Odmítnutí potvrzení uhrazenych plateb

Vložil Jana (bez ověření), 12. Leden 2021 - 7:59 ::

Dobrý den. Chtěla bych se zeptat, poradit. Jak můžu postupovat, když mi spolek vlastníků domu odmítá potvrdit uhrazene platby za energie, které potřebuji na příspěvek na bydlení? Jsem onkologicky pacient( nemocenská). Děkuji a hezký den Jana.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 12. Leden 2021 - 12:07

  už vám tu Zdeno a Justi napsali, svj vám nebude žádné extra potvrzení vystavovat. dokládáte předpis záloh, vyúčtování, a úhradu. doklady o úhradě máte vy (výpis z účtu nebo pokladní doklady). platí pro všechny, bez ohledu na zdravotní stav. vaše onemocnění nemá nic společného s příspěvky na bydlení.

  Vložil Justitianus, 12. Leden 2021 - 12:35

  Jano, náklady za plnění poskytované s užíváním bytu se úřadu prokazují:

  1. položkovým rozpisem předepsaných záloh za jednotlivé služby,
  2. vyúčtováním přeplatků a nedoplatků za služby,
  3. potvrzením o tom, že jste tyto zálohy a nedoplatky uhradila.

  Rozpis služeb Vám měl předložit poskytovatel služeb v předpisu záloh na služby na následující období (§ 4 zákona č. 67/2013 Sb.). Vyúčtování s uvedením přeplatku/nedo­platku jste také dostala (§ 7 zákona č. 67/2013 Sb.). K tomu jste povinna tvrdit a prokazovat, že jste tyto částky v rozhodném období také uhradila. To nejspíše prokážete Vašimi bankovními výpisy.

  SVJ však nemá povinnost sestavovat pro Vás nějaký extra přehled Vámi zaplacených částek za jednotlivé měsíce. Není ani povinno potvrzovat Vám že jste tyto částky uhradila. Jako potvrzení o úhradě přece slouží Váš bankovní výpis.

  Pokud jsou listiny 1 a 2 řádně označeny s uvedením identifikace původce a jsou podepsány osobou jednající za SVJ způsobem uvedeným v rejstříku SVJ, pak jsou také průkazné jako právní jednání právnické osoby SVJ. Proto Vám SVJ nemusí už nic dalšího potvrzovat pro účely Vašeho příspěvku na bydlení.

  K tomu doložíte Vaše bankovní výpisy, ze kterých ovšem musí být patrné jaké částky jste hradila v jakém měsíci na služby spojené s užíváním bytu. Je pouze Váš problém, abyste řádně označila účel odchozích plateb (specifickým symbolem, variabilním symbolem a také) slovně v rubrice „Zpráva pro příjemce“, případně v rubrice „Poznámka pro plátce“.

  Jste to Vy, kdo odpovídá za to, aby Váš požadavek na příspěvek na bydlení byl podložený doklady o skutečnostech, které úřadu tvrdíte. Na to je třeba myslet v předstihu.

  Justitianus

  Pro úplnost uvádím, že v případě sjednání úhrady služeb (souhrnnou) paušální částkou je poskytovatel služeb povinen vystavit pro účely sociálních dávek podrobný rozpis paušální platby, s vyčíslením jednotlivých služeb. Viz § 9 zákona č. 67/2013 Sb.. To pravděpodobně není případ tazatelky.

  Vložil Zdeno (bez ověření), 12. Leden 2021 - 11:30

  Asi záleží, „jaké extra potvrzení“ vůbec po SVJ požadujete (a proč je nutné). Podle všeho by mělo stačit doložit předpis záloh (rozepsaný na položky) nebo rovnou vyúčtování služeb. Obojí vám SVJ vydá – vyúčtování dokonce musí (ale za rok 2020 to může být až v dubnu 2021), co se předpisu záloh týče, pokud ho náhodou nemáte (na základě čeho ale pak platíte zálohy?), tak na Vaši písemnou žádost ho zajisté vydají.

  Ze stránek MPSV:

  Náklady na bydlení musí být vždy rozepsány na jednotlivé položky, které se prokazují podrobným rozpisem.

  Náklady placené zálohově musí být v pravidelném zúčtovacím období zúčtovány. Zúčtovací období je nejvýše dvanáctiměsíční.


  Podrobný rozpis = obvykle detailní „Předpis záloh“ (nejen částka, číslo účtu a variabil, ale detailní rozpis záloh na jednotlivé položky-služby), resp. někde i „Evidenční list“.

  Vložil MartinII, 12. Leden 2021 - 11:50

  Zkuste si vyžádat požadavek na vystavení od MPSV, ČSSZ (či která instituce příspěvek vyplácí). Snad to výbor obměkčí.

  Náklady na bydlení tvoří:

  • u nájemních bytů nájemné,
  • u družstevních bytů a bytů vlastníků srovnatelné náklady
  Vložil Justitianus, 12. Leden 2021 - 12:25

  MArtinII se mýlí. Lépe je nepsat nic, než uvádět tazatelku v omyl neúplnou odpovědí. Ostatně kromě jednoho nesprávného tvrzení jste jí Martine neporadil vůbec nic.

  Justitianus

  Vložil radka2222 (bez ověření), 12. Leden 2021 - 12:14

  jsem se zase dozvěděla novinky :-( já myslela, že náklady na bydlení jsou i služby. a kde jste byl na tom, že u družstevních bytů a bytů vlastníků srovnatelné náklady? to jako u družstevních bytů to není nájem který platí, ale srovnatelný nájem ? a u svj jako taky? kde jste to vyčetl???

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".