Odměny v SVJ

Vložil Anonymous, 30. Srpen 2012 - 10:04 ::

Bydlíme v domě o 20 bytech, vykonávám celou správu domu krom účetnictví. Je s tím hodně práce , měsíčně v rozsahu 10 až 40 hodin. Nedostávám za to žadnou odměnu. Platím si sám telefony, tiskárnu, pápíry do ní, benzín, když musím za účetní atd. Nabídli mi odměnu za celý rok ve výši 2000 kč. Mě se to zdá hodně málo. To podotýkám, že se mi podařilo v rámci dobrých vztahů domluvit služby za lepší peníze a naše společenství ušetřilo téměř 20 % nákladů. Vzal jsem to v době kdy společenství nemělo peníze kvůli dluhům. S tím, že se to potom srovná, ale už se mi to přestalo líbit. Kolik si myslíte, že bych měl měsíčně dostávat peněz ?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil čerstvé SVJ (bez ověření), 31. Srpen 2012 - 8:40

    V našem společenství je to podobný. Děláme to zdarma,ale na ustanovující schůzi jsme samy řekly,že první rok to budem dělat. Konec prvního roku se blíží a tak se těším co budou lidi říkat na to,že už za to něco chcem. Jediný co jsme prosadily založení mobilního čísla vedenýho na SVJ. Bylo to sice prosazeno formou „Pokud nebude zaveden, tak pokud bude někam potřeba zavolat, musíte si tam volat samy“ a hned všichni byly PRO. Holt to udělejte podobně. Každej si totiž myslí,že nic neděláte a jen se dloubáte prstem v nose.

    Vložil lake, 31. Srpen 2012 - 12:26

    Já ovšem nechápu, proč se volí výbor bez toho, aby se zároveň naplánovaly výdaje na odměnu členům výboru pro celé funkční období. To tedy postupujete proti veškerým zásadám plánování výdajů.

    Činnost bez odměny je nenormální. Zkuste přijít za správcem a navrhnout jim, že ve smlouvě o správě nebude stanovena částka – že jim shromáždění dodatečně něco možná odhlasuje. Na takový návrh vás vyhodí ze dveří, protože dojdou k závěru, že si z nich děláte legraci. Odměna správci se dnes pohybuje mezi 80 až 200 Kč/jednotka měsíčně (podle rozsahu činnosti). O tom se nediskutuje. Berte, nebo nechte být.

    Není-li správce, měl by výbor dostávat odměnu v této výši minus náklady na účetnictví. Je-li správce a vede SVJ účetnictví, pak bych výboru přiznal (orientačně) částku do 1/2 nákladů na správce.

    Už při souhlasu s kandidaturou, tedy před vlastní volbou výboru, má být jasná a odhlasovaná výše nákladů na odměny výboru. Což zahrnuje kromě odměn také sociální a zdravotní daň placenou společenstvím. Nebo je třeba odhlasovat odměnu v nulové výši a řešit to zcela mimo SVJ dohodou o jiném způsobu přispívání; tím se vyhnete odvodům a zdanění.

    Je nenormální, jestliže členové výboru do poslední chvíle netuší zda vůbec něco za svou práci dostanou a kolik.

    lake

    Vložil čerstvé SVJ (bez ověření), 1. Září 2012 - 10:10

    Asi jsem to trochu špatně napsal.

    Na ustanovující schůzi jsme si nějakou odměnu odhlasovaly,ale jako výbor jsme sami navrhly,že první rok za to nic brát nebudem(i když to byla VELKÁ chyba). Bylo to kvůli pár důchodcům co si myslely,že na tom chceme vydělávat. Sice maj furt plno keců jak to děláme špatně,ale když jim nabídneme ať to jdou dělat samy,že maj času dost,zatím co mi chodíme do práce, tak hned že ne,že oni už maj svoje oddělaný.

    Správcovskou firmu máme,ale chcem jí částečně od některých rozhodování odstřihnout(např. kdo nám bude něco opravovat, tak to si chcem samy vybrat a né to nechat na spr.firmě apod.) proto jsme zvolily výbor.

    Vložil Pavel, 30. Srpen 2012 - 11:50

    Na adrese

    http://www.portalsvj.cz/…vysledky.php

    je výsledek odpovědí mj. na výši odměny ze 4 454 SVJ. Předpokládám, že většina SVJ má najatého profesionálního správce.

