Odstoupení výboru

Vložil Kotková (bez ověření), 19. Listopad 2011 - 19:23 ::

Přeji hezký večer a měla by jsem prosbu o radu. Ve výboru SVJ jsme byli 3 členové. Předseda výboru SVJ odstoupil, písemně to výboru oznámil a předal veškerou agendu místopředsedovi. Následně odstoupil místopředseda SVJ, písemně to oznámil mě, předal mi veškerou administrativu SVJ včetně obou odstoupení. To všechno během třech dnů. Já chci také okamžitě odstoupit. Ptám se komu mám všechna odstoupení písemně předat, kdo případně termíny odstoupení vezme na vědomí a nebo prostě po 30 dnech všechno skončí? Komu mám předat veškerou agendu SVJ v četně účetních dokladů a kdo za ně ponese odpovědnost? Shromáždění vlastníků svolávat nechci a ani nebudu. Závěrem musím konstatovat, že horší životní zkušenost než pracovat ve výboru SVJ nemám. Každý kdo není ve výboru je neuvěřitelně chytrý, všemu rozumí, ví přesně jak se má co dělat, ale do výboru pracovat nikdo nechce. Stačí si přečíst některé příspěvky diskutujících zde na portálu. Myslím, že ti co to čtou a jsou ve výboru SVJ mi dají za pravdu. Obrovská spousta odpovědnosti, povinností a žádná pravomoc a kolem hromada chytráků. Děkuji moc za radu. Kotková

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Gábina (bez ověření), 6. Duben 2012 - 11:24

    Koukám, že předsedové mají stejné starosti. Jsem členem výboru. Nikdo v domě tomu nerozumí a nikdo to nechce dělat. Dělám to zadarmo a když jsem se ozvala , tak mi nabídli 1000 kč. Což nepokryje ani náklady na telefon. Nejhorší je, že všechny firmy okolo chtějí jen peníze. Bysnys okolo správy domů je velký a dost často dobře placený. Právě končíme u správce, který byl k ničemu a nic nedělal. On si totiž náš správce pokud zadal práci , bral od všech provize. Tím pádem navýšil cenu . Lidé jsou nevděčný mrchy. Máme nový dům a v domě bydlí lidi, kterým je jedno co s domem bude. Za 3 roky stihnu rozbít hodně věcí. Nejlepší na té situaci je, že to dělají pořád jedni a tytéž. Jak řešíte v domě hlučné sousedy ? V domě bydlí problémová sobecká rodinka. Mají štěkajícího psa a řvoucí dítě, které je slyšet 24 hodin denně . Pán velmi mlátí všemi dveřmi i v noci. Je to slyšet až ve 3.patře. Již si stěžovala několik lidí, ale jak mu slušně říct, že nemá mlátit dveřmi ?

    Vložil mbr007, 5. Duben 2012 - 18:15

    Tady je naprosto přesně vidět, o jaký jde v případě SVJ právní paskvil a jak je nefunkční. Plně rozumím p.Kotkové a řešení je poměrně jednoduché, písemně odstoupit z funkce, svolat shromáždění a provést volbu nového výboru, pokud to nikdo nebude chtít dělat, pak postupovat podle ZOVB. A především v žádném případě to nedělat zadarmo, nechat si veškerý čas , který tomu věnujete, zaplatit. Aby ti,co leží u televize, zatímco vy studujete zákony,které schválili ti naši primitivní poslanci, k tomu nepřišli, jako slepý k houslím.A nedejte se rozladit napadáním, máte plné právo odstoupit z funkce, ať se tomu někomu líbí nebo ne.

