Odměna předsedovi SVJ bytový dům o 8 Bytech

Vložil Náhlovský (bez ověření), 7. Duben 2016 - 12:12 ::

Dobrý den. Jsme 1. patrový bytový dům o 8 bytech v malém městě. Na setkání SVJ jsme se dohodli, že měsíčně budeme hradit správci služeb 190, Kč na 1byt. Měli jsme původně, možnost přejít ke správci o polovinu levnějšímu, ale předsedou nám bylo řečeno, že dražší správce nám udělá uplně vše a výbor nebude mít žádnou práci,či starost! Za rok činí částka za správu 8 bytů 18.240.- Kč. Podotýkám, že naše byty nemají ústřední dálkové topení, ani dálkově dodávanou teplou vodu, dům je bez výtahu! Takže teplo a teplou vodu si obstaráváme my vlastníci.Teplou vodu prostřednictvím elektrického boileru a topení elektrické.Před­seda, našeho SVJ si bere od každého bytu měsíčně 175,–Kč v podstatě za nic, protože veškerou správu, činnost za byty, má zvolený správce služeb Byt.Družstvo. Za rok si příjde předseda za nic na 16.800,–Kč což je docela dobrý vývar. Dalo by se předpokládat, že v bytě kde si sám korigujete spotřebu tepla i Teplé vody, bude bydlení velmi levné, ale není tomu tak. Za každý měsíc odvede jednotlivý byt na správu bytu, byt.družstvu a předsedovi SVJ celkem 365,–Kč což se mi jeví jako naprosto přehnaná částka. Za celý rok se jedná o částku 35.040,–Kč. Ovšem jak donutit předsedu SVJ k tomu, aby prokazal jakou činnost pro Naše SVJ odvedl za naše nemalé peníze, když veškeré vyúčtovaní služeb i FO a hlídaní daní vede správce služeb, Byt.Družstvo, tot oříšek ! Naše SVJ vzniklo v roce 2013, dům Nám byl předáván od města již zrekonstruovaný!! Byl zateplen, byla vyměněna plastová okna, nová střecha, včetně krovů, nových komínů, přesto si platíme do FO měsíčně na 1 byt 855,–Kč což při neexistujících nákladných investicích a pakatelových měsíčních službách ve výši 365,– za byt je také ohromná suma! Budu rád za vaše podněty a nápady jak celou prapodivnou věc řešit.Ještě považuji za nutné sdělit, že naše SVJ nemá žádný kontrolní orgán nad činností výboru SVJ, jaksi se pozapomnělo tento kontrolní orgán zvolit… Zdravím Náhlovský

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Dudekk (bez ověření), 18. Duben 2016 - 16:03

  Trvzení předsedy, že „dražší správce nám udělá uplně vše a výbor nebude mít žádnou práci, či starost“, je tvrzení osoby, která nesplňuje podmínku § 159 odst. 1 občanského zákoníku. Navrhuji odvolat. Hrozí zpronevěra a další škody.

  Vložil nejsem tupá ovce, 9. Duben 2016 - 10:15

  nejsem tupá ovce Pane Náhlovský, odměna předsedovi je vskutku vysoká. Když někdo tvrdí, že vysoká není, nemá sám soudnost. Předseda přijal funkci dobrovolně a rozhodně to není jeho zaměstnání, aby vyžadoval přehnané finanční nároky. Navíc přeci „spravuje“ i svůj majetek. Jsem v podobné situaci. Argument některých komentářů je notně zábavný. Osobně jsem se také snažil přesvědčit členy SVJ o některých rozhodnutích včetně nového správce, jehož služby jsou předražené až hanba(platíme ještě více než uvádíte vy). Podrobně jsem členům vyčíslil „ztrátu“ finančních prostředků v nemalé výši(100 tisíc Kč během čtyř let) a stejně to nebylo nic platné. A my měli několik nabídek na nového externího správce i výrazně levnějšího a za stejné služby. Byl jsem stejně ignorován. Možná by mohl někdo poradit co dělat s tupým stádem(členové SVJ) pochodujícím proti rozjetému parnímu válci. To by byla rada nad zlato. Částka 855,– měsíčně je zřejmě bezdůvodné obohacení bez právního důvodu. Opět jsem v podobné situaci. V současnosti to řeším se svým právním zástupcem, protože jinak to prakticky řešit nelze a stejně člověk skončí tím, že se bude muset obrátit na soud.

