oprava terasy na domu

Vložil LM (bez ověření), 23. Říjen 2011 - 11:41 ::

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, jestli nevíte, kdo hradí náklady na opravu terasy u bytu v os.vlastnictví (barák je asi 7let starý a terasa byla již jednou kompletně celá opravována ještě na účet stav.firmy). Naší terasou prosakuje voda do bytu souseda. My nemáme žádný průsak z naší terasy, on ano, jelikož naše terasa je asi 18m dlouhá a tudíž je i střechou našeho obýváku a obývaku souseda. Chci se zeptat, jestli oprava půjde z fondu oprav na celý barák nebo budeme muset hradit my, ikdyž přeženu-li to nám to vlastně nevadí? Děkuji za odpověď LM

  • havárie
  • opravy
  • zatékání

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Jandus (bez ověření), 23. Říjen 2011 - 15:42

Terasa je temer s urcitosti spolecnou soucasti domu a oprava pujde na ucet spolecenstvi. Nicmene opravdu zkontrolujte nejprve Prohlaseni vlastnika, zda-li o terasach vubec neco pravi.

Vložil lake, 23. Říjen 2011 - 19:37

Na takto položený dotaz nelze odpovědět. Musela byste citovat co o terase praví vaše prohlášení vlastníka budovy. A zejména uveďte co všechno zahrnuje pojem „terasa“. Hlavně je důležité, zda ve Vašem vlastnictví je i hydroizolační vrstva pod svrchní nášlapnou vrstvou a vyrovnávací vrstvou.

Pravděpodobně právě izolační vrstva je poškozena a její vlastník proto zaplatí celou opravu, včetně vyvolaných nákladů (odstranění vrstev nad hydroizolací a jejich uvedení do původního stavu po opravě).

Komu patří izolační vrstva nevíme, ani to nedefinuje žádný celostátně platný právní předpis. Není-li to v Prohlášení vlastníka jednoznačně stanoveno (což nebývá), nabízím tuto jednoduchou logickou úvahu:

Všechny vrstvy střešní krytiny, které by na ploché střeše musely být, i kdyby žádná terasa neexistovala, tvoří společnou část domu. Kdybyste žádnou terasu nevlastnila, byla by na jejím místě zcela jistě plochá střecha s hydroizolační vrstvou.

Vaše „terasa“, za kterou odpovídáte, je tedy možná pouze to, co je na střeše navíc:

  • vyrovnávací vrstva nad hydroizolací
  • nášlapná vrstva
  • zábradlí terasy.

lake

Vložil tkadlcik (bez ověření), 1. Listopad 2011 - 17:11

Dobrý den, mohu poprosit o informaci dle kterého legislativního nástroje lze docílit ono uvedení do původního stavu? (tj.zákonné donucení toho kdo konal v rámci odstraňování vrstev nad izolací, které jsou v soukromém vlastnictví a po provedení opravy hydroizoalčních vrstev ve vlastnictví SVJ by měl tyto vrstvy nad hydroizolací úvést do původního stavu – viz.text „odstranění vrstev nad hydroizolací a jejich uvedení do původního stavu po opravě“

Děkuji za info Tkadlcik

Vložil lake, 1. Listopad 2011 - 20:48

Pane Tkadlčíku,
nenapsal jsem nic o tom, že by ten, kdo provedl nutnou opravu, měl jednoznačnou zákonnou povinnost uvést balkon do původního stavu. Napsal jsem, že to ZAPLATÍ.

Podle ustanovení § 442 odst. 2 ObčZ "škoda se hradí v penězích; požádá-li však o to poškozený a je-li to možné a účelné, hradí se škoda uvedením do předešlého stavu."

lake

Vložil tkadlčík (bez ověření), 2. Listopad 2011 - 15:11

děkuji za odpověď – dotaz měl znít, pokud na hydroizolaci která je ve vlastnictví SVJ instaluji povrchové vrstvy které jsou v mém vlastnictví (betonová dlažba, vegetační vrstvy, dřevěná prkna atp… v případě poruchy musím tyto konstrukce nechat zdemontovat a zpětně namontovat na svůj náklad nebo ono uvedení do původního stavu je na vlastníkovy hydroizolační vrstvy – terasa bez nášlapných vrstev nemůže plnit obytnou funkci – v prohlášení vlastníka je terasa součástí vlastnictví byt.jednotky – děkuji za doplňující odpověď Tkadlčík

Vložil lake, 2. Listopad 2011 - 15:59

Občanský zákoník § 420a odst. 2 písm. (c):
"Škoda je způsobena provozní činností, je-li způsobena (...)
c) oprávněným prováděním nebo zajištěním prací, jimiž je způsobena jinému škoda na nemovitosti nebo je mu podstatně ztíženo nebo znemožněno užívání nemovitosti."

lake

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".