Podílové spoluvlastnictví přechod na SVJ?

Vložil Anonymous, 25. Duben 2010 - 18:57 ::

Jsme 2 spolumajitelé domu v poměru 84:16%. Majitel 16% má zájem o zapsání konkrétního bytu do katastru nemovistostí. Vznikne SVJ? Nebo co vznikne? Děkuji Brodová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Petr, 27. Duben 2010 - 8:25

    Najděte si zde diskusi Vznik SVJ. Dle zákona o bytech dům který vlastní dva vlastníci, není SVJ.

    Vložil oldřich (bez ověření), 26. Duben 2010 - 7:43

    Dobrý den,máme dům ze čtyřmi bytovými jednotkami,které byli převedené do osob.vlastnictvi. Chceme provést zateplení budovy ,ale byt.družstvo tvrdí,že bez jejích svolení tyto práce nemůžeme provést.Kdyby jste měl,někdo s tímto zkušenosti děkuji za radu.

    Vložil lake, 29. Duben 2010 - 18:30

    Pane oldřichu,

    k Vašemu příspěvku (Vložil oldřich (bez ověření), 29. Duben 2010 - 7:09):
    Správce je vaším služebníkem a dělá to, co má ve smlouvě. Nerozumím, proč otázku zateplení domu spojujete se správcem: pokud podle smlouvy zajišťuje údržbu a drobné opravy domu (nevíme to), nelze po něm požadovat, aby jako stavitel zajistil akci na zateplení domu, To si musíte zajistit sami.

    Opakuji: družstvo jako správce do toho nemá co mluvit. Chcete-li vést diskusi dále, musíte být naprosto přesný: na základě čeho soudíte, že "bez jejích svolení tyto práce nemůžeme provést", jaké k tomu správce uvádí argumenty, co konkrétně máte v podepsaných smlouvách o správě.

    Pokud je Vaším primárním cílem ukončit smlouvu o správě, otevřete k tomu nové vlákno. Jedná se o jinou problematiku, zde je to off-topic.

    lake

    Vložil lake, 26. Duben 2010 - 14:14

    Pane oldřichu,
    nejde o budovu v podílovém spoluvlastnictví, ale zkusíme odpovědět. Prosím napište jaký je podíl bytového družstva na společných částech domu.

    lake

    Vložil oldřich (bez ověření), 26. Duben 2010 - 18:50

    Moc se v tom nevyznám ,ale podle smlouvy by měly vlastnit bytové jednotky a společné prostory majitelé bytů.Bytové družstvo figuruje ,jako správce společných částí domů a poskytovatel dalších služeb. Měl bych spíš dát prostudovat tu smlouvu osobě znalé práva.Budu vděčen za radu !

    Vložil lake, 26. Duben 2010 - 18:59

    Pane oldřichu,
    pokud je družstvo pouze správcem Vašeho domu, pak nemá vůbec co mluvit do toho, zda provedete zateplení nebo ne. Možná ale je zároveň jedním z vlastníků a pak je důležité, jaký je jeho spoluvlastnický podíl pro účely hlasování. Až budete vědět více, ozvěte se.

    Prosím dávejte příspěvkům názvy.

    lake

    Vložil oldřich (bez ověření), 29. Duben 2010 - 7:09

    Tak jsem zjistil,že byt.družstvo nemá žádný podíl na bytech a ani na společných prostorech,včetně pozemku.Váže nás jenom smlouva o údržbě.Když jsem se telefonicky informoval o možnosti výpovědi správcovské smlouvy,řekli mi ,že to nejde protože jsme jenom čtyři byt.jednotky a nemůžeme být sdružení.Existuje prosím nějaká možnost tuto smlouvu vypovědět a realizovat si to zateplení podle svých představ? Děkuji Vám za radu

    Vložil oldřich (bez ověření), 26. Duben 2010 - 19:39

    Děkují Vám za odpověď ,zkusím zjistit podíl družstva na budově a ještě se ozvu.

    Vložil Anonymák (bez ověření), 25. Duben 2010 - 22:04

    Zákon 72/1994 Sb. v § 9 říká:

    (3) Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí nebo jiné listiny, kterou příslušný státní orgán osvědčuje vlastnické vztahy k jednotce, poslednímu z těchto vlastníků. Příslušný katastrální úřad vyrozumí ostatní vlastníky jednotek o provedení vkladu vlastnictví jednotky do katastru nemovitostí. Další osoby, které nabyly vlastnictví k jednotce jiným způsobem než smlouvou, jsou povinny o tom uvědomit původního vlastníka budovy.

    Nevznikne tedy nic – pořád půjde o podílové vlastnictví dle Občasného zákoníku. Ale to neznamená, že SVJčko nevznikne časem, pokud má budovat více jednotek. Pak stačí, aby jeden z majitelů nějakou jednotku např. prodal jiné osobě.

    Vložil lake, 26. Duben 2010 - 0:32

    Anonymák napsal: "Nevznikne tedy nic – pořád půjde o podílové vlastnictví dle Občasného zákoníku."

    Anonymák se mýlí.
    Způsobem podle § 5 odst. 1 a 2 ZoVB vznikne vlastnictví jednotky podle zákona o vlastnictví bytů spojené se spoluvlastnickým podílem na společných částech domu. Právní vztahy mezi vlastníky jednotek se nadále nebudou řídit podle Občanského zákoníku, nýbrž výhradně podle ZoVB.

    SVJ při dvou vlastnících samozřejmě ještě nevznikne. V domě, ve kterém nevzniklo společenství, platí pro rozhodování mezi vlastníky jednotek přiměřeně ustanovení § 11 odstavců 1 až 6 ZoVB (viz § 11 odst. 8 ZoVB).

    Jedinou podmínkou pro tento postup je, aby v budově byly minimálně dvě jednotky; ty mohou být ve vlastnictví jednoho nebo dvou vlastníků (§ 1 odst. 4 ZoVB).
    ------------------------------------------------------------
    Není problém odpovídat tazatelům. Největší práce je s vyvracením nesmyslů, které sem píší ti, kdo věci nerozumějí, avšak snaží se za každou cenu též radit.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".