Plíseň v ložnici

Vložil Def, 3. Březen 2015 - 7:25 ::

Dobrý den,

bydlíme ve starém, nezateplené cihlovém domě, v 5. patře. Na jedné stěně ložnice se nám v zimě dělá plíseň. Plíseň běžně odstraním savem, ale rád bych udělal něco i pro prevenci. Větrání bohužel nepomáhá, tato stěna je příliš daleko od okna a prostě zde není možné zajistit proudění vzduchu. Zateplení domu zatím nepřipadá v úvahu. Nábytek jsem dal již cca 10cm od stěny, a stále to nestačí. V místnosti již používám elektronický odvlhčovač (za cca 4500,– Kč), který pomáhá, ale jeho dosah není podél celé stěny.

Říkal jsem si, že bych u nejkritičtějších míst instaloval větrák, který by se pravidelně každých 10 minut spínal a zajišťoval pohyb vzduchu. Co myslíte, zlepší tento vyvolaný pohyb vzduchu výskyt plísní?

Případně, máte nějaký lepší nápad, co s tím ještě dělat?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Leoš Petrla (bez ověření), 31. Březen 2015 - 20:28

    Dobrý den, plíseň bývá častým projevem vysoké vzdušné vlhkosti. Nejúčinějším řešením odstranění vlhkosti je větrání. Dnes se řeší u domů jejich těsnost a ne větrání. Je to problém jak u novostaveb tak i u domů po výměně oken nebo zateplení.U o­bytných budov je nutné zajistit výměnu vzduchu podle norem minimálně 1× za 3hodiny

    • větrání navíc, když vnikne další vlkost. Běžným užíváním
    pocením, dýcháním, vařením, sprchováním, sušením prádla atd. vzniká spousta vzdušné vlhkosti, kterou musíte odvést. Průměrná 4 člená rodina vytvoří za jeden den 8–12kg vodní páry. To je větráním otevřenými okny 2–3× za den nereálné. Řešení jak zajisit větrání jsou např. větrací klapky do oken Regel-air. V Německu se používají pro řešení větrání už 15let. Montáž je nenáročná a nijak neovlivňjí vlastnosti oken. Pokud Vás to zaujalo rád Vám udělám návrh.
    Vložil janica, 5. Březen 2015 - 13:27

    SAVO proti plísním by vám pomohlo, mám dobré zkušenosti. Opakovaně udělat sanaci, až pak stěnu umýt, popřípadě oškrabat. Očistit též všechno v pokoji, umýt, ne dezinfikovat. Po dobu sanace spát jinde, ne v ložnici. Větrákem si rozvíříte všechny spory. Hlavně hledejte, co tu vlhkost může způsobit. Stačí prasklé okapy, nebo někde vzlíná vlhkost. Tak jak vám tady radí, radu stavaře.

    Vložil Pipín (bez ověření), 5. Březen 2015 - 19:00

    Savo proti plísním je normální Savo, akorát parfémované.. Vyžere plíseň pouze povrchově, podhoubí zůstává a pokud neodstraníte příčinu tak máte plíseň za chvíli zpět a mnohem horší… Dobře to popsal redstone, pravda pravdoucí.

    Pokud nemůžete odizolovat zvenčí, dovnitř doporučuji Sanatherm – multispektrální fungicid k odstranění plísně. Po odstranění plísně následně natřít zeď Eternal in thermo(barva plněná dutými skl. kuličkami) – není to tepelná izolace, „pouze“ zvyšuje povrchovou teplotu zdi, na té následně nekondenzuje vlhkost a tím pádem ani neroste plíseň.

    Tento postup mám ověřen na hurdiskových stropech, kde např. v koupelnách díky tepelným mostům rostly pásy plísní tam kde šly traverzy. Po tomto ošetření již 4 roky nic. A to samé i zdi za nábytkem…

    Vložil tazatelka (bez ověření), 5. Březen 2015 - 9:21

    Odstraňte příčinu. Savo, vysoušeč atd. je pouze pomocníkem. Zkušený stavař Vám poradí.

