Ohlášení stavebnímu úřadu - ano nebo ne?

Vložil Anonymous, 31. Květen 2009 - 18:57 ::

Dobrý den, jsem čerstvým vlastníkem bytové jednotky v SVJ a potřebovala bych poradit. Pokud plánuji provést rekonstrukci jádra tak, že odstraním mezi koupelnou a WC příčku – tedy propojím obě místnosti (jádro je již zděné), je na tento zákrok zapotřebí ohlášení na stavebním úřadě? Nebo jen postačí ohlášení vůči SVJ? Všichni, včetně firmy, která rekonstrukci bude provádět, tvrdí, že dle nového zákona platí pouze ohlašovací povinnost vůči SVJ v případě, kdy nenaruším obvodové zdi či nosné příčky. Prosím ty, kteří již mají s touto záležitostí zkušenost, aby poradili. Děkuji

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 31. Květen 2009 - 19:25

    Vážená paní,

    běžně se tyto věci dělají pouze na oznámení výboru, jelikož se nezasahuje do nosných konstrukcí.

    Upozorňuji, že pokud je součástí jádra technická stupačka, měla by z jedné strany po celé stavební výšce být lehce přístupná (bez bourání) pro provádění případných kontrolních či servisních prací.

    Pokud je v technické stupačce plynový rozvod – stoupací vedení a plynoměr, v souladu s platnými předpisy (TPG) měl by být prostor technické stupačky u země a stropu opatřen větracím otvorem (samovýbušnost plynu se vzduchem při koncentaci 5%-15%). Řada „odborných“ stavebních firem se tímto problémem vůbec nezabývá.

    V případě více než jednopokojového bytu ale dochází k „běžnému“ porušení stavebních a hygienických předpisů pro byty, kdy je předpisy pro bytovou výstavbu požadováno oddělené WC a koupelna.

    Matějka

    Vložil kolemjdoucí (bez ověření), 1. Červen 2009 - 5:52

    Pane Matějka, Co je to „samovýbušnost“? Mám státní plynařské zkoušky ale tento termín neznám. Znám ovšem termín horní a dolní mez výbušnosti.

    Kolemjdoucí

    Vložil Matějka Jaroslav, 1. Červen 2009 - 9:22

    Vážený pane Kolemjdoucí,

    jak se tedy nazývá úsek mezi dolní a horní mezí?

    Proč je tento úsek koncentrace plynu se vzduchem nebezpečný?

    Protože je to riziková koncentarace zemního plynu a vzduchu, kdy dochází k „samovýbušnosti“ dané směsi, a destrukci okolí-stavby. Na základě této skutečnosti se v souladu s ustanovením vyhlášky č.23/2008 Sb. u všech nových staveb od 1.7.2008 insta­lují čidla.

    Matějka

    Vložil kolemjdoucí (bez ověření), 1. Červen 2009 - 10:13

    Vážený pane, dolní mez výbušnosti plnu je hranice pod kterou je koncentace plynu tak nízká že plyn nevybuchne. Horní mez výbušnosti plynu je hranice nad kterou již je koncentrace plynu s kyslíkem vysoká a tudiž již nevybuhuje. Koncentrace plynu mezi dolní a horní mezi je taková směs plynu a kyslíku která již vybuchne, tudiž je VÝBUŠNÁ!! A NIKOLIV SAMOVÝBUŠNÁ!! K tomu aby tato směs plynu a kyslíku vybuchla je potřeby ohně nebo jiskry či jiné iniciace. Sama od sebe přiznivá koncentrace plynu nevybuchne proto ji nemůžete označit za samovýbušnou, toto dokáži jen určité sloučeniny chemikálii a jejich výpary nikoliv zemní plyn. Zde máte odkaz na odborné vysvětlení. Když už radíte tak používejte i správné termíny. http://www.vscht.cz/…ezentace.ppt

    Kolemjdoucí

    Vložil Matějka Jaroslav, 1. Červen 2009 - 18:27

    Vážený kolemjdoucí,

    ano, bylo by vhodné vyjmenovat všechny možné iniciace.

    Z rozborů skutečných událostí, potvrzených zkušebně v laboratoři, postačuje i vyzvánění některých mobilních telefonů, kuchyňských hodin na baterie, automatické zapnutí kompresorů v ledničce či mrazničce, spuštění ventilátoru na WC (v případě, že je v technické šachtě veden plynovod a je zde „únik“) atd.

    Matějka

    Vložil Renca, 31. Květen 2009 - 19:51

    Dobrý den, děkuji za vaši reakci. Chci se zeptat, co dělat v případě, kdy mě předseda SVJ bude přesvědčovat nebo přímo nutit, abych podala ohlášení i na stavební odbor? Je možné mu něčím argumentovat, např.vyhláškou či určitým zákonem?

    Vložil Kostas, 31. Květen 2009 - 19:00

    podle mne je uplne nejjistejsi si to primo overit na Vasem odboru stavebniho uradu a vyhnete se tak vsem pripadnym komplikacim,takove nekdo povidal je na nic..

    Vložil Renca, 31. Květen 2009 - 19:28

    Na stavebním odboru mi bylo doporučeno abych veškeré úpravy v bytě sepsala a společně s technickou zprávou, výpisu z katastru a ještě s oznámením SVJ dodala na podatelnu. Stavební odbor má prý dle zákona 40 dní na vyřízení žádosti, jenže… Rekonstrukci bytu bych potřebovala provést co nejdříve, proto potřebuji zjistit, jaký je přesný výklad zákona o ohlášení nebo nutnosti stavebního povolení.

    Vložil Matějka Jaroslav, 31. Květen 2009 - 19:44

    Vážená paní,

    na liště v záložce Legislativa je Stavební zákon. Načtěte §103 a dále, zde naleznete odpovědi.

    Matějka

    Vložil Renca, 31. Květen 2009 - 20:11

    Děkuji za odkaz na daný paragraf, teď už mi to je jasnější a jsem hlavně klidnější. Hezký večer

    Vložil Anonyma (bez ověření), 31. Květen 2009 - 19:09

    podle zkušeností každý stavební úřad postupuje trochu jinak (i když by asi měli všichni stejně, že), takže je opravdu nejlepší se zeptat přímo na vašem stavebním úřadě a nejlépe písemně, abyste měli i písemnou odpověď, je to jistější.

    Vložil Praktik (bez ověření), 31. Květen 2009 - 19:17

    Kdo se moc ptá, moc se dozví. Pokud se nebudete ptát, nikdo na Vás nemůže.

    Vložil Matějka Jaroslav, 1. Červen 2009 - 9:52

    Vážený Praktiku,

    anarchismus je dobrý do doby, než se něco stane.

    Matějka

    Vložil Renca, 31. Květen 2009 - 19:37

    Pochybuji, že místní obyvatelé nebo předseda SVJ by si nevšimli, že provádím rekonstrukci:-)Nechci jít proti SVJ,ale jde mi o princip.¨ Pokud jste přeci vlastníkem bytu a provádíte rekonstrukci, kdy nedochází k dispozičním změnám, nemusí být přeci stavebnímu odboru nic do toho, co v bytě dělám.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".