Parkování nájemníků-nájemců na pozemku SVJ.

Vložil jungmannova1312..., 31. Srpen 2018 - 10:34 ::

Jsme SVJ 8 bytových jednotek a za domem máme pozemek k parkování pro 5 bytových jednotek, který je v katastru nem. veden jako jiná plocha – ostatní plocha. Parkování nestačí pro všechny vlastníky. 2bytové jednotky se pronajímají a parkují tam nebo budou parkovat nájemníci V minulosti vyšel snad nález Ústavního soudu ohledně toho, že nájemníci-nájemci nemají právo na parkovací místo na pozemku SVJ a nesmí tam parkovat pokud si to odhlasují vlastníci bytových jednotek. Můžete mi prosím poradit, kde ho hledat nebo pokud by byl někdo té dobroty mi ho přeposlat?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil aston37 (bez ověření), 14. Listopad 2020 - 21:23

    Dobrý den, téma je staré, ale u nás v domě si SVJ ve stanovách odhlasovalo, že vlastníci na dvoře, kde se parkuje mají parkování pro jedno auto zdarma a druhé za 200 Kč, nájemníci to mají za první auto 2OO a druhé 500 Kč, je takto možné rozlišovat, zda v bytě bydlí vlastník nebo nájemník? Díky za odpovědi.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Listopad 2020 - 11:21

    není, je to protizákonná diskriminace. nájemník má právo užívat jednotku a společné části stejně jako vlastník, omezit mu je může jen vlastník v nájemní smlouvě.

    Vložil Justitianus, 15. Listopad 2020 - 14:31

    Radko, zase jste napsala pitomost. Je to přesně opačně.

    Předmětem nájmu podle § 2235 až § 2301 NOZ je pouze byt. S tím je spojeno právo užívat pouze ty společné prostory a ta zařízení, která slouží k bydlení:

    1. k přístupu zvenčí do bytu (vchod, zádveří, schodiště, chodby, výtahová kabina, bytová poštovní schránka, signalizace – zvonek a domácí telefon;
    2. části které jsou nezbytné pro řádné užívání bytu (např. sklepní kóje na uhlí, sušárna, prádelna, kočárkárna/ko­lárna).

    Není pravda co jste tvrdila – že údajně existuje automatické právo nájemce k užívání jiných společných částí, místností nebo dokonce parkovacího stání či parkovacího místa. Ty fantazie si vyžeňte z hlavy.

    Ostatní společné části domu jsou pro nájemce obecně nepřístupné; opačné ujednání mezi pronajímatelem a nájemcem by muselo být výslovně uvedeno v nájemní smlouvě. Není-li toto v nájemní smlouvě uvedno, pak nájemce žádná práva k ostatním společným částem NEMÁ.

    Justitianus

    Vložil Čtenář (bez ověření), 15. Listopad 2020 - 15:06

    „ujednání mezi pronajímatelem a nájemcem by muselo být výslovně uvedeno v nájemní smlouvě“

    Rozumím Vám správně, Justitiane, že pronajímatel (vlastník jednotky) může pronajímat společné prostory domu?

    Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Listopad 2020 - 15:58

    ani justi nerozumí tomu, co píše :-) už dříve bylo judikováno, že nájemník je oprávněn využívat i společné prostory včetně parkovacích ploch (pokud má vlastník na nich podíl), ledaže by to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. takže přesně naopak, než píše justi.

    Vložil Justitianus, 15. Listopad 2020 - 16:06

    Radko, zase kecáte o věcech, kterým nerozumíte. Uveďte judikát! Činím závěr, že jsou to opět jen vaše výmysly. Žádný judikát totiž nejste schopna uvést.

    Justitianus

    Vložil Justitianus, 15. Listopad 2020 - 15:58

    Nikoliv, pane Čtenáři. Nerozumíte mi. Nenapsal jsem vůbec nic o pronájmu společných protor.

    (1) Jde-li o jednotku(1994)
    Jednotkou je pouze byt. Společné části domu jsou v podílovém spoluvlastnictví. Vlastník jednotky má na těchto částech pouze spoluvlastnický podíl, to znamená, že je vlastníkem podílu. Může pronajímat svůj byt, nemůže však pronajímat společné části. Mohl by jedině přenechat jiné osobě právo užívat jeho podíl na konkrétní společné části.

