Podnájem bez smlouvy

Vložil Anonymous, 15. Listopad 2022 - 22:49 ::

Dobrý den, asi rok a půl jsem bydlela na bytě bez podepsané nájemní smlouvy a chtěla bych ukončit pronájem ze dne na den. Je to právně možné? Nebo mám nějaké povinnosti vůči pronajímateli? Chtěli ať smlouvu podepíši a donesu, ale já jsem tak neučinila. Děkuji za odpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Justitianus, 16. Listopad 2022 - 1:29

    Pletete si podnájem s nájmem. Až budete vědět na co se ptáte, zkuste to znovu. Podnájemce dává výpověď z podnájmu nájemci. Nikoli pronajímateli.

    Pokud jde o smlouvu: Co nebylo sjednáno výslovně, to se řídí ustanoveními občanského zákoníku o nájmu bytu. Podle § 2231 platí, že nájem ujednaný na dobu neurčitou skončí výpovědí jednou ze stran. Jedná-li se o věc nemovitou, je výpovědní doba tříměsíční.

    Pronajímatel není povinen přistoupit na ukončení nájmu „ze dne na den“.

    Justitianus

    Vložil MartinII, 16. Listopad 2022 - 6:08

    Tazatelka má sice v předmětu dotazu Podnájem, ale dle textu dotazu se jedná o nájem. Možná že je pro ni aktuálně výhodné, že smlouvu nepodepsala i když dle § 2237 má být smlouva písemná. Neumím si představit, že by pronajímatel žaloval nájemce o neplnění smlouvy, když nemá „v ruce“ podepsanou smlouvu. Nevíme zda chce tazatelka smlouvu ukončit písemně (viz § 2286). Podepsanou žádostí o ukončení by pronajímatel (při neexistenci podepsané nájemní smlouvy) u soudu argumentovat mohl. Dát nyní výpověď písemně, když smlouvu nepodepsala není, to by byl Kocourkov.

    Vložil Justitianus, 16. Listopad 2022 - 7:10

    Martine, proč zde plácáte nesmysly o nějaké žalobě? Jste zcela mimo reálný svět.


    Pronajímatel může zcela po právu tvrdit že výpovědní lhůta je ze zákona tříměsíční. Mezi stranami přece neexistuje žádné ujednání které by se odchylovalo od zákonné úpravy nájmu. Nezaplatí-li tazatelka nájemné, pronajímatel jí strhne ty peníze jednoduše ze složené jistoty.

    Podle § 2254 mohla jistota být požadována do výše trojnásobku měsíčního nájemného. Záleží pouze na pronajímateli, zda přistoupí na ukončení nájmu „ze dne na den“, nebo zda si strhne ze složené jistoty nájemné za jeden, dva nebo za tři měsíce.

    Justitianus

    Vložil OK (bez ověření), 16. Listopad 2022 - 9:33

    Nájem bytu vzniká na základě nájemní smlouvy. Smluvními stranami jsou pronajímatel, který byt přenechává do užívání nájemci, a nájemce, který byt od pronajímatele přijímá za účelem realizace vlastní bytové potřeby. Formu a obsahové náležitosti smlouvy o nájmu bytu upravuje občanský zákoník.

    Písemná forma je povinná

    Na rozdíl od jiných typů nájemních smluv, které mohou být uzavřeny i ústně, patří smlouva o nájmu bytu mezi ty, které musí být podle zákona uzavřeny v písemné formě. Pokud smluvní strany v rozporu s tímto pravidlem neuzavřely nájemní smlouvu písemně, platí, že pronajímatel nemá právo namítnout vůči nájemci bytu neplatnost smlouvy pouze pro tento její nedostatek. Povinnou písemnou formu občanský zákoník při nájmu bytu stanoví právě proto, aby předešel možným nedorozuměním a sporům ohledně obsahu, ale i samotného VZNIKU A TRVÁNÍ práva nájmu bytu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".