    Vložil ZoVB: hradí vlastníci jednotek studium předsedy? (bez ověření), 5. Duben 2012 - 18:57

    Vyjádření k příspěvku,

    „Vložil mbr007, 5. Duben 2012 – 18:15“

    Vážené mbr007,

    Vaše citace:

    „A především v žádném případě to nedělat zadarmo,
    nechat si veškerý čas , který tomu věnujete, zaplatit.
    Aby ti,co leží u televize, zatímco vy studujete zákony,
    které schválili ti naši primitivní poslanci,
    k tomu nepřišli, jako slepý k houslím“


    Vážené mbr007,

    snad se mylně nedomníváta, že vlastník jednotky je povinnen „platit Vám“ za to, že budete „studovat zákony“ – s nejasným výsledkem.


    Zákon (nejen 72/1994 Sb.) Vám musí být vlastní jako občanu ČR. Jeho nezalost Vás před soudem neomluví.

    Vlastníci jednotek nejsou povinni Vás zabezpečovat při Vašem pokusu o „dohánění“ nedostatků způsobených zanedbanou školní docházkou nebo při osvojení si pravidelných hygienických návyků.


    V Praze, dne 5.4.2012

    ZoVB

    Vložil Lékař (bez ověření), 6. Duben 2012 - 8:58

    ZoVB, z kterého zařízení mejlujete? Vemte si prášky a zlepší se to!!

    Vložil mbr007, 5. Duben 2012 - 19:19

    a právě proto nikoho nemohou nutit, aby tuto dobrovolnou funkci vykonával, a poukazovat na nějakou morální povinnost neodstupovat, to prostě nelze,

    Vložil Batol (bez ověření), 27. Listopad 2011 - 14:27

    Dobrý den, nevíte jak přesně postupovat v případě kdy jsme jako výbor dospěli k názoru, že se dále nenecháme urážet a obviňovat sprostými anonymními texty, které dnes a denně plní naše schránky? Dům jsme zvedli z trosek a téměř zcela zrekontruovali. Dáváme tomu všechen volný čas. Nyní nás jedna nebo dvě osoby nechutně osočují. Jak tomu je i jinde, nikdo do výboru nechtěl a nechce. Máme v zápisu z ustanovující schůze napsané tři náhradníky. To je hlavní předmět dotazu: stačí když výbor předá těmto třem osobám dokumenty, razítko, klíče a písemnou rezignaci každého člena? Nikdo z nich jako náhradník napsán být nechtěl, ale nakonec je tam notář po přemlouvání (jejich) napsal. Dá se předpokládat, že si nebudou chtít „výbor“ převzít. Co potom? Zakládajících členů je tak 80% současných a nikdo si v tomto blátě nohy máchat nebude (nepřevezme si nic). Je možné složit „výbor“ např. do rukou notáře a vyrozumět o tomto vlastníky? Děkuji.

    Vložil Švecová (bez ověření), 20. Listopad 2011 - 10:44

    Paní Kotková, naprosto s vámi souhlasím. V našem výboru je to úplně stejné, až na to, že předseda jsem já. Všichni jsou neskutečně chytří, ale když jim nabídnou, že si to můžou dělat sami, tak mi řeknou, že jsem netečná a urážlivá. Ale tak těžká práce stojí za trochu pochvaly. Kdybych mohla vrátit čas, nikdy bych nevstoupila do výboru SVJ a už nikdy se nestala předsedou SVJ. Proti mně je dokonce i jeden člen výboru ( jsme tam 3). V domě jsme rozděleni na dva tábory, v kterých držíme pospolu. A ten kdo si tak těžkou práci nezkusí ať radši nic nepíše a nepíše radši ani ty rady…

    Vložil Markéta Z. (bez ověření), 20. Listopad 2011 - 13:10

    Přesně tak, za dobrotu na žebrotu… Nikdo nedokáže ocenit, že člověk tomu věnuje svůj volný čas a bez nároku na finanční odměnu. A všichni mají dojem, že Výbor nic nedělá a asi jen kouká do zdi…

    A přesně jak říkáte, když dojde na to, že chceme pověřit ty nejchytřejší, aby se úkolu zhostili, dají okamžitě ruce pryč. Nechápu to, když jsou tak všemohoucí :)