    (2) Jde-li o jednotku(2012)
    Jednotka(2012) je věc nemovitá, která v sobě obsahuje i podíly na společných částech. Vlastník jednotky ovšem nepronajímá jednotku, nýbrž pronajímá pouze svůj byt. K tomu viz ustanovení NOZ o nájmu bytu. O společných částech platí tedy totéž: Je pouhým vlastníkem podílu. Není oprávněn pronajímat společné části, protože není oprávněn s nimi disponovat svým jménem. Mohl by jedině přenechat jiné osobě právo užívat jeho podíl na konkrétní společné části.


    Podstatou mého předchozího příspěvku ovšem bylo něco úplně jiného: Sjednáním nájemní smlouvy k bytu nenabývá nájemce automaticky užívací právo ke společným částem (kromě těch společných částí, které spolu s bytem slouží k uspokojení potřeby bydlení a jsou nutné k řádnému užívání bytu).

    Garáž/parkovací stání/parkovací místo neslouží potřebě bydlení. K tomu viz rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 4.4.2001, sp. zn. 26 Cdo 2340/99, rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 17.1.2002, sp. zn. 26 Cdo 2975/2000, usnesení Nejvyššího soudu ze dne 23.08.2017, sp. zn. 22 Cdo 4741/2015.

    Není-li jejich užívání výslovně převedeno na nájemce v nájemní smlouvě, pak platí, že nájemce nemá právo do těchto částí strkat nos.

    Justitianus

    Vložil aston (bez ověření), 15. Listopad 2020 - 19:20

    Vlastník mi nic upírat nebude, je to kamarád, takže tu jde jen o stupidní stanovy, které si tu schválila banda bývalých lampasáků. Parkování je ve dvoře, který je obehnán domem a plotem, na tento dvůr se jezdí parkovat, navíc na tomto dvoře mám od kamaráda pronajatou i garáž. Ovšem nechápu, jak mohou stanovy vůči nájemníkům něco účtovat jinak, než vlastníkům. Přijde mi to trochu na hlavu, ovšem ještě více, že platím za parkování, které ve výsledku ani nemohu využít, pokud je dvůr plný. Takto na mne pak SVJ pouze vydělává, dle mého názoru, trochu protizákonně peníze.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Listopad 2020 - 19:29

    je to protizákonné.

    Vložil Čtenář (bez ověření), 15. Listopad 2020 - 16:18

    „Ostatní společné části domu jsou pro nájemce obecně nepřístupné; opačné ujednání mezi pronajímatelem a nájemcem by muselo být výslovně uvedeno v nájemní smlouvě.“ (Vložil Justitianus, 15. Listopad 2020 – 14:31) – Píšete o společných částech domu v souvislosti s pronájmem.

    „Nenapsal jsem vůbec nic o pronájmu společných protor.“ (Vložil Justitianus, 15. Listopad 2020 – 15:58) – Píšete, že jste o pronájmu společných prostor nic nenapsal.

    Tak si to po sobě přečtěte.

    Vložil Justitianus, 15. Listopad 2020 - 17:23

    Pane Čtenáři, jste buď blb, který to pochopit neumí, nebo troll, který to pochopit nechce.

    Pokud platí to první, nedá se s tím nic dělat – ledaže byste někoho požádal aby Vám předčítal a vysvětloval. Pletete si pronájem společné části s nakládáním spoluvlastníka s jeho podílem na společné části. A to jsem to objasnil dvakrát a podrobně…

    No nic. Mějte se pěkně.

    Justitianus

    Vložil Čtenář (bez ověření), 15. Listopad 2020 - 16:09

    „Není-li jejich užívání výslovně převedeno na nájemce v nájemní smlouvě, pak platí, že nájemce nemá právo do těchto částí strkat nos.“

    Píšete podruhé to stejné, totiž: Je-li užívání společných prostor domu uvedeno v nájemní smlouvě, nájemce tyto společné prostory může užívat. Tj. vlastník jednotky může pronajímat společné prostory, jak jste již dříve napsal. Proč tedy současně tvrdíte, že nemůže?

    Vložil Čtenář (bez ověření), 14. Listopad 2020 - 23:37

    „parkování … za 200 Kč“

    To je za minutu, za hodinu, nebo za pětiletku?

    Vložil aston (bez ověření), 15. Listopad 2020 - 11:01

    Měsíčně, takže za dvě auta dám 8.400 Kč ročně a to kolikrát ani na dvoře nezaparkuji, jelikož je plno, trochu mne to začíná sr.. Platím za něco, co následně nemohu využít..

    Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Listopad 2020 - 11:29

    neplatila bych nic. komu to platíte? má ten subjekt oprávnění k provozování parkoviště?

