Peníze ukradené z účtu společenství

Vložil sova, 9. Květen 2010 - 16:24 ::

Dobrý den,

naše společenství – 6 bytových jednotek, pověřený vlastník.

Momentálně jsem z výpisů z banky a po rozhovorech s naší účetní, která se už od začátku roku marně snaží uzavřít loňské účetnictví, zjistila, že pověřený vlastník vybral v hotovosti z účtu společenství za posledních cca 8 měsíců 90000,–. Zjevně k nim nemá doklady, mlží. Přístup k účtu má jen on a správce, který ale bohužel může pouze zadávat platební příkazy, nemůže zablokovat kartu ani další výběry.

Má to všechny „příznaky“ krádeže, tam není moc co rozebírat.

Celé je to ještě zkomplikováno tím, že jsme začali čerpat úvěr na rekonstrukci, která se už rozběhla a máme dodat „hlášení“ úvěrové společnosti o financích.

Prosím o radu, setkali jste se s takovou situací?

Nejsme schopni svolat v rozumné době usnášeníschopnou schůzi. Já bydlím 400km daleko ( v bytě žije babička), ostatní pracují na směny nebo v domě pobývají jen občas. Dohodla jsme se s bankou, že pokud přineseme podpisy všech, že odvoláváme pověřeného vlastníka, alespoň zablokují účet.

A pak dále předpokládám, že bude třeba zvolit nového pověřeného vlastníka, nebo ještě lépe změnit formu na tříčlenný výbor. Je možné tu formu změnit?

Ohlásit na policii? Může to udělat kdokoli jako osoba nebo to musí formálně udělat „společenství“, které ale momentálně nemá kdo zastupovat?

Máme informovat úvěrovou společnost o těch ukradených penězích? Obávám se, že pravda by mohla ohrozit další čerpání úvěru.

Děkuji za odpovědi k věci. Prosím, poznámky, že si za to můžeme sami, číst nepotřebuji. Pokud jsem přehlédla, že tady podobné téma bylo, prosím, jen mi do odpovědi napište odkaz.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Lenka P., 19. Červen 2014 - 18:37

    Dobrý den, naše společenství tvoří 18 byt. jednotek. Začátkem tohoto roku jsme odhalili zpronevěru peněz ze strany naší pí správcové, jedná se o cca 3OO tis Kč. Záležitost jsme předali právníkovi, který nám navrhl podepsání nového uznání závazku z přímé vymahatelnosti za přítomnosti notáře. Paní správcová, ale stačila převést svůj byt na dceru, takže nemá nic jiného než příjem z důchodu. Chtěla bych se Vás zeptat, jestli není pro nás vhodnější zvolit rovnou žalobu a trestní oznámení?

    Vložil § (bez ověření), 19. Červen 2014 - 19:41

    Vy víte co provedla, podle toho jednejte. My to nevíme.

    Vložil Eba (bez ověření), 9. Květen 2010 - 19:39

    Každý výběr peněz z účtu společenství musí mít důvod. Pokud ten, kdo má přísutup ke společným penězům a z účtu vybere jakoukoliv částku, tak musí mít jako protihodnotu výdajové doklady na co peníze použil. V hotovosti se obvykle vybírají jenom malé částky na drobné výdaje, jinak se peníze převádí dodavatelům z účtu na účet. Výdajové doklady se evidují v účetnictví. Pokud to vaše účetní nedělá, tak tam máte pěkný bordel. K výběru tak vysoké částky není důvod. Pokud to pověřený vlastník dělá, tak je blázen.

    Ale pozor, babička vám může interpretovat svoji pravdu, ne pravdu objektivní. Oni toho lidi napovídaj. Koho je byt? Členem společenství jste Vy? Zjistěte si nedříve objektivní informace.

    Vložil sova, 9. Květen 2010 - 21:50

    Vlastník bytu jsem já, účetnictví (evidenci) nám dělá správce, který taky řeší služby, revize a zadané opravy atd. Samozřejmě platby oprav a revize, co se prováděly, šly přes účet. Dokonce jsem je zařizovala (až na podpis smlouvy) na dálku já, co jde řešit emailem nebo telefonicky, to prostě předchystám, dohodnu, vysvětlím lidem v domě, svolávám schůze, dělám zápisy apod. Lidé v domě nejsou zvyklí se o bydlení starat. Odjakživa to přece dělal byťák za ně :-). Jenže díky tomu, že v domě většinu času fyzicky nejsem, prostě vše neuhlídám.

    Pověřený vlastník má, pochopitelně, plný přístup k účtu. A externí účetní může zaúčtovat pouze výdajové doklady, které jí pověřený vlastník dá, pokud dojde k výběru v hotovosti. Když jej účetní upomínala, vždy se vymluvil na čas, že je dodá – často při práci bývá mimo domov a zdál se být pouze zaneprázdněný bordelář. No a když už se to účetní zdálo „hodně mimo“ a výběry se stupňovaly, tak mi zavolala a výpisy z účtu mi mailem poslala. Objektivnější info snad ani být nemůže.

    Jde mi teď hlavně o to, jak minimalizovat důsledky tohoto průšvihu.

    Vložil Jaroslav Sever (bez ověření), 4. Říjen 2010 - 18:25

    Nemáte mnoho na vybranou. Jakmile korektně nabudete dojem, že pov. vlastník jednal protiprávně, podejte na něj SAMA ZA SEBE A ZA SVŮJ DÍL PENĚZ (není nutno ten díl vypočítávat) tr. oznámení pro podezření z tr. činu zpronevěry. Předtím jej pochopitelně vyzvěte k podání vysvětlení s pohrůžkou tr. ozn. Jinak se budete spolu točit jako holub na báni.

    Vložil Anonymně-Bobr (bez ověření), 4. Říjen 2010 - 18:40

    Společenství totiž nemá majetek a vybrané peníze NEJSOU jeho, nýbrž jsou stále Vašim vlastnictvím, pouze se později přemění na Váš vl. podíl na společném. Není tedy třeba otálet s formalitami. Jde o Vaše, jemu (tj. výboru, nebo PV) svěřené peníze, které je (dojde-li na „lámání chleba“) povinen do haléře vyúčtovat každému zvlášť.

    Vložil Anonymous, 5. Říjen 2010 - 7:32

    (peníze) „pouze se později přemění na Váš vlastnický podíl na společném“ (vlastnictví)

    To v lepším případě. Peníze mohou sledovat i poněkud odlišný osud.

    Vložil Anony (bez ověření), 10. Květen 2010 - 6:50

    „Lidé v domě nejsou zvyklí se o bydlení starat. Odjakživa to přece dělal byťák za ně“. S tím lze jenom souhlasit. Jenom je třeba poopravit, namísto „lidé v domě“ platí „lidé v domech“, protože to platí pro spoustu společenství. Pak jeden co má zájem neví jak řešit ten nepořádek, protože je na to sám, sám proti proudu.

    Vložil Anonymou (bez ověření), 9. Květen 2010 - 16:41

    Podat trestní oznámení při podezření na trestný čin může nebo spíše musí každý kdo o tom činu ví. Tedy neřešte nějaké kompetence a ihned to udejte.

    P.L.

    Vložil Anonymka (bez ověření), 9. Květen 2010 - 20:58

    „Podat trestní oznámení při podezření na trestný čin může nebo spíše musí každý kdo o tom činu ví.“

    Nemusí.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".