odmítnutí vstupu do společného prostoru

Vložil rvik, 19. Červenec 2015 - 9:27 ::

Za půdní kójí se nachází společný prostor.Majitel kóje nás tam odmítá pustit.Pouze jsem se dočetl,že je povinen na požádání kdykoliv tomuto požadavku vyhovět.Může mě někdo napsat jak v tomto případě postupovat?Jaké nařízení,vyhlášku či zákon porušuje? Děkuji za odpověď.Vik Rudolf

  • užívání společných částí

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil lake, 19. Červenec 2015 - 19:53

Používáte nesprávné označení. Neexistuje žádný „majitel kóje“. Kóje není věc. Není možno ji vlastnit. Co označujete „kóje“ nemůže být vůbec samostatným předmětem vlastnických vztahů. Celá půda je společný prostor domu.

Pro způsob užívání společných částí platí ta pravidla, která jsou uvedena v prohlášení vlastníka, nebo ta pravidla, která si spoluvlastníci většinově schválili. Nemusí tedy být pravda co zde napsal pan jaryn – že společný prostor by měl být přístupný všem.

Pokud spoluvlastník má právo užívat část společného prostoru (kóji) výlučně, pak Vás nemusí vpustit dovnitř. Neexistuje nařízení, vyhláška či zákon, která by mu něco takového nařizovala. Naopak: Prostor oprávněně a výlučně užívaný vlastníkem bytu spolu s bytem je chráněn jako součást jeho obydlí (§ 133 Trestního zákoníku); neoprávněný vstup by byl trestným činem (§ 178 Trestního zákoníku).

Ovšem pokud dotyčný pán užívá společnou část domu, přes kterou vede jediná přístupová cesta do dalších společných částí, měli jste mu v pravidlech stanovit povinnost umožnit ostatním spoluvlastníkům průchod do prostoru za kójí. Je problém vás spoluvlatníků, že nemáte stanovena jednoznačná a vymahatelná pravidla.

Uživatel kóje má však zákonnou povinnost vůči správci domu (SVJ). Pro tento případ se použije analogicky ustanovení § 1183 NOZ. Podle tohoto ustanovení platí, že „vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu.

lake

Vložil tazatel jaryn, 19. Červenec 2015 - 15:02

Pokud je to společný prostor opravdu viz. prohlášení vlastníka, pokud to není společní prostor, který nějak vymezilo shromáždění např.: kancelář výboru kde je uloženo veškeré účetnictví , nebo např. by to mohl být sklad kde je přístup k vodě ( pro firmy , když provádějí nějaké práce v domě atd. to dávám příklady aby mě nechytal někdo za slovíčka…) Pokud je to tedy společný prostor tak by měl být přístupný všem , jelikož máš na něm spoluvlastnický podíl. V našem svj jsou přístupné 2 kolárny, kočárkárny, sušárna. Pa máme ještě 3 místnosti společné ale jsou zamčeny – jelikož lidi jsou hovada a pokud by byly odemčeny tak do půl roku je tam skládka…

Vložil Pavla Frysavská (bez ověření), 7. Duben 2016 - 20:24

Dobrý den, potřebuji poradit. Máme sousedy, kteří zablokovali svými věcmi celý prostor společné místnosti, dříve tzv. „kolárny“. Potřebuji prostor, jeho poměrnou část dle procentické výměry společných prostor, užívat. Jak a kde mohu žádat o vyklizení, když skládkař nereaguje na výzvy, jak se mohu bránit a využít svých práv? Z rozlohy inkriminované místnosti platíme daň z nemovitosti /3 sousedé/. Co mohu dělat? děkuji za případnou odpověď, Pavla

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".