    Pokud byste měl odměnu 2 000/rok, tak to dělá při 10 hodinách měsíčně cca 16,67 Kč za hodinu. Několikanásobně více si vyděláte při doplňování zboží v supermarketu. Nic nemusíte znát, nemáte žádnou odpovědnost a máte čistou hlavu. :-))

    Na odměnách si většina PV a výborů moc nevydělá, to se nedělá jako výdělečná činnost. Ale je to i informace, jak si Vaší práce těch 19 vlastníků váží. Pokud mimo funkci ještě děláte celou správu 20 bytů, tak jim tu svou lukrativní funkci nabídněte.

    Jak už bylo řečeno, nabídněte shromáždění svou představu odměny s určitou výší „režijních“ nákladů. Sdělte jim jaké důsledky nastanou, pokud nebude mít SVJ statutární orgán.

    Držím palce!

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Ferat, 30. Srpen 2012 - 22:52

    Je zajímavá věc, že v dnešní době, když se každý ptá „co za to“, každý honí peníze, tak je v lidech jakési přesvědčení shůry, že práce pro dům se má dělat za almužničku nebo nejlépe zadarmo! Jako předseda výboru samosprávy (v družstevním domě), paneláku s 36 byty v Chebu mám ROČNÍ odměnu ve výši 2600,– Kč. O náhradách za benzín si můžu nechat jen zdát – můžu přece běhat na BD pěšky, vždyť nemám co na práci, že… ? :-) Jednou za rok si pak prosadím proplacení 500,–Kč na kredit do telefonu a to je na schůzi keců jako v parlamentu! Je fakt, že po téměř 6ti letech předsedování už mě to taktéž nebaví. Ta práce samozřejmě není o nějakých stovkách hodin, je to těch 5, 10 nebo 30 hodin za měsíc dle potřeby, ale jakási starost je permanentní. Prší, tak hlídáte jestli někde neteče, jestli všechno svítí, funguje… Nebo se někdo na něco zeptá, případně vám přijde v devět večer říct, že praskla žárovka, atp. Chybí nám už jen pár procent do vzniku SVJ, sobě jsem slíbil, že to ještě dotáhnu. A po vzniku SVJ, pokud nebude vůle odměňovat aspoň o trochu lépe nemám jedinou chuť v práci pro dům pokračovat. Jenže nejsem v situaci většiny družstevníků, kteří byty spláceli léta po troškách anuitou a nemají k majetku vztah. Mě stál byt přes půl mega, takže na to koukám jinak. A bezvládí (nikdo do funkcí nechce) by mě štvalo! Už více než rok od poslední volby nemám ani členy výboru, což opravdu není ideální stav, ale nikdo do toho nechce jít, ten nezájem lidí mě děsí! Mít možnost, okamžitě se přestěhuju.

    Vložil K (bez ověření), 31. Srpen 2012 - 8:03

    Přesně tak , nikdo to nechce dělat a všichni to chtějí zadarmo. Přitom správce a to při tom nic nedělá si za to vezme kolem 100 za byt . Z toho účetnictví ho stojí kolem poloviny. Takže potom se lidi nedivte , když si předseda vezme ze zakázky 10 % . Uklizečka taky bere mzdu a nikdy to nedělá zadarmo . Nehledě , že ze zákona máte ještě odpovědnost jako prase. Naše ukliečka dostane víc peněz za mnohem míň práce než já. Já to dělám v průměru 20 hodin měsíčně a mám 2000 za rok a ty stejné peníze dostane uklizečka za měsíc a to uklízí tak 12 hodin měsíčně.

    Vložil PatrikN (bez ověření), 30. Srpen 2012 - 10:58

    Tato otázka je velice individuální. Jsou výbory, které tuto práci mají ohodnocenou finančně a výbory které to dělají zadarmo. Zkuste mrknout na tento odkaz „http://www.dasho­fer.cz/7/0/ja­ka-je-prumerna-odmena-predsedy-svj-cid231182/“, třeba si uděláte alespoň nějaký náhled. Můj názor je, že i když vaše společenství mělo dluhy, neměl jste tuto práci dělat zadarmo. Myslíte, že by někdo dělal jakoukoliv práci zadarmo, jen proto, že zaměstnavatel má dluhy. Zpravidla ti, co tráví svůj volný čas podle svých představ a na nic jiného nehrábnou, mají nejlepší přehled o tom, kolik by se mělo platit za práci … ale těch druhých. Svou práci si ohodnoťte sám, podle vlastních představ. Podejte návrh na shromáždění a pokud ho lidi neodsouhlasí, rezignujte. Pak uvidíte ten šrumec. Pokud máte starší dům a ne novostavbu, tak bych to ze svého hlediska viděl na 800 – 1000 Kč měsíční odměny (podléhá zdanění) a cca 300 – 500 Kč na provozní náklady, samozřejmě také měsíčně.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".