Parkování na pozemku ve spoluvlastnictví

Vložil Matúš (bez ověření), 24. Duben 2022 - 16:17 ::

Dobrý den, máme následující problém: Ze prostředků SVJ se zbudovalo parkoviště na pozemku před domem, kde je 8 stání (víc se tam nevejde). V domě je ale 15 bytových jednotek. Pozemek před domem je v podílovém spoluvlastnictví vlastníků jednotek. Samozřejmě postupem času nastal problém, jak dohodnout režim užívání. Ze začátku to fungovalo v pohodě, kdo dřív přijel, zaparkoval, a ostatní holt měli smůlu. Případně někdo zastavil tak, že jiní nemohli vyjet, ale všichni se znali, tak nebyl problém se lidsky domluvit.

Postupně ale dochází k výměně obyvatel, starých, kteří auto neměli několik umřelo, a mladí kteří přišli už mají (někdy i dvě) a začaly naschvály a handrkování.

Můj dotaz zní: Je možno omezit vlastníky jednotek, kteří své jednotky pronajímají za úplatu, aby jejich nájemníci nemohli užívat parkovací stání? Nebo může pronajímatel nájemci umožnit užívat jeho podíl na společných částech? Lze zakotvit například do stanov, že vlastníci jednotek nemají právo svým nájemníkům dávat k užívání jejich podíl na společných částech, které nejsou nezbytné k užívání bytu?

Jak naložit s obyvateli, kdy vlastníky bytu jsou například rodiče, ale bydlí tam děti a nemají mezi sebou nic smluvně ošetřeno?

A lze například přidělit jednotlivá stání k výhradnímu užívání vlastníkům jednotek podle velikosti jejich podílu, s tím že ti co na ně „nezbyde“ budu finančně kompenzováni?

Pár témat jsem přečetl ale informace jsou značně protichůdné. Nejlepší by bylo samozřejmě se lidsky domluvit, nicméně těžko lze rozdělit 8 vajíček mezi 15 lidí.. A trochu se mi příčí, že bychom měli jako vlastníci dvojnásobně velkého bytu být omezováni nájemníky ostatních spoluvlastníků, kteří si klidně zaparkují dvě auta.. Rovněž v baráku jsou dva vchody které jsou jedno SVJ, náš je plošně větší, ale kolikrát se stane, že z našeho zaparkují 2 auta a z vedlejšího 6.

  • parkovací místo

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Alenka (bez ověření), 24. Duben 2022 - 18:28

Napadá mě aukce parkovacích stání, kdo přihodí víc na rok, dostane vyhrazené parkovací stání na rok. Ofiko se to zdůvodní nutností kumulace na rekonstrukce dvorka.

Peníze půjdou do FO. Takže ti z větším podílem budou vlastně platit samo sobě, celkový výběr do FO se pak může snížit (třeba z 25/m2 bytu na 15/m2 bytu).

Nutnost je na to myslet a aukci vyhlásit včas rok dopředu a peníze taky vybrat rok dopředu. Případně vstupní poplatek do aukce.

Je to spravedlivé, kdo víc přihodí a zaplatí, má na rok vyhrazené stání jisté.

Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Duben 2022 - 18:38

to jako aukce za to, aby vlastník mohl použít svůj majetek?

Vložil Alyk (bez ověření), 25. Duben 2022 - 13:24

Ale to neni jeho vylucny majetek a kompenzaci za sve vylouceni dostane prave tou platbou do FO od toho, kdo ho pouzije.

Mate snad lepsi napad? Sem s nim!

Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Duben 2022 - 16:54

Je možno omezit vlastníky jednotek, kteří své jednotky pronajímají za úplatu, aby jejich nájemníci nemohli užívat parkovací stání? – nelze, pokud jim vlastník přenechá své právo užívání Lze zakotvit například do stanov, že vlastníci jednotek nemají právo svým nájemníkům dávat k užívání jejich podíl na společných částech, které nejsou nezbytné k užívání bytu? – do stanov lze dát cokoliv, ale pokud je to protiprávní, nepřihlíží se k tomu

Jak naložit s obyvateli, kdy vlastníky bytu jsou například rodiče, ale bydlí tam děti a nemají mezi sebou nic smluvně ošetřeno? – zakázat rodičům, aby umožnili dětem bydlet? nebo jak to myslíte? co by měli smluvně ošetřit? pokud dětem bez úplaty přenechají byt k bydlení, co by proboha měli sepisovat?

A lze například přidělit jednotlivá stání k výhradnímu užívání vlastníkům jednotek podle velikosti jejich podílu, s tím že ti co na ně „nezbyde“ budu finančně kompenzováni? – ano, na tom se můžete domluvit. za parkovací místa se pohybují úplaty od 1000 kč měsíčně výše (spíš výše, v našem městečku např. vyhrazení jednoho parkovacího místa=roční poplatek 50000). takže když si odhlasujete, že za zabránění využívání uhradí ti, co parkovat budou, odpovídající částky těm vyloučeným, proč ne?

Vložil Platil (bez ověření), 24. Duben 2022 - 18:11

„vyhrazení jednoho parkovacího místa=roční poplatek 50000“ (Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Duben 2022 – 16:54)

To je poplatek komu?

Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Duben 2022 - 18:19

koukám, že kroměříž teda byla levnější, ti jen za dvacet. ale u nás nemá obec zájem, aby byla vyhrazená místa, proto nastavilo padesát. https://www.mesto-kromeriz.cz/…korun-rocne/

Vložil radka2222 (bez ověření), 24. Duben 2022 - 18:13

obci, jako vlastníkovi pozemku.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".