    Vložil lake, 20. Listopad 2011 - 1:37

    Paní Kotková napsala: "Shromáždění vlastníků svolávat nechci a ani nebudu. "

    Paní Kotková,
    Vaše poznámka, že nehodláte svolat shromáždění, znamená, že vám třem je úplně jedno, co se v SVJ bude dít pak. Vy i ostatní členové výboru jste nezodpovědní, jako trucovité děti. Nechali jste se zvolit do funkcí, které s sebou nesou jak pravomoci, tak i odpovědnost. Nyní všichni tři jako krysy opouštíte loď.

    Základní (morální) povinností členů výboru při ukončení funkce jednoho z nich je buď povolat náhradníka, nebo (není-li k dispozici), svolat shromáždění k volbě nového člena. Tím spíše tato povinnost výboru nastává, chtějí-li z nějakého důvodu odstoupit z funkcí všichni členové. Je logickým požadavkem, abyste ostatní informovali o tom, co se s výborem děje, a umožnili vlastníkům jednotek reagovat na vzniklou situaci způsobem, který předvídá ZoVB.

    Není-li do výboru dostatek zájemců, proveďte alespoň pokus o volbu pověřeného vlastníka. Tak bude zachována možnost jednat navenek a činit právní úkony jménem SVJ; zajistí se tím funkčnost společenství - právnické osoby.

    Pokud toto selže a vy si své trucování nerozmyslíte, zjistěte si tedy zda v SVJ existují vlastníci jednotek, kteří se stali členy společenství dnem jeho vzniku (§ 9 odst. 9 ZoVB). Tyto osoby by od Vás měly převzít do opatrování veškerou dokumentaci SVJ, účetní doklady, smlouvy a klíče. Existují-li takoví vlastníci jednotek ve Vašem domě, bude pak již na nich, aby svolali shromáždění k volbě statutárního orgánu.

    lake

    Vložil beze jména (bez ověření), 20. Listopad 2011 - 7:22

    Pane Lake, myslím, že po deseti letech práce ve výboru SVJ těžko psát o trucovitých dětech a o krysách. Neznáte všechny okolnosti a příliš rychle odsuzujete. Možná vám právě chybí ta letitá zkušenost práce ve výboru SVJ. Jinak si myslím, že z vaší odpovědi je použitelný poslední odstavec. Ve výboru jsme dospěli ke stejnému závěru. Zkusíme tedy zákon realizovat v praxi. Děkuji za radu. Kotková

    Vložil G.X, 22. Listopad 2011 - 8:47

    Podle mého názoru může § 9 odst. 9 ZoVB nastoupit teprve pokud orgán na shromáždění nezvolíte anebo alespoň shromáždění svoláte. Nechápu odpor proti svolání shromáždění, když to děláte 10 let… přitom svolat schůzi je nejlogitější a nejsprávnější krok.

    Na § 9 odst. 9 bych nespoléhal. Zatím na tomto fóru nikdo nedemonstroval, že by to někde zafungovalo. Nelze se divit, když :

    • v principu to neudělá z někoho , kdo správu vykonávat nechce, někoho, kdo toho schopen a ochoten bude
    • bude to skupina 3 (a potenciálně podstatně více) „náhodných“ lidí: rozředěná zodpovědnost=žádná zodpovědnost
    • vlastníci dle § 9 odst. 9 nemusí být již vlastníky v domě, popřípadě ani být naživu
    • může se vám stát, že budete (vy či kolegové z nynějšího výboru) mezi nimi. (podle toho , jak se byty v minulosti převáděly)

    G.X.

