Ombudsman Křeček a nezkolaudovaný byt

Vložil Petr, 22. Listopad 2021 - 21:43 ::

https://neviditelnypes.lidovky.cz/…olecnost_wag

22.11.2021 – PRÁVO: Vlastníci? Spíše „vlastníci“ Myslíte si, že vlastníte byt? Požadujte doklad o kolaudaci stavby Koupili jste si za drahé peníze soubor místností a myslíte, že vlastníte byt … ? Možná je to trochu jinak. V článku Prodám právo na byt. Zn. Draze (LN 25. 10) píše autorka Kateřina Surmanová toto: „Developeři zpravidla uvolňují byty k prodeji, jakmile mají po kupě potřebná povolovací razítka, nasmlouvané dodavatele a zajištěné financování… Nejedná se o nelegální postup, ale je k němu potřeba charakterové otrlosti“.

Žádný byt ve skutečnosti v těchto případech ještě zatím neexistuje (v lepším případě má developer potřebné povolení k jeho stavbě) ale to zdaleka neznamená nejen,

  • že bude postaven,
  • ale ani že bude po dostavění stavebním úřadem (jako nezbytná podmínka jeho užívání) také řádně zkolaudován.

/Stanislav Křeček ombudsman LN, 16.11.2021/

  • kolaudace

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 23. Listopad 2021 - 18:52

Křeček se probudil ze zimního spánku hodně pozdě.

Už před 27 lety (!!!) platilo ustanovení § 5 odst.1 zákona č. 72/1994 Sb., podle kterého „vlastnictví jednotky (…) vzniká vkladem prohlášení vlastníka budovy do katastru nemovitostí (…)“.

Jestliže si někdo koupil jednotku která je v katastru řádně zapsaná (na základě prohlášení, nebo smlouvy o výstavbě), pak je pouze jeho problém aby si zjistil zda tato jednotka reálně již existuje, a zda je také zkolaudovaná k užívání stavebním úřadem (a k jakému konkrétnímu způsobu využití je zkolaudována).

Je to podobné jako kdybyste si koupil technický průkaz k autu které neexistuje. S tím autem nevyjedete na veřejnou pozemní komunikaci. Nepřihlásíte to, nedostanete značky, neprojdete technickou kontrolou. Je naivní myslet si něco jiného! U stavby je ovšem možno požádat o dodatečné stavební povolení a dotáhnout „virtuální“ jednotku ke kolaudaci.


Katastrální úřad totiz zapíše jednotku i jen na základě prohlášení a vůbec nezkoumá zda tato jednotka skutečně vznikla a zda byla zkolaudovaná k užívání postupem podle veřejného práva (viz stavební zákon). Mohou tedy být zapsány v katastru jednotky, které dosud v reálném světě neexistují. Jinak by bylo nemožné vkládat do katastru smlouvu o výstavbě, která definuje právě toto: dosud neexistující jednotky, které teprve mají vzniknout jejich výstavbou.

Kdo si koupil neexistujicí jednotku, koupil si pouze právo stavby. Může si tuto jednotku v domě vystavět a dotáhnout ke kolaudaci, ovšem za vlastní peníze a na vlastní riziko. Nikdo nemusí být Albert Ajnštajn, aby toto pochopil. Občanský zákoník předpokládá, že každý má rozum průměrného člověka.

Je pouze na kupci samotném, aby si zjistil zda nejde o „černou“ stavbu, zda stavebník je shodný s osobou dosavadního vlastníka, zda stavebník získal stavební povolení před zahájením prací (případně zda řádně ohlásil stavbu stavebnímu úřadu a již marně uplynula zákonná lhůta ve které mu to mohl Stavební úřad zatrhnout).

Rozhodující je pro něj zejména zda stavbu může či nemůže užívat. Užívání je přípustné jedině po udělení kolaudačního souhlasu, nebo po udělení výjimky k užívání stavby před jejím dokončením. O tom rozhoduje pouze stavební úřad.

Veškerá rizika spojená s nedokončenou stavbou přešla na nabyvatele. Veškeré „papírování“ spojené s rozestavěnou stavbou je na něm, na novém stavebníkovi. Samotná změna v osobě stavebníka však nevyžaduje žádné povolení stavebního úřadu. SÚ pouze vezme tuto změnu na vědomí.

Ombudsman Křeček právě objevil Ameriku. My ostatní už to známe 27 let.

Justitianus

Vložil Kupující (bez ověření), 23. Listopad 2021 - 21:47

„ustanovení § 5 odst.1 zákona č. 72/1994 Sb., podle kterého „vlastnictví jednotky (…) vzniká vkladem prohlášení vlastníka budovy do katastru nemovitostí (…)“.“ (Vložil Justitianus, 23. Listopad 2021 – 18:52)

Jak je to s vlastnictvím jiných nemovitých věcí? Kde je upraveno, že jejich vlastnictví vzniká vkladem vlastnického práva do katastru nemovitostí?

Vložil Kupující (bez ověření), 23. Listopad 2021 - 17:21

„ustanovení § 5 odst. 1 zákona č. 72/1974 Sb.“ (Vložil Justitianus, 23. Listopad 2021 – 12:54)

Vyhláška č. 72/1974 Sb. federálního ministerstva práce a sociálních věcí k provedení některých ustanovení zákona o mateřském příspěvku § 5 neměla.

Vložil Justitianus, 23. Listopad 2021 - 18:49

Děkuji za upozornění na chybný údaj, opravil jsem.
Justitianus

Vložil Kupující (bez ověření), 23. Listopad 2021 - 7:22

Prohlášení vlastníka je možné vložit do katastru, aniž by bylo doloženo stanovisko stavebního úřadu. Prohlášením vlastníka je možné obejít stavební předpisy. Katastr soulad se stavebními přepisy nezkoumá a stanovisko stavebního úřadu (kolaudaci stavby) nevyžaduje ani se k němu nepřikládá. Je tak možné zapsat do katastru byty, které nesplňují požadavky stavebních předpisů. Na odbornost sepisovatele prohlášení vlastníka navíc nejsou kladeny žádné požadavky (prohlášení vlastníka může sepsat kdokoliv bez jakékoliv kvalifikace). Může nastat situace, kdy byty v domě jsou jinak v prohlášení vlastníka a jinak v kolaudaci stavby, a nikomu to nevadí a nikdo nevyžaduje nápravu. Jediný, kdo tento soulad může kontrolovat, je kupující, který ovšem nemá žádnou páku, jak případný nesoulad odstranit.

To je dávno známá věc. Už se zde řešilo.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".