Platba dlouhodobe zalohy na spravu domu, mezonetovy byt se sikmou strechou

Vložil Anonymous, 7. Říjen 2010 - 19:35 ::

Dobry den, mel bych dve otazky:

  1. je nekde upraveno, ze za obytne prostory, ktere maji skosenou strechu se neplati v plne vysi? Napr, ze se plati jen z tech m2, ktere se nachazeji X cm od skosene strechy? Priklad. celkova vymera pokoje 50m2. Ale jen 44 m2 je plocha, ktera se nachazi 1.2 m /na vysku/od skosene strechy. Dalsich 6 m2 je plocha pod strechou, ktera je ve vysi 1.2 – 0,4 m nad podlahou?
  2. jak je to s uloznym prostorem nad bytem? svetla vyska se pohybuje v rozmezi 10cm – 70 cm. Cca 6m2. Musi se i z tohoto prostoru prispivat do dlouhodobe zalohy?

Tzn. jestli to muzu shrnout: kde je upraveno z jakych ploch se plati zalohy a z jakych uz ne.

velmi dekuji za odpoved damien

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vlastník nemovité věci (bez ověření), 26. Duben 2015 - 14:22

    „u místností se šikmými stropy se do plochy obytné místnosti nezapočítává plocha se světlou výškou menší než 1,2 m“

    Vyhláška č. 268/2009 Sb., o technických požadavcích na stavby, § 3 písm. i

    Vložil mirek_2 (bez ověření), 8. Říjen 2010 - 9:29

    Pokud se jedná o zálohu na správu domu pro účely dle §15/1 ZpVB pochybuji, že – kromě sáhodlouhé diskuse vedené zde – najdete v příslušných právních předpisech něco o tom, že by jste měl platit podle nějaké podlahové plochy, ale výlučně je uvedeno „poměrně podle velikosti spoluvlastnického podílu“ (tak je napsaný na katastru), pokud jste neschválili jinou dohodu dle §15/1 zmíněného zák. To že se podíl počítá podle m2 podlahových ploch (§8 odst. 2) a tento podíl je pak zapsán v katastru, je věc jiná. Pokud by jste měl pochybnosti o správnosti započtené plochy a tím i výše podílu, potom změna zápisu na katastru je již věc poněkud složitější a pokud jde pouze o stanovení výše záloh na správu (§15/2), asi by to ve většině případu nestálo za tu námahu.
    Na nevhodnost spojovat tyto platby s plochou (m2) jsem zde upozornil nedávno (Platit se musí podle m2 (2) – 28. Září 2010 ). Obratem jsem byl upozorněn, co všechno z toho, co jsem napsal „samozřejmě není pravda“.
    Dovolím si tedy jen podotknout, že celá níže vedená diskuse je pouze „důkazem“, jak dalece toto spojení je vhodné.
    Tazateli proto mohu pouze doporučit, aby si znovu ověřil, jak jsou platby na správu (neplést se zálohami na služby!) upraveny v jejich stanovách a zda náhodou nejsou definovány v rozporu s §15 ZoVB. mirek2

    Vložil lake, 7. Říjen 2010 - 20:39

    Pokud se ptáte na stanovení plochy místností podle ZoVB, počítá se podlahová plocha bez jakýchkoliv korekcí.
    Započte se i plocha zastavěná zařizovacími předměty (kuchyňská linka, vana, kamna, ...¨).
    Naopak se nezapočte plocha sloupů nebo stavebních příček uvnitř místnosti. U schodiště se plocha počítá pouze jednou (ve spodní místnosti).

    Úložný prostor je jistě nějak vymezen v Prohlášení vlastníka a ve vaší kupní smlouvě. Předpokládám, že není místností, vzhledem k nedostatečné výšce stropu.

    lake

    Vložil demien (bez ověření), 7. Říjen 2010 - 20:45

    ulozny prostor je vymezen v kupni smlouve takto: ulozny prostor pod strechou – prislusenstvi bytu, tot vse. Zadne uvedeni m2. Znamena to tedy, ze kdyz to neni mistnost (zejmena k vuli nedostatecne vysce stropu), tak se z toho zalohy neplati? V jakem zakone nebo provadeci vyhlasce je to osetreno?

    Vložil lake, 7. Říjen 2010 - 21:46

    ZoVB § 2 písm. (i).
    Dávejte laskavě příspěvkům názvy, nejlépe podle úvodního.
    lake

    Vložil lake, 8. Říjen 2010 - 6:47

    Pane demien,

    nevím, zda máte ve zvyku prohlížet i příspěvky, které jsou zneviditelněny (zmenšeny do šedé lišty). Pokud ano, varuji Vás před příspěvky paní Jana1.

    Pokud píše k věci, jsou její rady někdy naprosto špatné, někdy správné - podle pravidla náhodného výběru. Běžný tazatel-laik nedokáže tyto dva případy od sebe spolehlivě rozeznat.

    Zde Jana1 radí: "Platíte přesně ty m2, na které si můžete položit koberec."

    Není tomu tak. Jak už jsem napsal, do podlahové plochy místnosti se započte i plocha, na kterou "si nemůžete položit koberec". Tedy i plocha pod zařizovacími předměty pevně umístěnými (vana, sprchový kout, mísa WC, kuchyňská linka, vestavěné skříně, kamna či kotel etážového topení, atd).

    lake

    Vložil damien (bez ověření), 8. Říjen 2010 - 7:56

    dobry den, precetl jsem ZoVB §2 pism i). Takze kdyz je ulozny prostor oznacen jako prislusenstvi bytu platim z neho zalohy, resp. z m2. Je to tak? Z Vaseho uvodniho prispevku jsem nabyl dojmu, ze se z tohoto prostoru prispevky neplati jak pisete „vzhledem k nedostatecne vysce stropu“. Nicmene zakon v zadne sve casti neupravuje podlahovou plochu podle vysky mistnosti. V soucasne pravni uprave je pojem mistnost vymezen v §48 a) zakona 235/2004 tj. zakon o DPH.

    Vložil lake, 8. Říjen 2010 - 8:09

    Píšete, že úložný prostor je označen jako "příslušenství bytu". Tato informace je pro výpočet plateb bezvýznamná. Už jsem jednou napsal, že platíte za součet podlahových ploch všech místností bytu, viz § 2 písm. (i) ZoVB.

    Zda Váš úložný prostor je místností nebo není je dáno kolaudačním rozhodnutím stavebního úřadu. S ním musí být v souladu Prohlášení vlastníka i Vaše kupní smlouva.

    Definici minimální výšky místnosti hledejte ve stavebních předpisech (technické požadavky na stavby), nicméně výška místnosti 70 cm je mimo realitu. Místnost je rovněž povinně vybavena dveřmi tak, aby do ní bylo možno vcházet.

    lake

    Vložil demien (bez ověření), 8. Říjen 2010 - 8:13

    Dekuji za odpovedi.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".