    Vložil lake, 20. Listopad 2011 - 10:11

    Paní Kotková,
    deset let práce ve výboru Vás neopravňuje k nezodpovědnému útěku z funkce. Právě naopak: právě vy, členové výboru, víte velmi dobře, že SVJ bez svého výboru je jako tělo bez hlavy. Víte také velmi dobře, jak se svolává shromáždění (na rozdíl od těch chudáků, kterým se chystáte předat krabice plné lejster). Ve svolání mimořádného shromáždění Vám nebrání nic.

    Nechováte se jako krysa opouštějící loď. Té si nikdo ani nevšimne. Chováte se jako nezodpovědný kapitán, který před opuštěním lodi nikomu nepředal velení a ještě zamknul strojovnu i můstek, aby to pak posádka bez něj měla o to těžší.

    Chcete zkrátka za sebou pořádně "prásknout dveřmi" ať to stojí co to stojí. Odejít z funkce po deseti letech je ale možno i normálně: rozumně a dospěle.

    lake

    Vložil Krobot (bez ověření), 22. Listopad 2011 - 12:21

    11 let jsem vedl 3-členný výbor. Naši vlastníci mají díky mé aktivitě (sami provádíme správu i účetnictví)bez­precedentně nízké náklady (2600 měsíční záloha na třípokojáč včetně tepla a TUV) a naše odměny byly symbolické, tak na kafe. Provedli jsme opravu odfláknuté novostavby za využití Zelená úsporám a všechny papíry jsem vyřizoval já (hrůza a děs). V průběhu opravy mě vyhrožoval soudem vlastník, který byt pronajímá a na schůze nechodí. Takže jsem se rozhodl, že dále blbce dělat nebudu a paní Kotkovou chápu. Ovšem svolám v lednu vlastníky a objednám notáře. A také předjednám, kdo by vzal alespoň pověřeného vlastníka. Budeme to mít všichni dražší, ale přece si nenechám vyhrožovat.

    Vložil Jaro (bez ověření), 20. Listopad 2011 - 9:56

    Paní Kotková, ve Vašem prvním dotazu to vypadalo tak, že výbor již nepracuje a vše je na Vás. Teď ale píšete: „Ve výboru jsme dospěli ke stejnému závěru. Zkusíme tedy zákon realizovat v praxi.“ Tak jak to je? Výbor pracuje? A k příspěvku od Lake. Nemám ho rád, ale vyjadřuje mnoho pravdivého, ne jenom poslední odstavec. Jaro

    Vložil Markéta Z. (bez ověření), 20. Listopad 2011 - 13:15

    Alespoň jeden člověk má pana Lake rád. Ano, pane Lake pana Lake:)

    Ale když si člověk odmyslí ty nemístné arogantní urážlivé poznámky, většinou radí docela dobře :)

    Vložil Jaro (bez ověření), 19. Listopad 2011 - 21:54

    Vážená paní, vy jako obyčejný člen výboru, jste ten poslední, který by si s tím měl dělat problémy. Viz: „Člen voleného orgánu společenství může před uplynutím funkčního období z funkce odstoupit. Odstoupení musí písemně oznámit orgánu společenství, jehož je členem. Jeho funkce končí dnem, kdy tento orgán odstoupení na své schůzi projednal, nejpozději však uplynutím 30 dnů ode dne doručení oznámení o odstoupení.“ Ve Vašem případě, že by chtěl odstoupit předseda, zaniká prakticky výbor (nejsou tři členové výboru), ať je to jak chce, předseda je ještě 30 dnů předseda a za všechno odpovídá. Napište si svoje odstoupení na stejné datum jako místopředseda. Ať se předseda snaží, je všechno na něm. Nevím, proč jste s takovýma lumpama vůbec byla ve výboru. Nechte to na předsedovi a dělejte mrtvého brouka. Všude jsou určitě podpisy předsedy a místopředsedy. Jaro

    Vložil fontanka (bez ověření), 19. Listopad 2011 - 19:50

    Nezbývá Vám,než svolat schůzi,na ní odstupení všech členů projednat a odhlasovat a zároveň zvolit nové členy výboru, společně se zápisem zaslat na soud k zapsání. Nelze,aby SVJ zůstalo bez vedení,jedná se o platby faktur,ev.úvě­ru,jednání s firmama,řešení poruch,atd…A to dle mého dělá člen předtavenstva.Jinak snad dojde k chaosu.....

