Odpojení od centrálního vytápění

Vložil Ondra (bez ověření), 19. Leden 2015 - 10:38 ::

Dobrý den, jsme SVJ 3panelových bytovek(každá s vlastním kotlem) v každé 6byt.jednotek. V jedné z bytovek se už od společného tepla odpojila 1byt.jednotka a nyní chce druhá. O placení 40% nákladů na teplo vím ale jden to snížit třeba na 10% jen pro jednu byt. jednotku když nad ní je už jen půda(nevytápěná) a pod ní byt který je už odpojený a z většiny nesousedí s žádným bytem ani jinou vytápěnou místností z centrálu.

Tedy otázka zní: jestli jde souhlasem všech majitelů byt.jednotek odsouhlasit jen pro jednu byt.jednotku nižší počítatelný základ na vytápění z centrálu. Všichni platíme 40%+co je protopeno na měřičích, jen tento byt by platil třeba 10%+to co protopí s vím topením.

Děkuji za odpověď Ondra

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 20. Leden 2015 - 9:06

    První problém: k odpojení jednotky nestačí souhlas ostatních vlastníků jednotek.

    Odpojená bytová jednotka je pouze taková jednotka, která byla odpojena od společného zdroje tepla na základě stavebního řízení, po předložení projektu vlastního vytápění a se souhlasem Stavebního úřadu. Pokud odpojené jednotky v domě nesplňují tuto podmínku, jedná se o nepovolené odpojení. Nikdo se nemůže dovolávat protiprávního stavu.
    --------------------------------------------------------------------------------

    Druhý problém, který si zjevně neuvědomujete:

    Dohoda zavazuje pouze její účastníky. Jestliže si určité osoby mezi sebou dohodnou nějaký exotický způsob rozúčtování, platí taková dohoda pouze mezi nimi navzájem. Nový vlastník jednotky – jestliže k takové dohodě nepřistoupí – se může oprávněně dožadovat, aby vůči němu bylo při rozúčtování nákladů postupováno v souladu se zákonem č. 67/2013 Sb..

    Je třeba si uvědomit, že dohoda všech se stane závaznou pro budoucí nabyvatele jednotek jedině tím způsobem, že ji vložíte do prohlášení vlastníka budovy. Pouze tak zajistíte, že s vaší dohodou bude povinně souhlasit každý, kdo nabude vlastnictví jednotky v domě později.

    lake

    Vložil Pub (bez ověření), 22. Leden 2015 - 4:47

    Lake: „Nový vlastník jednotky – jestliže k takové dohodě nepřistoupí – se může oprávněně dožadovat

    JJ jen ať dožaduje…
    Je třeba si uvědomit, že vložít do prohlášení vlastníka budovy „jakoukoliv dohodu“ lze dle §11/4 ZoVB „tříčtvrtinovou většinou přítomných hlasů.“. Tak zajistíte, že s vaší dohodou bude povinně souhlasit i vlastn9k co se …dožaduje… .

    Děkujeme za „formalistický návod“. Jestli není lepší SVJ(2012) kde si musí nejprve schválit stanovy 100% …

    Vložil lake, 22. Leden 2015 - 5:36

    Pub, píšete zde absurdní nesmysly. Ustanovení § 11 odst. 4 ZoVB se ani slovem nezmiňuje o změně prohlášení vlastníka budovy. Proč si konečně nepřečtete ZoVB?

    Pokud to nevíte, prohlášení vlastníka budovy je právní úkon, projev vůle vlastníka budovy; vůči spoluvlastníkům působí jako dohoda sui generis. Změna obsahu prohlášení, která by měla mít dopad na práva či povinnosti všech vlastníků jednotek, musí být schválena všemi vlastníky jednotek.

    Mimochodem, i NOZ upřesňuje, že se změnou práv a povinností uvedených v prohlášení musí písemně souhlasit všichni, kterých se změna týká (§ 1169 odst. 2). Totéž bez pochyby platí i pro změnu prohlášení podle ZoVB.

