky za každou radu,

Milan Karban.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil donald94 (bez ověření), 11. Květen 2019 - 22:41

    My jsme si sjednali pojištění domácnosti online přes https://www.insiacare.cz/…-domacnosti/ asi tak před rokem a jsme opravdu spokojeni. Jednou se nám totiž podařilo vytopit nás i sousedy a vše jsme s pojišťovnou vyřešili naprosto bez problému.

    Vložil Anonymous, 16. Listopad 2006 - 10:50

    Dobrý den pojištění domu by bylo asi skutečně zbytečné, protože pokud máte pojištěny jednotlivé bytové jednotky součástí je i pojištění podílu na společných prostorách, tedy by tím měl být pojištěn celý dům. Pozor nezaměňovat s pojištěním domácnosti, to je něco zcela jiného, byť zde lze pojistit i stavební součásti bytu v určitých případech. Předpokládám,že jsou zde pojistky sjednány kvůli zajištění jednotlivých hypotečních úvěrů, ale pozor některým bankám pro hypotéku na byt stačí pojištění domácnosti a to z toho důvodu, aby pojistník nemusel právě dělat druhé pojištění nemovitosti. Zákon (nevím který ani číslo paragrafu za to se omlouvám)říká, že nelze uplatňovat pojistné plnění na jednu pojistnou událost na majetku ze dvou pojistných smluv, je to trestné. Mohlo by se stát při pojistné události, že se bude uplatňovat plnění z pojistné smlouvy na dům a zároveň vlastník bytu uplatní plnění ze své pojistné smlouvy vinkulované vůči hypoteční bance, která na vinkulaci pojištění nemovitosti trvá. Banky totiž nechtějí pochopit, že se vlastník těžko domluví se společenstvím, aby zde schválilo vinkulaci pojistky pro zajištění jeho úvěru. A byli bychom blázni kdybychom to spolubydlícím schvalovali, kdo z nás dá ruku do ohně za to, že vše bude řádně spláceno na hypotéce a pojistné plnění pokud by nastalo nepůjde na případné splacení závazků jednotlivce místo na opravu domu? Na jednom školení jedné pojišťovny mi školitel vysvětloval, jak pojištění bytu s pojištěním domu se netupluje, jak má každý své zdivo. Já tedy bydlím v domě, kde jedna zeď odděluje byt od společných prostor navíc je nosná a nevím proč by měla být pojištěna dvakrát. Doporučuji mít v tomto případě pojištěny bytové jednotky s podíly na společných prostorách a důrazně upozornit spoluvlastníky na nutnost toto pojištění platit stále i po splacení hypotečního úvěru, jinak škody na společných částech domu bude platit ze svého. Případně to uvést v prohlášení vlastníka. Asi by bylo dobré mít u těchto smluv sjednáno i pojištění odpovědnosti, pokud vlastník bytu nechtěně způsobí požár a tím poškodí i sousední byty, mělo by zde být krytí a to je právě z odpovědnosti. Stejně jako úraz při náledí na chodníku. Lenka S.

    Vložil petrsv, 10. Listopad 2006 - 18:46

    Jen blázen by si dům nepojistil. Ale je to trochu složitější. Chce se to obrátit na někoho, kdo tomu opravdu rozumí nebo na makléřskou firmu, která to za vás vyřídí. Stručně – pojistí se celý dům, a to na takovou hodnotu, na jakou by měl být pojištěn. Vlastníci nemusí potom pojišťovat své byty jako nemovitost (to, co chce banka u hypotéky). Pokud má někdo na bytě hypotéku, převede se vinkulace na toto společné pojištění. Vlastníci by si měli potom zajistit akorát pojištění domácnosti.

    Vložil Pavel, 11. Listopad 2006 - 0:50

    Za blázna se nepovažuji a o pojištění, jako bývalý zaměstnanec pojišťovny, něco vím.

    Pojišťováci mají docela slušné provize a někteří jsou schopni při lákání klientů i vyloženě lhát. Pokud by mi takový pojišťovák řekl, jak zněl původní dotaz, že se musím pojistit ze zákona jako SVJ, tak bych se ho zeptal, podle jakého zákona a rozloučil bych se s ním. Já takový zákon zkrátka neznám. A pokud takový zákon skutečně neexistuje, tak jen blázen by mohl s takovým lhářem dál jednat. Pokud lže v této otázce, tak je velmi pravděpodobné, že i jeho další rady budou hájit jeho provizi a ne mou potřebu.

    To že se jedná o makléřskou společnost není opravdu zárukou ničeho.

