PENB

Vložil Lubomir (bez ověření), 5. Říjen 2021 - 6:44 ::

Vím, že se to řešilo už asi víckrát, ale musí mít každé SVJ vypracován PENB? …

„Od 1. ledna 2016 jsou tedy nově vlastník budovy či společenství vlastníků jednotek povinni dle zákona zajistit zpracování PENB pro všechny objekty, bez ohledu na jejich velikost, ve kterých dochází k pronájmu ucelené části budovy. Ucelenou část budovy představuje např. bytová jednotka, kancelář, komerční prostor atd.“

Není mi jasné, zda je to povinné jen v případě, že objekt pronajímá(prodává) přímo SVJ, nebo i v případě, že tak koná jednotlivý vlastník. Děkuji

  • PENB

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Hubert (bez ověření), 5. Říjen 2021 - 19:03
  • jo
  • pokud si to prectete, muze Vam to i pomoct s pripadnymi investicemi
Vložil Justitianus, 6. Říjen 2021 - 20:06

Lubomíre, nevím kde jste našel to tvrzení. JE OVŠEM ZCELA NESPRÁVNÉ. Jsou to lži, které se opisují stále dokola, přestože byly už vyvráceny před x lety. Takto formulovanou povinnost SVJ nemá! Vaše pochyby jsou tedy oprávněné.

Je třeba odlišovat případ kdy samo SVJ prodává či pronajímá (což je zcela výjimečné), od případu kdy jednotlivý vlastník jednotky prodává či pronajímá (což je naopak velmi časté). V případech kdy prodávajícím či pronajímatelem je jednotlivý vlastník jednotky, nevzniká SVJ žádná přímá povinnost vůči nikomu.

V tomto druhém případě platí: Povinnost SVJ opatřit si PENB a předat vlastníkovi jednotky vznikne jedině pokud vlastník jednotky o PENB požádá (§ 7a odst. 2 písm. f zákona č. 406/2000 Sb.). Od okamžiku žádosti má SVJ lhůtu 60 dnů na to, aby si opatřilo PENB a předalo žadateli.

Jakmile mají statutáři v ruce PENB, nejrozumnější a nejjednodušší věc kterou mohou udělat je vložit to lejstro ihned do sbírky listin rejstříkového soudu. Pak už se SVJ nemusí o nic starat a nikomu nic předávat – nejméně po dobu 10 let.

Justitianus

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".