otopná plocha

Vložil Anonymous, 21. Srpen 2008 - 19:23 ::

Dobrý den, již jednou jsem se zde dotazovala na započítávání otopné plochy v případě, že si vlastník bytu odpojí bez souhlasu svj radiátor. Dostala jsem různé informace, z kterých vyplynulo, že odstranění radiátoru nemá vliv na velikost započitatelné vytáěné plochy. Vzhledem k tomu, že takto došlo k celkovému finančnímu zvýhodnění třech vlastníků ve výši 8 403 Kč, obrátili jsme se na správcovskou firmu s reklamací vyúčtování. Bylo nám sděleno, že tak učinili na žádost dnes již odstoupivšího pověřeného vlastníka (který je mezi těmi třemi)a mimo jiné cituji:,,Tento způsob ponížení plochy by byl spravedlivější vůči vlastníkům v případě, kdy místnosti, kde byl odpojen radiátor byly i nadále uzavřeny dveřmi a zůstaly řádnými plně uzavřenými místnostmi". Moc této odpovědi nerozumím a domnívám se, že správcovská firma nemá pravdu. Může mi někdo pomoci? Děkuji předem. Marcela

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 24. Srpen 2008 - 11:06

    Vážená paní Marcelo a ostatní,

    platí tak jak uvedl p.FILIP. Vyhláška č.372/2001 Sb. je závazným právním dokumentem a žádný vlastník ani správce se nemůže dohodnout provádět rozúčtování jiným způsobem.

    Pozn.: za rozúčtování odpovídá společenství, které si k provedení odborných činností sjednalo „správce“, který je odpovědný v rozsahu ustanovení Mandátní smlouvy, správce nemůže porušovat obecně závazné právní normy!

    Matějka

    Vložil Filip (bez ověření), 21. Srpen 2008 - 20:42

    Vážená paní Marcelo,

    jak správně tušíte, „uzavřenost dveřmi“ výpočet započitatelné podlahové plochy dle § 2 e) vyhlášky MMR číslo 372/2001 Sb. nikterak neovlivňuje.

    Nejde zde ani tak o „spravedlivost“ rozúčtování, ale spíš o soulad s právními přepisy (které ji do jisté míry odrážejí).

    Filip

    Vložil Marcela M (bez ověření), 21. Srpen 2008 - 22:36

    Děkuji za Vaši odpověď. Jak máme postupovat dál? Může SVJ žádat tyto tři vlastníky o vrácení částky, o kterou byli zvýhodněni a vlastně tuto částku za ně zaplatili ostatní vlastníci? Děkuji za radu. Marcela

    Vložil Filip (bez ověření), 22. Srpen 2008 - 16:41

    Je otázka, zda není lepší, aby se poškození vlastníci obrátili přímo na zvýhodněné vlastníky a nikoli na společenství.

    Je třeba mít na zřeteli, že společenství pouze zprostředkovává (zjednodušuje) vztah mezi vlastníky navzájem (a mezi vlastníky jako celkem vůči dalším osobám), společenství není plnohodnotnou právnickou osobou.

    Navíc společenství o rozúčtování tepla vůbec nerozhoduje, to je dáno právními předpisy, od nichž se není možné odchýlit ani dohodou všech.

    Takže doporučuji vyčíslit újmu a pak postupně:

    1. požádat o její vyrovnání,
    2. zaslat jednu upomínku s dodejkou,
    3. obrátit se na soud. S tím nečekat příliš dlouho, protože běží promlčecí doba. Žalobu je vždy možné vzít zpět (v případě, že mezitím dojde k plnění).

    Filip

    Vložil G.X, 22. Srpen 2008 - 18:54

    Vážení,

    není zřejmé, o jakém zvýhodnění je přesně řeč.

    Buď zpochybňujete výši započitelné plochy, v tom případě považujete vyúčtování za nesprávné a je nutné jej reklamovat a vyžadovat nápravu.

    Nebo vyúčtování akceptujete jako správné a přitom se snažíte o nějakou doplňkovou „spravedlnost“ a navrhujete navíc nějaké vzájemné vyrovnání mezi vlastníky a to považuji – s prominutím – za partyzánštinu.

    G.X.

    Vložil marcela M (bez ověření), 22. Srpen 2008 - 23:01

    Jde o to, že tři vlastníci si odpojili radiátory v místnostech o velikosti přibližně 10 – 12 m2 a o tuto velikost plochy jim byla snížena otopná plocha pro výpočet platby za teplo. Tedy zpochybňujeme výši započitatelné plochy. Za rok 2007 jsme toto ve vyúčtování neakceptovali a správcovské firmě jsme doporučili započítat otopnou plochu tak jak patří. Teď jsme zjistili, že tento stav byl i v roce 2006 a v roce 2005. Marcela

    Vložil Filip (bez ověření), 23. Srpen 2008 - 7:57

    Pozor na promlčecí lhůtu. Rok 2005 měl být podle právních předpisů vyrovnán do 31. 8. 2006, dvouletá promlčecí lhůta tedy vyprší 31. 8. 2008, tříletá o rok později. Po jejím uplynutí za rok 2005 už nic nevymůžete.

    Filip filip.novacek@a­tlas.cz

    Vložil Filip (bez ověření), 23. Srpen 2008 - 8:04

    Pokusím se vysvětlit, proč doporučuji obrátit se rovněž přímo na zvýhodněné vlastníky a ne pouze na společenství.

    Vyrovnání se společenstvím je jednoduché, stačí, když si zadržíte částku odpovídající újmě (podle paragrafu ObčZ o započtení toto společenství pouze oznámíte). Tím ovšem nedocílíte toho, aby (částeční) neplatiči začali platit. Od těch by platby mělo vymáhat společenství, jenže tak po delší dobu nečiní.

    Filip

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".