Platit či neplatit?

Vložil Anonymous, 14. Květen 2014 - 7:58 ::

Dobrý den, bohužel jsem udělala tu blbost, že jsem při koupi bytu uvěřila slovům majitele, že na bytu neváznou dluhy a toto si nenechala potvrdit písemně. Při následném obdržení předpisu záloh bylo v kolonce splátka úvěru 0,– , ale pak jsem se dozvěděla , že je suma 800,– kč měsíčne jako splátka přičtena v položce opravy investice. Jak postupovat v případě, že odmítnu tuto částku platit s odůvodněním , že úvěr nemám a nechci se podílet na splátkách. Zbývající částku poníženou o těch 800,– kč samozřejmě platit budu Úvěr si bralo SVJ na zateplení domu, splácení bude ještě 10 let. Co z toho pro mne plyne pokud nebudu platit? Děkuji za rady .

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Neználek' (bez ověření), 14. Květen 2014 - 12:32

    …Co z toho pro mne plyne pokud nebudu platit…

    • odpověď je snadná: sejdete se u soudu
    • ale zase na druhou stranu: zřejmě se v životě nudíte a proto se dáte na večerní studium práva. Než se doberete k soudnímu stání, budete mít již titul Mgr. Investice do získání vzdělání bude nepochybně vyšší než částka 800Kč/měsíčně po dobu 10-ti let (~96.000) ale zase pro sebe něco uděláte
    • bohužel Vy neříkáte, že budete „NEPLATIT“ ale chcete „PLATIT ČÁSTEČNĚ“. To ale nejde, protože takový postup K NIČEMU ROZUMNÉMU NEPOVEDE. Buď platíte řádně co je řádným jest, nebo neplaťte vůbec NIC. Je třeba si uvědomit, že pokud nebudete mít účetnictví „v malíku“ a přístup k veškerým podkladům, nebudete moci do budoucna zjistit a zjišťovat zda jste nebyla obelstěna opakovaně.

    Neználek'

    Vložil SV (bez ověření), 14. Květen 2014 - 13:06

    „bohužel Vy neříkáte, že budete „NEPLATIT“ ale chcete „PLATIT ČÁSTEČNĚ“. To ale nejde, protože takový postup K NIČEMU ROZUMNÉMU NEPOVEDE. Buď platíte řádně co je řádným jest, nebo neplaťte vůbec NIC.“

    Jste povinna podílet se na výdajích souvisejích se správou domu a pozemku ve výši svého spoluvlastnického podílu na společných částech domu a vedle toho hradit plnění spojená s užíváním bytu či nebytového prostoru. Pokud se po Vás chce hradit něco dalšího, takovou povinnost nemáte (požádejte o doložení, odkud tato Vaše údajná povinnost plyne).

    Vložil Mikva (bez ověření), 14. Květen 2014 - 14:32

    Děkuji za názor, právě o to mi jde, zda splátka uvěru spadá do kolonky opravy,investice a pak je zahrnuta do celkové sumy zálohy nákladů, jak to mám uvedeno v předpise příspěvků a záloh za služby.

    Vložil lake, 14. Květen 2014 - 15:41

    Splátky úvěru přece vůbec nespadají pod správu domu! Zeptejte se kteréhokoliv daňaře, kteréhokoliv pracovníka Finančního úřadu.

    Nákladem na správu domu byla částka, kterou SVJ uhradilo dodavateli stavebních prací po zateplení domu. Ta částka je známa, je podložena objednávkou, protokolem o převzetí díla, vystavenou fakturou a je již mnoho let zanesena v účetnictví SVJ. Nechte si tyto dokumenty předložit.

    SVJ pak jistě postupovalo v souladu s § 15 odst. 1 ZoVB a sdělilo tehdejším vlastníkům jednotek výši jejich dluhu a vyzvalo je bezodkladně k úhradě dlužných částek.

    SVJ pak pravděpodobně dohodlo odklad plateb: nepožadovalo uhradit příspěvky na správu jednorázově, nýbrž vlastníkům jednotek povolilo dlouhodobé splácení. Jde tedy od počátku o individuální peněžní službu – poskytování dlouhodobých půjček jednotlivcům. Nešlo a nejde o náklad správy.

    Dlužníky SVJ jsou osoby, pro které společenství provedlo zlepšení jejich majetku na objednávku. Pokud mají podle smlouvy se SVJ splácet ještě 10 let – ať tedy splácejí.

    SVJ není oprávněno vymáhat na jiné osobě jen proto, že dlužník později převedl svou jednotku na jiného. Požadujte tvrdě, aby SVJ vymáhalo své pohledávky po skutečných dlužnících.

    lake

    Vložil Pub (bez ověření), 14. Květen 2014 - 16:02

    Lake napsal jste> „Nákladem na správu domu byla částka, kterou SVJ uhradilo dodavateli stavebních prací po zateplení domu“

    1. neplatí se PO ale minimálně desítky % je třeba zaplatit PŘED počátkem jakýchkoli stavebních činností (po uzavření smlouvy)
    2. přiznáváte, že ZATEPLENÍ JE správou domu (v minulosti jste to popíral tvrzením že jde o investice případně že to musí být výslovně jmenováno ve stanovách)
    3. tvrdíte že SPRÁVOU DOMU je „zateplení“, ale jen pro ty vlastníky kteří byli členy SVJ v okamžiku schválení akce zateplení a pouze před tím než se akce „rozjela“ – to jste uvedl v minulosti.

