Plíseň na zdi

Vložil Iva (bez ověření), 7. Prosinec 2023 - 8:10 ::

Dobrý den, v pronajatém bytě z důvodu zatékání vody z vedlejšího bytu se na zdi objevila plíseň, která se přenesla na zadní stěnu skříně (ta byla postavená těsně na zdi). Voda do zdi zatékala delší dobu, nájemce se skříní nehýbal, na plíseň upozornil až nyní, v okamžiku, kdy se plíseň rozšířila do prostoru zdi mimo skříň. V bytě, který toto způsobil není nic mokrého, voda bohužel ze stoupačky stříkala na sousední zeď. Skříň je zařizovací předmět, je součástí bytu, nájemce poškozeného bytu byl před podpisem předávacího protokolu upozorněn na svou povinnost udržovat najatý byt se vším vybavením a zařízením ve stavu v jakém jej převzal, přičemž se bere na zřetel obvyklé opotřebení. Současně vzal nájemce na vědomí i to, že odpovídá za poškození vybavení i zařízení bytu. Zeď opravíme na své náklady, můžeme po nájemci požadovat úhradu za opravu skříně? U ní se bude měnit zadní stěna. Děkuji, Iva.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Škůdce (bez ověření), 7. Prosinec 2023 - 13:08

  Za škodu odpovídá škůdce.

  Je to jedna ze zásad, na níž stojí tuzemský právní řád.

  To ale současně neznamená, že se u každé škody dá škůdce zjistit, dokonce ani to, že u každé škody škůdce existuje.

  Zhnil Vám banán? Vznikla Vám škoda? Kdo je škůdcem?

  Už se zde řešilo.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 7. Prosinec 2023 - 11:29

  určitě máte ve smlouvě, že byt musí být ve stavu bez závad a obyvatelný. já bych naopak jako nájemník namítala, že byt byl plesnivý, ne mojí vinou, a že chci slevu na nájemném :-) že máte ve smlouvě, že odpovídá za poškození vybavení i zařízení bytu je pěkné, ale logicky jen když ho svým jednáním zaviní. takže být vámi opravím stěnu, skříň, a omluvím se nájemníkovi za vzniklé potíže.

  Vložil nick. (bez ověření), 7. Prosinec 2023 - 11:21
  • 1. Pojišťovna (jistě máte byt pojištěný).
  • 2. Plíseň se dá cítit (štípe jazyk a obličej), pokud je ale za skříní (nevíří prostorem), nemusí se o ní nikdo dovědět.
  • 3. Nemůžete snad myslet vážně, že nájemce odpovídá za poškození vybavení (skříně) vlivem havárie v sousedním bytě? Opět: pojišťovna.
  Vložil Justitianus, 7. Prosinec 2023 - 9:00
  • Iva: " Současně vzal nájemce na vědomí i to, že odpovídá za poškození vybavení i zařízení bytu."

  Prokažte tedy nájemci, že poškození způsobil on. Podle Vašeho líčení jste v důkazní nouzi a zavinění mu neprokážete.

  Justitianus

  Vložil anonymous, (bez ověření), 7. Prosinec 2023 - 8:27

  Jak může váš nájemník za to, že voda z vedlejšího bytu stříkala na zeď mezi vašim a vedlejším bytem? Neměli byste náhodou hledat viníka někde jinde? Ta voda stříkala ze stoupačky, to je společná část domu. Za to přece někdo odpovídá, váš nájemník to ale není. To majiteli nebo nájemníkovi vedlejšího bytu nevadilo, že na zeď stříká voda ze stoupačky? Vždyť píšete, že se tak dělo dělší dobu, tak to musel být masakr a voda musela být i v bytě v nižším patře nebo dokonce patrech.

  Vložil I. (bez ověření), 7. Prosinec 2023 - 8:43

  Masakr je pouze v jednom bytě, zeď – skříň, mám vlastníkům nic nebylo nahlášeno a bezdůvodně vstupovat do bytů? Ano nenapsala jsem, že ta stoupačka je v šachtě. Dvířka od šachty se otevírají min. 1× za rok při odečtu vodoměrů.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".