Podnájem společných částí domu-sušárny

Vložil člen SVJ (bez ověření), 17. Květen 2019 - 15:08 ::

V jednom nejmenovaném SVJ(vznik dle ZOVB), se v pozvánce na shromáždění vlastníků objevil bod s názvem: „Podnájem (sušárny)“.V Proh­lášení vlastníka k budově tohoto SVJ,jsou všechny sušárny situovány v „PP“ a vedeny jako společné části domu.Zajímalo by mě,jakým způsobem,může shromáždění vlastníků, samozřejmě v souladu s platnými zákony, tuto společnou část domu,kterou spoluvlastní všichni vlastníci jednotek v domě, dle velikosti svého spoluvlastnického podílu a také na její správu přispívají, „propachtovat“ někomu z vlastníků jednotek do podnájmu.Podo­týkám,že se v tomto případě nejedná o „pronájem společné části domu“,tzv.„třetí osobě“,dle § 10 odst.1) písm.d. z.č.366/2013 Sb.,.O tento „podnájem ",si totiž zažádal jeden z vlastníků jednotek v domě a předseda SVJ, to zařadil do programu shromáždění vlastníků.Může vůbec orgán právnické osoby SVJ rozhodnout o "podnájmu“ společných částí domu,které nevlastní,ale pouze tzv.spravuje? Děkuji všem zdejším odborníkům za radu,jak takovému „podnájmu“ buďto zabránit nebo zlegalizovat, v souladu s platnými zákony?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Hubert (bez ověření), 23. Květen 2019 - 11:04

  U nas mame odhlasovano, ze pronajmy resi vybor SVJ a to vždy za uhradu.

  Při rocnim vyuctovani se pak castky za pronajmy vyplaceji dle jednotlivých podilu.

  Vcelku je jedno jestli je smlouva uzavrena s clenem nebo neclenem.

  Vložil JaVa, 23. Květen 2019 - 12:44

  Stále se zde opakuje stejná otázka.Můžete zde prosím,uveřejnit smlouvu o pronájmu společných částí domu,ve které si spoluvlastník společných částí, pronajímá tyto prostory,také sám sobě.Na jaké § znění zákona, se při koncipování této smlouvy odkazujete. Můžete ho, prosím, doplnit.

  Osobně se přikláním k názoru,že takový pronájem nemá oporu v zákoně a statutární orgán SVJ, nekoná v tomto případě, s péčí řádného hospodáře.

  Přeji Vám hezký den.JaVa

  Vložil Taky Člen (bez ověření), 17. Květen 2019 - 16:39

  Pozor pouze na to, že pronájem je možný pouze třetím osobám

  Vložil zdeseny clen SVJ, 16. Leden 2019 – 9:04

  Pak postačuje schválení shromážděním nebo výborem dle stanov a musí to být alespoň za cenu obvyklou.

  Pokud by o podobné využití společných prostor měl zájem někdo z členů SVJ, tak jemu nelze pronajímat, neboť by si pronajímal i sám od sebe, což nelze.

  Člen SVJ může společný prostor využívat ale obdobně jako při pronajímání, pouze se nebude schvalovat pronájem, ale umožnění výlučného užívání nad rámec jeho podílu na společných částech a následně se mu stanoví s ohledem na toto výlučné užívání příspěvek na správu domu tak, aby to odpovídalo nájmu nečlenovi.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".