Osazení solárního panelu na fasádu

Vložil elektronik (bez ověření), 28. Červen 2022 - 10:21 ::

Dobrý den, 1.chtěl bych se zeptat na pár věcí. Není mi jasný výklad společné prostory /části. Je v tom nějaký rozdíl ? 2. Chtěl bych si přimontovat na fasádu solární panel 2m2, kolik musím mít hlasů ? Stačí většina (51%) ? dva vlastníci v našem SVJ to negují, s tím že prý potřebuju nejměně 2/3 hlasů všech, nebo dokonce hlasy všech dotčených spoluvlastníků + údajně vyjádření stavebního úřadu? Změna vzhledu domu prý není běžnou správou a nejde na ní uplatňovat ten poměr hlasů většiny (51%). Navíc to musí být v prohlášení vlastnika jako změna podílů na společných částech. Což mi přijde dost komplikované Ve stanovách je fasáda společnou částí, hlasovaní není v těchto záležitostech nijak specifikovaný, stojí tam prostě že se rozhoduje většinou hlasů. Muže mi někdo fundovaně vysvětlit ? Děkuju všem.

  • společné části

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 28. Červen 2022 - 12:04

Přečtěte si prohlášení.

Přečtěte si prohlášení.

Přečtěte si prohlášení.


Justitianus

Poznámka: Fasáda (bez ověření) je hlupák, který netuší o čem píše. Ignorujte jej.

Vložil elektronik (bez ověření), 28. Červen 2022 - 12:09

To jsme právě četli. Společnou částí je …i zmíněná fasáda, obvodové nosné zdi. V PV je schvalování běžnou většinou vlastníků, pokud zákon či stanovy nevyžadují počet větší. ( ve stanovách je také většina což chápu jako 51%). Pouze v případě že se rozhoduje o změnách na podílu je zapototřebí souhlasu všech dotčených. A na to se 3 spoluvlastníci odvolávají, že musím mít souhlasy všech tedy 100% nebo 75%. My argumentujeme že jde o rozhodnutí spojené s běžnou správou domu a to oni neakceptují.S tím že zněma vzhledu fasády a zásah do ní není běžnou správou, tudíž Výbor nemá právo o tom rozhodnou. To mají pouze jen a jen všichni dotčený vlastníci tedy 100%. Teď babo raď. Máme pouze externího správce, nějakou agenturu a ti se do toho moc nemají. Prý musíme rozhodnout sami vlastníci. A to já chtěl jen ušetřit na elektřině :-(

Vložil radka2222 (bez ověření), 28. Červen 2022 - 15:23

A to já chtěl jen ušetřit na elektřině :-( a použít k tomu společnou část. proto musí souhlasit všichni. jak panely upevníte k fasádě? nevzniknou tepelné mosty? za mě solár na fasádě je prasárna. taky bych nesouhlasila.

Vložil Justitianus, 28. Červen 2022 - 13:16

Máte plnou pravdu. Upevnění panelu na fasádu spadá pod běžné hospodaření se společnou věcí. Pro rozhodování o běžném hospodaření postačuje rozhodnutí statutárů, někdy nadpoloviční většina na shromáždění. To se týká dvou okruhů otázek:

  1. zásah do nosné konstrukce stavby,
  2. změna vzhledu domu.

Správcem společných částí (tedy také fasádní zdi) je SVJ. Je oprávněno zakročit proti zásahům do nosné stěny, nebo naopak zásah povolí – k tomu postačuje rozhodnutí statutárního orgánu. Konečné slovo by mohlo mít shromáždění jako nejvyšší orgán, ovšem pouze v případě, že si rozhodnutí v této speciální věci vyhradilo (§ 1208 písm. h).

Panel na fasádě může být pro některé vlastníky jednotek obtěžující (asi proto, že mění vzhled domu). SVJ by bylo povinno zasáhnout proti takovému obtěžování pokud by o tom rozhodlo shromáždění. A už jsme zase u hlasování většiny: bude-li se většina na shromáždění cítit obtěžována instalací panelu, prosadí svůj názor a rozhodne zamítavě – a pak byste měl smůlu, protože SVJ bude tímto rozhodnutím vázáno.

Nenacházím však žádný důvod pro tvrzení že by k instalaci panelu snad měl být nutný souhlas všech. Takovou úpravu zákon neobsahuje. Mohla by být obsažena v prohlášení (k tomu viz § 1169 odst. 2 písm. c).

Justitianus

Vložil Fasáda (bez ověření), 28. Červen 2022 - 11:07

Fasáda patří všem, takže potřebujete 100% hlasů, neboť zasahujete do majetku všech.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".