Pohledávka SVJ za novými vlastníky u bytu, který prošel dražbou

Vložil K.M. (bez ověření), 18. Květen 2018 - 13:00 ::

Dobrý den, 01/2018 jsme se stali vlastníky bytu, který jsme koupili přes RK od překupníka, který byt vydražil. V 1/2017 prošel dům revitalizací a majitelka bytu, který již byl v exekuci neměla na zaplacení částky 16tis. za renovaci lodžie, kterou všichni vlastníci hradili v hotovosti. SVJ s majitelkou sepsalo dohodu, že bude tuto částku splácet měsíčně po 500Kč a uhradilo lodžii z rozpočtu SVJ. V 4/2017 byla na byt vyhlášena dražba, která se konala 6/2017. OD 8.měsíce již byl vlastníkem bytu překupník, od kterého jsme byt koupili přes RK my. Při vyúčtování jsem zjistila, že mám v rozpisu i řádek mimořádná splátka 500,– Kč a po dlouhém pátrání jsem se dozvěděla, že doplácím onu lodžii za před/předchozí majitelku.

 1. Nemělo SVJ přihlásit pohledávku k exekučnímu správci?
 2. V kupní smlouvě máme uvedeno, že s nemovitostí nesouvisí žádné dluhy.

Prosím o radu zda má SVJ právo vymáhat dluh po nás.

Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Markéta Gr., 18. Květen 2018 - 13:13

  Před podpisem smlovy máte mít k dispozici potvrzení o tom, že SVJ neeviduje žádné dluhy. 89/2012 Sb. § 1186 (2) Převádí-li vlastník vlastnické právo k jednotce, doloží nabyvateli potvrzením osoby odpovědné za správu domu, jaké dluhy související se správou domu a pozemku přejdou na nabyvatele jednotky, popřípadě že takové dluhy nejsou. Za dluhy, které na nabyvatele jednotky přešly, ručí převodce osobě odpovědné za správu domu.

  Dluhy původního vlastníka dle NOZ na nového přechází…více zde: http://www.portalsvj.cz/…-1186-a-1888

  Dluh případně vymáhejte pro převodci z důvodu vady na nemovitosti, nebo zamlčení dluhu – rozpor s KS, pokud v ní je, že neváznou na nemovitosti dluhy.

  Vložil K.M. (bez ověření), 18. Květen 2018 - 13:15

  I v případě, že jednotka prošla dražbou?

  Vložil Anonymousrgg (bez ověření), 18. Květen 2018 - 16:05

  Svj mělo přihlásit svoji pohledávku. V tomto případě dluhy neprocházející

  Vložil Markéta Gr., 18. Květen 2018 - 13:40

  Pokud se Vám chce tohle použít proti „negramotným“ vlastníkům ve Vašem SVJ a v podstatě si takto do budoucna vyhlásit válku, můžete to zkusit. I když uspějete, asi Vám to bydlení dost znepříjemní. Zkusila bych nejdříve převodce, který měl mít od SVJ potvrzení, že žádný dluh na bytě neměli. Pokud převodce platil těch 500Kč, tak tím vzal ten dluh za vlastní a pak ho má vyplatit. CHytré SVJ by po převodu bytu na vydražitele- převodce mělo nechat podepsat novou smlouvu o přiznání dluhu s novým vlastníkem a na základě této nastavit měsíční splátky. Tak se zeptejte výboru SVJ, jestli to od „překupníka“ měli podepsáno. Nějakou dobu asi ten byt vlastnil, než jste jej koupili.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".