    Vložil radka2222 (bez ověření), 15. Listopad 2020 - 11:25

    hlavně je nesmysl platit za užívání svého majetku v případě vlastníků. jak si pak vlastníci takto „vybrané“ peníze rozdělují? když „poplatek“ nezávisí na podílu na společných částech tak je přesto rozdělujete dle podílů? s tou protizákonnou prasárnou souhlasili všichni?

    Vložil Erik (bez ověření), 10. Říjen 2018 - 8:14

    Pozemek 4133⇗ mohou využívat všichni v KN zaplaní spoluvlastníci, či jimi určené osoby (jejich nájemci).

    Můžete si ale odhlasovat, že vymezíte prostory podle velikosti jejich spoluvlastnických podílů, takže ti s menším podílem se třeba jim vejde jen motocykl anebo budete muset předělat dispozici parkoviště, aby vzniklo 8 stání.

    Vložil Anonymous113 (bez ověření), 1. Září 2018 - 6:39

    Pokud se jedná o pozemek se samostatným parc. číslem a není vlastníkem SVJ a je v podílovém vlastnictví jednotlivých lidi tak se nejedna o pozemek který nemá se správou domu a pozemku nic společného = SVJ. Řešeno tento týden s právníkem.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 1. Září 2018 - 7:20

    Bacha aby podíly byly stejné jako na spol. prostorách.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 1. Září 2018 - 9:54

    já jsem např. vlastnila třetinu parkovací plochy před domem, další vlastník čtvrtinu a zbývající podíl dvanáct vlastníků. bylo nemožné vysvětlit shromáždění, že při hlasování o parkovací ploše mám jiný hlasovací podíl, než při záležitostech domu.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 12:17

    právě naopak, už je judikatura na to, že nájemce může užívat veškeré společné prostory, kde má podíl pronajímatel, zakázat mu to může jedině pronajímatel. Ostatním vlastníkům je po tom prd, jestli tam parkuje vlastník nebo nájemce, vyjde to nastejno.

    Vložil asi tak (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 13:10

    Majetek svj není společný prostor, majetek svj je prostor vlastníka, tedy právnické osoby svj. Na majetku svj nemá vlastník bytu, tedy pronajímatel bytu žádný podíl. SVJ je právnická osoba nezávislá na vlastníkovi bytu.

    p
    Vložil radka2222 (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 13:19

    Pozemek na parkování určitě není svj

    Vložil Tazatel01 (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 12:30

    Judikát by nebyl? Díky.

    Vložil asi tak (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 13:14

    Dobrý požadavek. To je stejné, jako kdybyste chtěl judikát, že byt ve vašem vlastnictví je vašim bytem. Panebože, to je právní vědomí.

    Vložil asi tak (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 11:23

    To je přece samozřejmé. SVJ nemá s nájemníky vlastníků nic společného a nájemník nemá právo parkovat na pozemku svj, pokud mu svj svůj pozemek nepronajalo. Pozemek svj není součástí bytu vlastníka, vlastník nemůže svému nájemníkovi tento pozemek „pronajmout“. K tomu nepotřebujete žádný rozsudek. V katastru musí být jako vlastník pozemku zapsané vaše SVJ, přesně jeho název. Pak je vlastníkem pozemku skutečně dotyčné SVJ.

    Vložil Markéta Gr., 31. Srpen 2018 - 11:44

    Bylo by asi vzácností, že by bylo jako vlastník pozemku zapsáno Společenství vlastníků v domě Kocourkov 566. Nejčastěji mají jednotliví vlastníci bytů také spoluvlastnický podíl na pozemku okolo domu. Pokud je vlastník oprávněn na pozemku parkovat, pak je oprávněn i jeho nájemník, kterému dá souhlas k užívání svého majetku právě vlastník. Když by se pronajaly z osmi tři byty, tak v podstatě zbylých pět vlastníků by mělo vyhrazené parkování jen pro sebe a vesele si užívali majetku třech vlastníků, kteří mají smůlu – pronajali byt. Ti by následně mohli požadovat kompenzaci za toto výhradní užívání.

    Také se někteří vlastníci mylně domnívají, že pokud jsou vlastníky pozemku, tak mohou rozhodnout o parkování, bohužel musí být zároveň vlastníkem stavby – parkoviště, což většinou jsou vlastníky města a obce. Často tak vlastníci neuspějí s žádostí o dopr.značku zákaz stání, jelikož takový souhlas nemají.Pro erudovanou odpověď je třeba znát všechny podrobnosti k danému pozemku.

