plynové vedení přes sousední byt

Vložil Anonymous, 10. Únor 2022 - 22:48 ::

Dobrý den,
jsem předsedou SVJ v Praze 4 a nyní řešíme následující problém. V jednom bytě, který byl prodán novému vlastníku, se dělají rekonstrukce. Při bouracích pracích zjistili řemeslníci, že ve zdi vedou plynové trubky nejen pro rekonstruovaný byt, ale též pro sousední byt. Majitel plyn nechce, což není problém, ale rovněž chce odstranit plynovou trubku jdoucí přes jeho byt. Podotýkám, že jsme dům z roku 1954 a takto to bylo tenkrát postaveno.
Můj dotaz je následující, má majitel rekonstruovaného bytu právo chtít po sousedovi, aby si zajistil nové vedení plynu do svého bytu jinou cestou (mimo jeho byt) a na náklady souseda?
Připadá nám nefér, aby toto nový majitel po sousedovi požadoval. Doposud to nikomu nevadilo a to, že nový majitel dělá rekonstrukci, která nerespektuje původní rozvod plynu přeci není náš problém.
Přišli sem odborníci – revizáci od plynu, (které si majitel pozval) a tlačili na nás, že to musíme nechat předělat, aby to bylo podle současných norem. Co je na tom pravdy?
Děkuji předem za odpověď. ing.I.Zázvorka SVJ Podolská 122,Praha 4

  • vnitřní rozvody

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 11. Únor 2022 - 7:16

Neuvedl jste ty nejdůležitější informace! Bez nich nemůžete dostat žádnou odpověď.

  1. Jde o jednotky(1994) podle zákona č. 72/1994 Sb., nebo jednotky(2012) podle zákona č. 89/2012 Sb.? U jednotek(1994) jsou stěny zpravidla společné.
  2. Co je v prohlášení uvedeno o vlastnictví toho úseku vnitřního plynovodu?
  3. Co je tam uvedeno o vlastnictví odstraňované stěny?
  4. Jestliže se bourá stěna, jde o změnu vnitřního uspořádání stavby. Má stavebník veřejnoprávní souhlas stavebního úřadu?
  5. Získal stavebník oprávnění spoluvlastníků domu (zásah do společné části vnitřního plynovodu, zásah do společné a/nebo nosné stěny)?

Ptáte se, zda „má majitel rekonstruovaného bytu právo chtít po sousedovi, aby si zajistil nové vedení plynu do svého bytu“. Jistěže ano: kdokoliv má právo chtít cokoliv po komkoliv. Zkusit to může, ale nejspíše nic nedostane.

Obecně platí, že ten kdo provádí změny stavby z vlastního rozhodnutí a ve vlastním zájmu, nese veškeré náklady s tím spojené. Viz § 1183 odst. 2, poslední věta.


Ptáte se: „… že to musíme nechat předělat, aby to bylo podle současných norem. Co je na tom pravdy?“

Nevěřte tomu co říkají. Nejde o změnu technických parametrů vnitřního plynovodu. Nemění se vnitřní tlaky, průřezy trubek, dopravní kapacita, ani materiál potrubí. Požádejte je, aby Vám tedy prokázali, že pouhá oprava by měla mít za následek nutnost přizpůsobit vnitřní plynovod jako celek novějším technickým předpisům. Uvidíte jak začnou blekotat a vymlouvat se.

Justitianus

Vložil Pavel II (bez ověření), 12. Únor 2022 - 17:34

která se měnila nezměnila podmínky vedení domovního plynovodu přes cizí byt, lhostejno zda ve zdi nebo na ní.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".