Ohrádky na květinové truhlíky.

Vložil Pecos. (bez ověření), 19. Prosinec 2013 - 16:31 ::

V našem společenství si někteří majitelé jednotek nechali osadit okna ohrádkami na truhlíky.Já chtěl aby si to platil každý majitel jednotky ze svého neboť okna patří k bytové jednotce a nejsou ve společném vlastnictví.Já ohrádky nechtěl a jelikož se platily ze společných peněz kam také částkou odpovídající velikosti mého podílu přispívám každý měsíc jsem žádal předsedkyni výboru aby mi tato částka byla také vyplacena,jedná se o cca3000kč za 3 okna.Myslím si že na to mám právo nejsem přeci sponzor spoluvlastníků našeho domu. Děkuji za odpověď na můj E-mail.Poradí mi někdo???

  • společné části domu

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil dobrá rada (bez ověření), 20. Prosinec 2013 - 16:40

a jaký máš email, truhlíku?

Vložil lake, 20. Prosinec 2013 - 13:27

V této záležitosti je bezvýznamné kdo je vlastníkem oken. Tazateli nejde o okna. Tak otázka vůbec nezní.

Otázka zní: Jsou ohrádky uvedeny v Prohlášení vlastníka jako společná část domu, nebo jako společné technické zařízení domu?

  1. Pokud odpověď zní „ANO“, jejich úhradu provedlo SVJ a nyní je oprávněno vymáhat svým jménem náklad, rozúčtovaný podle spoluvlastnických podílů (§ 9a ZoVB). Popřípadě si částku odepíše z dříve přijatých záloh na správu domu a pozemku.
  2. Pokud odpověď zní „NE“, pak ohrádky nejsou společné. Vlastník majetku není povinen dát souhlas k vytvoření nové věci, která by měla být v jeho spoluvlastnictví.

V případě č. 2 tedy SVJ provedlo práce na objednávku jednotlivců podle Občanského zákoníku. A učinilo tak mimo rámec své hlavní činnosti, kterou je správa (společných částí) domu a pozemku. Je povinno vymáhat platbu za provedené práce na těch zákaznících, kterým ohrádky osadilo. Pokud SVJ nevymáhá částky na dlužnících, nejedná s péčí řádného hospodáře a poškozuje vlastníky jednotek. Členové výboru se (podle okolností) dopouštějí trestného činu zpronevěry. Soukromé ohrádky samozřejmě nelze financovat ze záloh, vybraných na správu domu a pozemku.

lake

Vložil dobrá rada (bez ověření), 20. Prosinec 2013 - 16:47

a co radíte udělat konkrétně?

zjevně to Pecos-výbor bude platil ze záloh a pokud to v budoucnu ebude stačit předepíše do do nějakých dalších záloh. Co by měl Pecos udělat – podat trestní oznámení anebo platil li nadsazené zálohy a SVJ je použilo za účelem do kterého Pecosovi už nic není – tedy na truhlíky ?? Když to Pecos-SVJ již zaplatilo, tak právě asi z těch nadsazených záloh, z řeho taky, že?

Vložil Marcela Dvořáková, 20. Prosinec 2013 - 10:42

Dobrý den, nejdříve bych opravdu zkontrolovala, co máte v prohlášení vlastníka nebo ve smlouvě o převodu bytu. Pokud tam máte opravdu, že okna jsou vlastnictví bytu (setkala jsem se s tím, že okna jsou vlastictvím SVJ nebo nejhotší variantou – vnitří část patří vlastníkovi, vnější SVJ). Pokud jsou okna Vaším majetkem, výboru bych odznámila, že si okna ohrádkou osadit nenechám, dále bych výboru napsala, že toto není možno hradit ze společných financí, jelikož „fond oprav – dlouhodobá záloha…“ se používá k opravě a udržování společných prostor. Trvala bych na tom, že požaduji, aby toto vlastníci platili sami nebo o vyplacení přiměřené části mé osobě zpět. Pokud se dělá nějaká hromadná akce (např. my jsme takto dělali opravy plynu, které měli dělat také vlastníci sami), objednalo to SVJ, zaplatilo to SVJ a ve vyúčtování měli vlastníci zvláštní položku – oprava plynu, kde každému bytu bylo bylo zohledněno, kolik jeho oprava stála, takže tato částka se SVJ vrátí. Stejný způsobem budeme postupovat v případě vodoměrů, které také jsou také ve vlastnictí jednotlivých vlastníků, ale vlastníci je chtějí měnit hromadně.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".