    Vložil asi tak (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 11:49

    není žádná vzácnost. Kecáte nesmysly a máte bujnou fantazii. Proč by to měla být nějaká vzácnost? Na pozemku ve vlastnictví svj nemá samozřejmě nájemník oprávnění parkovat. To by mu SVJ muselo ten pozemek nebo parkovací místo pronajmout.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 13:21

    Kolik najdete v kn svj, které vlastní pozemek?

    Vložil asi tak (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 13:24

    Sedněte si k počítači a spočítejte si to. Brání vám něco? Já to nepoběžím počítat podle vašich pokynů.

    Vložil asi asi tak (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 15:04

    asi tak, proč na lidech chcete, aby hledali něco, co neexistuje? Pokud se mýlím, uveďte příklad – LV – přesvědčte nás, že si nevymýšlíte!?

    Vložil radka2222 (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 12:20

    to je, naprostá většina pozemků přiléhajících k domu nejsou svj, ale v podílovém vlastnictví vlastníků jednotek. stačí kouknout do katastru. bohužel, mnoho ovčanů si myslí, že když to vlastní všichni, tak je to svj.

    Vložil asi tak (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 13:12

    Ovčaně, tak si projdi katastr a tam najdeš svj, kterému patří do vlastnictví pozemek kolem domu. Pozemek pod domem nikdy nemůže být ve vlastnictví svj, pozemek kolem domu ano, ovčane.

    Vložil MilanF (bez ověření), 2. Září 2018 - 15:11
    Vložil radka2222 (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 13:22

    Zkuste mi jich pár najít prosím.

    Vložil asi tak (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 13:25

    Už jsem vám tady napsal, že vám je nebudu hledat, nejsem váš poskok. Najděte si je laskavě sama.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 14:23

    V ČR se dají spočítat na prstech tak se hledají dost blbě. Protože jsou opravdu výjimkou

    Vložil anon. (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 18:29

    Zkusil jsem katastr dle toho co je v úvodu příspěvku. Vychází mi k.ú. Kyjov(678431),LV č.5843 a parcela 4133(bez záruky). Pak je celá diskuse zbytečná a o něčem jiném.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 19:10

    Já teda nevidím ani jeden Kyjov s tím číslem obce

    Vložil anon. (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 19:23

    Ale já jsem napsal k.ú. tj.KATASTRÁLNÍ ÚZEMÍ. Kyjov jako obec pak 586307, část obce 412287. Nemáte zač.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 19:20

    Už jsem našla ale na tom LV není nic na svj.

    Vložil radka2222 (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 19:22

    Takže jste potvrdil co říkám od začátku, pozemek není svj ale vlastníků. A jako vždy se ti vlastníci domnívají, že když je to všech, tak je to svj…

    Vložil Tomol (bez ověření), 18. Listopad 2020 - 1:47

    třeba tady parcela 5/29

    Vlastnické právo Společenství pro dům Handkeho 755/1b, 1c,

    https://ikatastr.cz/…

    Vložil anon. (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 19:29

    Samozřejmě. Ale o tom je většina příspěvků tady na portále, kdy se každý skálopevně něco domnívá, ale fakta jsou jinde. Naši vejboři taky podepsali „správcovskou smlouvu“ kde v preambuli je SVJ označeno za vlastníka domu a pozemku. A tato smlouva vyhotovená „profesionálním správcem“ platí už 9 let, a přeceda výboru mluví o placení nájemného, když se chce vyžvejknout k zálohám na služby a správu. Co dělat? Hezký večer..

    Vložil radka2222 (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 19:44

    Nejde o svj na starém brně? U nás je to to samý…

    Vložil anon. (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 19:50

    Ne, já jsem ze severu, ale jak vidím tak ty hovada jsou zřejmě rozlezlý všude.

    Vložil Já jsem z VČ a jeto nemlich to samý (bez ověření), 31. Srpen 2018 - 20:17

    Vítejte, v SVJlendu – máme to u nás stejné.

    Naše předsedkyně pro změnu argumentuje, že na zákony koukat nemusí, protože správcovská firma – skladová účetní bývalého byťáku – má letité zkušenosti…

    Vložil MartinII, 4. Září 2018 - 14:58

    Zkuste hledat zdejší diskusi na toto téma. Podle mne, proč by nemohl nájemník parkovat na společné ploše. Snad není třeba mu to případně povolit smlouvou, spíše by to musel mít ve smlouvě nepovoleno. Nepovolit přístup na pozemek před (za) domem by bylo jako mu extra povolovat ve smlouvě o nájmu možnost pohybovat se po chodbách. Ve smlouvě mělo být pro jistotu, co k bytu patří (sklep, pozemek za/před domem).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".