    A radu, že „pojistí se celý dům, a to na takovou hodnotu, na jakou by měl být pojištěn“ nechávám bez komentáře.

    Ale jinak přeji hezký den a šťastnou ruku při výběru. Pavel­SVJ@centrum.cz

    Vložil petrsv, 13. Listopad 2006 - 14:21

    Já o voze a Vy o…:-)

    1. Já netvrdím, že je něco záruka!
    2. Ten pán se zajímal, jestli dům pojistit nebo ne. Na což jsem odpověděl, že ano. Ale, jestli je to povinnost ze zákona, nevím. A ani by mě nenapadlo to zkoumat, protože pojistit si dům, byt nebo jinou stavbu považuju za samozřejmost.
    Vložil Anonymous, 13. Listopad 2006 - 15:51

    Původní dotaz nezněl, zda dům pojistit nebo nepojistit, ale zněl, zda pojistit celý dům povinně i když je vlastně pojištěný prostřednictví pojištění jednotlivých jednotek.

    Na tento dotaz jsem odpovídal. Domnívám se, že taková povinnost není a že pokud to zástupce pojišťovny tvrdil, tak lhal.

    Obecně (mimo dotaz) může být výhodné dům pojistit. Ale v pojišťovně jsem spolupracoval na tvorbě pojistných podmínek a tak vím, co vím. :-))

    Pojišťovna je podnikatelský subjekt a potřebuje vydělávat. Vyplatí se pořádně pročíst ty informace uvedené maličkým písmem a raději se třikrát zeptat, jaká rizika jsou vlastně pojištěna.

    Hezký den

    Vložil Pavel, 1. Listopad 2006 - 1:25

    Pokud zástupce pojišťovny tvrdil, že pojištění je ze zákona, tak bych se ho zeptal, podle jakého §? A to je většinou dostane.

    Domnívám se, že taková povinnost není a naopak, pokud by došlo k přepojištění, tak by se hradilo pouze do výše skutečně škody, kterou by uhrazovaly napůl dvě pojišťovny ovšem při výběru dvojnásobného pojistného.

    Hezký den PavelSVJ@centrum­.cz

    Vložil HonzaT, 6. Říjen 2006 - 11:00

    V zákoně ani ve vzorových stanovách taková povinnost zakotvena skutečně není, ale většinou se toto píše do prohlášení vlastníka, takže se podívejte tam, mělo by to být v části PRAVIDLA PRO SPRÁVU SPOLEČNÝCH ČÁSTÍ DOMU.

    Jestli stačí pojištění spojené s hypotečním úvěrem, to bohužel netuším, poradí někdo jiný?

    Vložil Anonymous, 5. Únor 2007 - 12:33

    V našem domě je 8 bytových jednotek a asi polovina má hypotéku. Dům jsme pojistili jako Společenství, některé hyp. banky to uznaly, někteří platí vlastně pojistku dvakrát. Nicméně považuji za daleko výhodnější mít uzavřenu pojistku na celý dům, nedovedu si totiž představit, jak by se pak řešily případné pojistné události. Když např. odnese vítr půl střechy, tak se bude obesílat 8 různých pojišťoven, aby každá zaplatila daný spoluvlastnický podíl z té škody?

    Vložil Martin Mlejnek MBroker (bez ověření), 10. Červen 2014 - 9:54

    Souhlas, při likvidaci pojistných událostí je jednodušší být pojištěno jako společenství. Představte si, že žádáte o likvidaci požáru na společné chodbě od 11 pojišťoven.:-)

    Jako svj pojišťujete holou stavbu ve vlastnictví svj. Když bude někdo mít „mramorovou koupelnu a jiné úpravy nad rámec běžné výstavby“, stejně by si měl buď pojistit byt samostatně nebo připojistit v pojištění domácnosti stavební součásti. Je pravda, že něco je pak pojištěno dvakrát…na druhou stranu jsou rizika, která neupíšete u pojištění svj, ale upíšete u samostatného by­tu.

    Původní dotaz: Pojištění je dobrovolné.

    Až se budete pojišťovat, nezapomeňte si přidat pojištění odpovědnosti členů orgánů svj.

    Vložil § (bez ověření), 10. Červen 2014 - 10:26

    Vážení, pojišťuje se dům ne společenství. Dům je ve spoluvlastnictví vlastníků jednotek. Pojistníkem je společenství, pojištěnými jsou aktuální vlastníci. Proč vymýšlíte takové nesmyslné teorie. Co by si mělo společenství pojistit? Holou stavbu ve vlastnictví SVJ? To je ale nesmysl.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".