Odpojení od centrálního vytápění - instalace vlastních plynových kotlů

Vložil Zuzana Hladíková, 3. Červenec 2011 - 9:05 ::

Dobrý den, bydlím v činžovním domě (rok stavby 1951), společně se 17 vlastníky BJ. Dům obývají z poloviny staří lidé. Shromáždění, neboli schůze se koná jednou za rok, v době, kdy je rozúčtování tepla a spotřeby vody. Na těchto setkáních se vždy strhne hlasitá vášnivá diskuze několika jedinců a většinou se nic nevyřeší. Jediné, co se podařilo odhlasovat je rekonstrukce nové střechy (fond oprav je prázdný). Celý dům i organizaci akcí řídí neúplné SVJ (2 lidé). Na poslední schůzi se řešila změna otopného systému. Máme centrální vytápění a pár jednotlivců by si chtělo pořídit a instalovat své vlastní plynové kotle. Vyhrožováním ze strany těchto lidí, že pokud na to někdo nemá, ať se odstěhuje, se přidali i ostatní „ovce“. Společně s 5 lidmi nesouhlasím, neboť jsem nebyla podrobněji informována o nákladech, návratnosti, vytápění sklepních prostor, bezpečný provoz a pod.). Jedním z důvodů nesouhlasu je také nedostatek finančních prostředků na pořízení vlastního vytápění. Dokonce, aniž by se odhlasovalo, jeden vlastník již kotel vlastní a je odpojen od centrálního vytápění. Mohl by mi prosím někdo odpovědět (blíží se termín další schůze):

  1. Jaká by měla být účast vlastníků na schůzi, aby byla usnášeníschopná?
  2. Jak se počítají a dokládají nesouhlasné hlasy vlastníků, co se na schůzi nedostaví (nemohoucnost, strach z nevhodného jednání druhých)?
  3. Kolik procent vlastníků musí souhlasit s odpojením od centrálního vytápění (končí nám smlouva s městskou kotelnou)?
  4. Je vůbec možné, abychom se odpojili od CV, když máme nevyužívané sklepní prostory (prádelna, sušárna a pod.) a tudíž bychom je neohřívali a ani byty nad nimi (myslím si, že při velké zimě by hrozilo porušení otopného systému a zdí?
  5. Co mám dělat, když se nechci odpojit od CV a nechci si pořizovat vlastní kotel?

Děkuji za odpovědi, velmi si vážím Vaší pomoci. Zuzana

  • změna způsobu vytápění

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil lake, 3. Červenec 2011 - 14:26

"Jaká by měla být účast vlastníků na schůzi, aby byla usnášeníschopná?"
Nutná je přítomnost vlastníků jednotek, kteří mají nadpoloviční počet spoluvlastnických podílů.

"Jak se počítají a dokládají nesouhlasné hlasy vlastníků, co se na schůzi nedostaví?"
Nijak.

"Kolik procent vlastníků musí souhlasit s odpojením od centrálního vytápění"
Sto procent. Změna vytápění vyžaduje, aby proběhlo stavební řízení (což nemůže být zahájeno bez souhlasu všech). Viz ustanovení § 103 odst. 1 písm. b) bod 5. stavebního zákona a ustanovení § 77 odst. 5 zák. č. 458/2000 Sb., podle kterého změna způsobu dodávky nebo změna způsobu vytápění může být provedena pouze na základě stavebního řízení se souhlasem orgánů ochrany životního prostředí a v souladu s územní energetickou koncepcí.

"Je vůbec možné, abychom se odpojili od CV, když máme nevyužívané sklepní prostory (prádelna, sušárna a pod.) a tudíž bychom je neohřívali"
Takový rozsáhlý zásah do stavebně technického stavu budovy by vyžadoval zpracovat projekt a předložit jej Stavebnímu úřadu. V projektu by muselo být řešeno jak bude zajištěno dodržení výpočtových vnitřních teplot v prostorech a místnostech budovy. Lze předpokládat, že po zrušení centrálního vytápění nelze výpočtové teploty zajistit.

"Co mám dělat, když se nechci odpojit od CV a nechci si pořizovat vlastní kotel?"
V právním státě by odpověď zněla: nemusíte dělat nic. Bydlíte v řádně zkolaudované budově vybavené funkčním, řádně zkolaudovaným topným systémem a nikdo Vás nemůže od tohoto topného systému bez náhrady odpojit. Bohužel v tomto státě si některé stavební úřady překrucují zákon, porušují ústavu jak je jim libo a tvrdí, že k zahájení stavebního řízení (a k udělení veřejnoprávního souhlasu s odstraněním společného technického zařízení domu) údajně postačuje tříčtvrtinová většina spoluvlastníků tohoto zařízení. Místní Neználci takový protizákonný postup schvalují ...

lake

Vložil Pavel Netolický (bez ověření), 6. Říjen 2019 - 19:27

Pane lake, odpojením od centrálního vytápění jsem se před lety rovněž zabýval. Nesouhlasil jsem s akcí několika jednotlivců, kteří nebyli schopni předložit ani kalkulaci, jenom neustále opakovali, jak to bude výhodné, až se odpojíme. Tehdy také zastrašovali, hrozili a nebrali vážně argumenty, že je potřeba souhlas všech vlastníků. Takže si nakonec prosadili odpojení od centrálního vytápění, nějak dali dohromady 75% a bylo to. Já už tam dávno nebydlím. Jen se chci zeptat, když píšete, že „místní Neználci takový protizákonný postup schvalují …“, jak je možné, že to projde i přes soudy?

Vložil vita_k, 26. Září 2011 - 19:31

Nekde jsem tu na foru cetl, ze pokud se nepouzije nova mistnost na kotelnu pro dum a tudiz se nezmeni ucel mistnosti, tak staci 75 % aby bylo mozne zmenit zpusob vytapeni. Jak to tedy je? Dekuji za odpoved.

Vložil lucy (bez ověření), 27. Září 2011 - 8:09

Domnívám se, že tomu tak není, neboť dochází ke změně média, tudíž je potřeba souhlasu všech (samozřejmě zřízení jiného způsobu vytápění podléhá stavebnímu řízení). Nadto je potřeba předem dohodnout způsob rozpočítávání nákladů na vytápění a ohřev vody v souladu s vyhl. 372/2001 Sb.

Vložil Anonymouss (bez ověření), 27. Září 2011 - 8:46

Jaká změna média nastáva?

Vložil lucy (bez ověření), 27. Září 2011 - 9:13

Topného média. Pokud bylo dříve teplo dodáváno centrálně a nyní si jednotliví vlastníci zřídí individuální topení (vlastní plynový kotel). Je to změna média, resp. změna způsobu vytápění.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".