    Vložil redstone, 3. Březen 2015 - 20:06

    Dobrý večer,

    problémy trvalého odstranění plísní se profesně zabývám. Pár rad nejdete na webovém odkazu: http://www.ensan.cz/…-prostorech/ Odvlhčovač vzduchu za 4.500 Kč má pravděpodobně malou kapacitu. Kvalitní a polehlivé odvlhčovače do „průměrného českého bytu, kde se občas suší prádlo“ stojí od 11 do 15 tis. Kč. Kupte si solidní měřák vlhkosti a teploty vzduchu a používejte ho. Dlouhodobě by neměla relativní vlhkost vzduchu v místnostech, kde jsou plísně, překročit hodnotu 50%. Vlhkost regulujte správným větráním studeným vzduchem … viz. rady v odkazu. Větrák není zaručené řešení na odstranění plísní. Musí se odstranit příčinu vzniku plísní = vlhkost. Může se jednat buď o vlhkost ve formě „vody v konstrukci stavby“ (ta se změří vlhkoměrem) nebo kondenzační vlhkost (změřím povrchové teploty a konfrontuji s relativní vlhkostí vzduchu … rosný bod … doplním o poznatky z termokamery). Tak se pozná pravá příčina a ta se musí změnou užívání bytu nebo technologickými opatřeními změnit. V případě dalších dotazů jsem Vám dispozici na 602221220. Hodně zdaru při boji s plísní!

    Jaroslav Zima

    Poznámka k prostředku Savo: Osobní doporučeníplynoucí z mých zkušeností a z bezpečnostního listu Sava – Savo používejte s velkou rozvahou, obdobně i ostatní přípravky na bázi chlóru … Savo funguje jako prostředek proti plísni, ale hlavně opticky. Chlór okamžitě vybělí skvrny tvořené plísní. Zkuste se stříknout Savo na džíny … Savo obsahuje chlornan sodný. Pří aplikaci Sava postřikem to z hledska našeho zdraví také není žádná hitparáda … sloučeniny chlóru – konkrétně chlornan sodný vylučuje po aplikaci do vzduchu chloroform, který je toxický. Leptá sliznice našeho dýchacího ústrojí, ve vyšších koncentracích způsobuje ospalost, malátnost, bolesti hlavy … Savo má bohužel i další nevýhodu, o které se moc neví: Savo obsahuje chlornan sodný, který se po aplikaci rozkládá na chlorid sodný a vodu. Chlorid sodný (kuchyňská sůl) je silně hydroskopický (váže na sebe vzdušnou vlhkost a vodu z okolí aplikace). Kde je voda, tam je plíseň. Sebereme-li plísni vodu, přestane existovat. Cílem je tedy mít místo aplikace Sava následně suché. Po aplikaci Sava proti plísním sice plíseň krátkodobě odstraníme, ale místo aplikace bude trvale vykazovat zvýšenou vlhkost a tím se následně vytváření ideální podmínky pro vznik nové plísně. Čím intenzivněji budeme Savo na postižené místo aplikovat, tím více bude vznikat chloridu sodného a vody, tím více bude místo mokré. Ironie? Odstraňujeme plíseň protiplísňovým prostředkem, který nám po jeho aplikaci vytváří ještě příznivější podmínky pro růst plísně. Je proto dobré, zvážit zda Savo proti plísním použít v případech, kdy se nám jedná o trvalé odstranění plísní. Savo proti plísním je prostředek osvědčený a dobrý v případech nevyhnutelné nutnosti plísně odstranit krátkodobě a chránit tak jiné priority jako je například lidské zdraví … situace po povodních, hrozby epidemií … Obvykle při třetím použití Sava se stává cca 30% plísní na ploše proti Savu rezistentní – následovně odolávají očekávaným účinkům Sava.

    Vložil RadekV, 3. Březen 2015 - 9:54

    Spící člověk za noc vydýchá a vypotí asi litr vody. Kubík vzduchu pojme pár gramů. Čili vzduchem se vlhkosti bez pořádného větrání v noci nezbavíte. Zbytek musí pohltit matrace, deky, povlečení. Ale ty se vlhkosti musejí přes den zbavit.

    Řekl bych, že máte nová hypertěsná okna a přes den nevětráte.

    Větrák určitě pomůže, ale pokud je to čínský šmejd (a který není), až se jednou nerozběhne, zapálí vám barák.

    Nešlo by kritické místo nahřívat třeba stolní lampičkou?

    Vložil petr332211 (bez ověření), 3. Březen 2015 - 9:29

    Měl jsem také tento problém nechal jsem si poradit od odborníka a koupil meteostanici která snímá i vnitřní vlchkost.Pokud byla hodnota nad 60procet intenzivně jsem vyvětral. a plíseň byla za pár dní fuč.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".