    Vložil Plavala (bez ověření), 28. Březen 2012 - 12:12

    Dle mého zaniká funkce všem členům výboru / pověřenému vlastníkovi také automaticky, a to po max. 5ti letech (ZoVB). Pokud není zvolen výbor nový, přes prokazatelnou snahu vyvolat hlasování o jeho zvolení (tj. zápis ze schůze shromáždění, kde se toto řešilo), dělí se zodpovědnost (za situace, že nebyli zvoleni náhradníci nebo již nejsou vlastníky a tedy členy Společenství) mezi členy Společenství, kteří byli vlastníky a členy Společenství při jeho vzniku (tj. onen často vzývaný §9 odst. 9 ZoVB). Problém ovšem vzniká s faktickou realizací tohoto stavu, protože předpokladem je také změna údajů v rejstříku SVJ, což pochopitelně vyžaduje nějaké ty ověřené podpisy, a to právě těch zmíněných „zbylých“ členů Společenství v původním složení. To je pochopitelně v praxi často nevynutitelné a soud Vás bez náhrady z pozice člena výboru v rejstříku neodstraní. V praxi realizovatelnou možností, jak toho dosáhnout, je pozbýt členský podíl na nemovitosti, což bude ovšem znamenat jiné problémy (třeba zaplacení daně z převodu atp.).

    Vložil Plavala (bez ověření), 28. Březen 2012 - 14:06

    Tak jsem ještě ověřil přímo na obchodním rejstříku, jak je to s případným výmazem členů výboru a údajně by to mohlo fungovat takto:

    V případě, že není zvolen nový výbor ani pověřený vlastník, lze údajně uplatnit návrh na výmaz z OR pouze jako fyzická osoba (s poplatkem 2000 Kč), a to s odvoláním na vypršení mandátu (nutno něčím doložit…). OR (resp. krajský soud) pak na základě šetření ověří, zda lhůta vypršela i ostatním členům výboru, a pokud ano, proveden automaticky i jejich výmaz (částka lze tedy rozdělit, pokud jsou původní členové výboru ochotni se na tomto domluvit).

    Rád si přečtu jiný ověřený postup, jak toho docílit – když to bude bez poplatku, tím lépe.

    Vložil fontána (bez ověření), 19. Listopad 2011 - 23:57

    Fontánko, ty minusy máte za to, že blbě radíte. Samozřejmě, že shromáždění nemůže „odstupení všech členů projednat a odhlasovat“, to je blábol. Není co projednávat a co odhlasovávat. Domníváte se, že když shromáždění neodsouhlasí odstoupení členů výboru, tak že členové výboru zůstávají ve funkci? To si snad nemůžete myslet ani Vy. Další blábol je, že „Nelze,aby SVJ zůstalo bez vedení“. No to se může lehce stát, pokud stávající členové odstoupí a nikdo nebude chtít jít do výboru. Potom nastupuje situace podle § 9 odstavec 9 zákona o vlastnictví bytů. V praxi velmi nepoužitelné ustanovení. Příště pište použitelné rady a dostanete i +!!

    Vložil Fontanka (bez ověření), 20. Listopad 2011 - 9:01

    No a jak to jde hezky odpovědět. Ale zkušenost mám jinou,právě tu,kterou jsem popsala…A dohadovat se s Váma nebudu.

    Vložil fontanka (bez ověření), 19. Listopad 2011 - 20:08

    to mám tak ráda,mínusovat jo,ale přidat svůj názor ,to ne. Já totiž vycházím z vlastní praxe,tak si milej mínusovači prhněte levou zadní…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".