    Věřím, že některým gaunerům a podvodníkům by velmi vyhovovalo, kdyby mohli měnit obsah prohlášení i proti vůli dotčeného vlastníka. Naštěstí zákony to neumožňují. A neumožňoval to ani ZoVB.

    lake

    Vložil +++NECHVÁTAL+++ (bez ověření), 21. Leden 2015 - 18:31

    „Odpojená bytová jednotka je pouze taková jednotka, která byla odpojena od společného zdroje tepla na základě stavebního řízení, po předložení projektu vlastního vytápění a se souhlasem Stavebního úřadu.“

    Které stavební úřady se tímto řídí? Náš stavební úřad nám napsal, že ani odpojení bytu (demontáž radiátorů) ani zřízení lokálního topení v bytě nepodléhá stavebnímu řízení ani ohlášení a stavební úřad do věci nijak nevstupuje. Judikáty, z nichž plyne, co uvádí pan Lake, náš stavební úřad nezajímají. Stavební úřad zajímá pouze, zda byla narušena statika domu.

    +++NECHVÁTAL+++

    Vložil lake, 21. Leden 2015 - 20:25

    Pane Nechvátale, ouředník vašeho stavebního úřadu je obzvláště líný a zřejmě i neznalý právních předpisů. Jinak by Vám nemohl napsat takovou pitomost.

    Co je způsob vytápění si může ouředník zjistit v číselníku, který vydal Český úřead zeměměřický a katastrální:

    Skupina číselníků: Atributy stavebního objektu
    Název číselníku CE_ZPUSOB_VYTAPENI
    Popis číselníku: Způsoby vytápění stavebního objektu
    Dostupné na: http://www.cuzk.cz/…objektu.aspx?…

    Až bude ouředník vědět co je způsob vytápění (pod kódy 1 až 9 číselníku), pochopí také co je změna způsobu vytápění.

    Pak ať si přečte podmínky pro změnu způsobu vytápění v ustanovení § 77 odst. 5 zákona č. 458/2000 Sb., http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-458#p77.

    Pokud ani pak nebude schopen porozumět tomu jaká je úloha stavebního úřadu při změně způsobu vytápění, ať se zeptá svého nadřízeného. Ten mu to snad bude umět vysvětlit.

    lake

    Pro Vás to znamená, že ten, kdo se „na černo“ bez povolení Stavebního úřadu odpojil od domovního rozvodu, je stále jedním z konečných spotřebitelů podle vyhlášky č. 372/2001 Sb.. Je tedy povinen hradit minimálně 60% průměrných nákladů na vytápění.

    Vložil +++NECHVÁTAL+++ (bez ověření), 21. Leden 2015 - 18:27

    „dohoda všech se stane závaznou pro budoucí nabyvatele jednotek jedině tím způsobem, že ji vložíte do prohlášení vlastníka budovy. Pouze tak zajistíte, že s vaší dohodou bude povinně souhlasit každý, kdo nabude vlastnictví jednotky v domě později.“

    Jak je to u jiných nákladů než nákladů na teplo a teplou vodu? V zákoně č. 67/2013 Sb. § 5 se píše, že způsob rozúčtování určí společenství. Jakým podílem? Odkud plyne, že způsob rozúčtování určený společenstvím musí být vložen do prohlášení vlastníka, aby byl závazný pro budoucí nabyvatele jednotek?

    +++NECHVÁTAL+++

    Vložil lake, 21. Leden 2015 - 19:28

    Nepsal jsem nic o schválení pravidel rozúčtování podle § 5 zákona č. 67/2013 Sb..

    Psal jsem o dohodě podle § 6 tohoto zákona. To musíte rozlišovat.

    lake

    Vložil tazatel jaryn, 19. Leden 2015 - 16:12

    Ondro bez problémů jde souhlasem všech majitelů vašeho SVJ odsouhlasit aby pro jednu bytovou jednotku byl nižší základ třeba i 5 %. Ale pouze za předpokladu , že máte zákonodárnou pravomoc.

    Vložil Ondra68 (bez ověření), 10. Únor 2015 - 12:18

    Můžete to prosím trochu rozvést? Jen bych chtěl aby lidé co si vytápění změnili a platí také nemalé peníze za topení které vůbec nevyužívají. A jde tedy aby byt kde stoupačky procházejí celým bytem platil třeba 35% a druhý byt kde stoupačky jsou jen minimálně by platil 20%? Nevyznám se v právech a chtěl bych se obrátit na firmu co nám spravuje bytovku aby cenu snížil. Děkuji Ondra

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".