      Když nějaký spoluvlastník na shromáždění schválí 20-melounové zateplení a „akce-zateplení“ se začne realizovat až za 10 měsíců a během těch 10 měsíců vlastník co investici schválil byt prodá. Po kom bude SVJ požadovat ten podíl? Po vlastníkovi který je fuč nebo po nabyvateli pro kterého jak Vy sám uvádíte právě provádí SPRÁVU DOMU tj. chce po něm uhradit podíl na této SPRÁVĚ

    Já myslel že konkrétní činnost buď správou domu JE nebo NENÍ. A ne, že se může s uplynulým časem měnit. A proč by dluhy za dlůžníky nebo nedobytné pohledvky SVJ neměly být SPRÁVOU DOMU?

    Vložil lake, 14. Květen 2014 - 16:30
    1. Pletete si zálohu s konečnou úhradou.
    2. Pro Vás upřesňuji: Technické zhodnocení samozřejmě bylo nákladem na správu domu vykonávanou spoluvlastníky domu, avšak nebylo nákladem na správu domu vykonávanou právnickou osobou podle § 9 odst. 1 ZoVB. Na vznik dluhu ani na určení okruhu dlužníků to samozřejmě nemá naprosto žádný vliv.
    3. Ne, toto jsem nenapsal. Zde s o tom podrobně diskutovalo, včetně citací z rozsudku Ústavního soudu, ale jsem líný to hledat. Každopádně jde o zcela jiný problém než zde řešíme.

    lake

    Vložil lake, 14. Květen 2014 - 12:49

    Paní Anonymous,
    máte pravdu, že s účinností NOZ se zejména zpřesnila právní úprava protiprávního jednání – vyvolání omylu a lest jsou v zákoně výslovně zmíněny. Ve Vašem případě se může navíc jednat o obvyklý případ trestného činu podvodu, kterého se mohli dopustit členové výboru jako spolupachatelé. Řídí se Trestním zákoníkem a měla byste se obrátit na polici ČR. Relevantní ustanovení NOZ k věci jsou tato:

    89/2012 Sb. § 583
    Jednal-li někdo v omylu o rozhodující okolnosti a byl-li v omyl uveden druhou stranou, je právní jednání neplatné.
    89/2012 Sb. § 584
    (1) Týká-li se omyl vedlejší okolnosti, kterou ani strany neprohlásily za rozhodující, je právní jednání platné, ale osoba uvedená v omyl má vůči původci omylu právo na přiměřenou náhradu.
    (2) Bylo-li právně jednáno v omylu vyvolaném lstí, je právní jednání neplatné, třebaže se omyl týká jen vedlejší okolnosti.
    89/2012 Sb. § 585
    Vyvolala-li omyl jednajícího osoba třetí, je právní jednání platné. Měla-li však osoba, s níž se právně jednalo, na činu třetí osoby podíl, anebo o něm věděla či alespoň musela vědět, považuje se i tato osoba za původce omylu.
    89/2012 Sb. § 586
    (1) Je-li neplatnost právního jednání stanovena na ochranu zájmu určité osoby, může vznést námitku neplatnosti jen tato osoba.
    (2) Nenamítne-li oprávněná osoba neplatnost právního jednání, považuje se právní jednání za platné.
    89/2012 Sb. § 587
    (2) Kdo přivedl jiného k právnímu jednání hrozbou nebo lstí, nahradí vždy újmu z toho vzniklou.

    lake

    Vložil matess (bez ověření), 14. Květen 2014 - 8:45

    Z toho, co píšete mám spíš dojem, že se jedná pouze o špatně prezentovaný příspěvek do FO, z kterého by se v případě dostatku prostředků zateplení realizovalo.

    Dle mého názoru platit budete muset. Zateplení využíváte i vy – máte díky němu nižší náklady na topení a zhodnocuje Váš dům. Úvěr si sice bralo SVJ, ale nyní jste jeho členem i Vy.

    Jen pro zajímavost, když platíte 800 Kč za úvěr, kolik přispíváte do fondu oprav?

    Vložil Zdenek 22, 14. Květen 2014 - 11:25

    Tazatelka již zhodnocenou investici, tj. zateplení, zaplatila v kupní ceně bytu. Nebo snad chcete tvrdit, že kupní (tržní) cena bytu je stejná, ať se jedná o nezateplený nebo naopak zateplený dům?

    Vložil Anonymous.. (bez ověření), 14. Květen 2014 - 8:15

    V SVJ může mít dluhy pouze vlastník, byt nemůže mít žádný dluh.

    Vložil Magister, 14. Květen 2014 - 8:07

    Dluhy nepřechází na nového vlastníka. Jestliže jste nepodepsala žádnou úvěrovou smlouvu, proč byste za někoho měla něco platit? Ještě se pro jistotu informujte, co přesně položka „opravy a investice“ znamená. Pokud je to splátka jakéhosi úvěru, nebo Vám odmítnou poskytnout informace na co vlastně peníze půjdou, neplaťte a výbor o tom informujte.

    Vložil Mikva (bez ověření), 14. Květen 2014 - 8:40

    Děkuji za odpověď. Pročítala jsem zde různé diskuze na obdobná témata, ale většinou se vztahovala ještě k minulému roku, a jelikož po 1.1.2014 vešel v platnost NOZ kde došlo k určitým změnám v této problematice ohledně přecházení dluhů na majitele, tak bych chtěla vědět jak z této situace ven.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".