  Vložil PavelII (bez ověření), 8. Duben 2016 - 13:17

  je obvyklá cena za správu 150 kč/byt/měsíc. Velmi záleží kde to je a jaká je v místě konkurence. Odměna pro předsedu společenství je také záležitostí nabídky a poptávky. Pokud se Vám současná cena za „nicnedělání“ nelíbí není nic jednoduššího než nabídnout vlastníkům, že to nic budete dělat zdarma. Jistě to všichni včetně Vás přivítají. Zálohy na dlouhodobě plánované opravy si stanovujete na shromáždění sami i když třeba na návrh správce nebo předsedy SVJ. Celou tu prapodivnou věc je třeba řešit vždy na počátku. Platit 3 roky a pak se teprve snažit o změnu je vždy obtížnější. Nyní nezbývá než přesvědčit vlastníky o své pravdě a prosadit ji na shromáždění hlasováním.

  Vložil ik (bez ověření), 8. Duben 2016 - 8:37

  Pane Náhlovský. Je na Vás vlastnících, aby jste si zjistili, jakou činnost pro Vás správce za ty peníze koná – stačí si nechat předložit např. smlouvu (máte jako vlastníci na to právo). Pak rovněž můžete dát do programu shromáždění bod, ve kterém budete chtít vědět jaké činnosti konkrétně Váš správce dělá, a co činí pro chod společenství předseda. A ještě mám dotaz – u Vás máte ve výboru pouze předsedu a žádné další členy?Také chcete-li mít přehled jakou činnost společenství vykonává zvolte si ze svých řad kontrolní komisi (ta má kontrolovat činnost výkonného orgánu společenství). Jinak k radám diskutujícího pod zn. „anon“ bych moc nepřihlížela. Ano oficiálně „fond oprav“ neexistuje, jedná se o dlouhodobou zálohu na správu domu a pozemku, ovšem je to často používaný termín mezi lidmi, používají ho i soudy a každý ví o co jde. Pouze si ten dlouhý, zákonem daný termín, zkracuje do lidové řeč. Zde v jiném vlákně se vede diskuse o rozumu průměrného člověka. Možná že „průměrně rozumný člověk“ pochopí co spojení „fond oprav“ znamená a neřeší správný technický název. Jíní s tím mají problém, což je jejich právo. A ať tomu budete říkat dlouhodobá záloha či „fond oprav“, tak jestliže jste si výši v Kč řádně odhlasovali, plaťte, u soudu ten kdo přestane, prohrává /najdete na to dost rozsudků/. A ještě k účetnictví a správě domu- někdo Vám radí, veďte si to sami. Můžete, ale já osobně bych to za míň jak 20 000,00 Kč měsíčně nedělala. Proč? Je to práce jako každá jiná, a ta má být zaplacena. Zvolili mě asi před rokem do výboru, a jsme malé SVJ, umím účetnictví a za sebe ovšem říkám, že bych to nedělala ani omylem. Nejde jen o účetnictví, ale i další technické věci, pořád se něco hlídá (a to máme správce). My osobně máme domluveno, že náš správce nám měsíčně zasílá sestavy z účetnictví. Rovněž sestavy neplatičů a to už je věcí výboru, jak úkoluje správce dál, ten pouze většinou účtuje , hlídá platby, hradí došlé faktury – prostě koná jako najatá účetní firma, a také nám např. hlídá a objednává provádění revizí, či poradí v technických problémech, když jej o to požádáme. Ostatní už je věcí výboru.

  Vložil anon. (bez ověření), 8. Duben 2016 - 8:51

  Pane Náhlovským vůbec bych nepřihlížel k tomu, co tady uvádí „ik“. Kontrolní komisi si sice zvolit můžete, ale když nemá ponětí o tom, jak má fungovat společenství, tak co bude kontrovovat? Asi příspěvky, které sem píše „ik“. Smozřejmě, že FO neexituje. Mezi lidem tomu můžet třeba říkat taky „na dovolenou statutárního orgánu a správe“, nebo třeba „fond jen tak pro nic, za nic“. Pokud nebudete nazývat věci správným jménem, tak se nikdy nemůžete domoci žádné pravdy a spravedlnosti. Rozumíme tomu „ik“, asi ne, že ano. Tato osoba nemá co říci, tak vytahuje rozum průměrného člověka. Pokud je to rozum „ik“, tak potěš pánbůh. Vždyť jste sám psal, že předseda nic nedělá, to jestli to je pravda musíte vědět vy. Ovšem „ik“ nic nebrání, aby za to nicnedělání chtěla nejméně 20000 Kč. Vše je samozřejmě na vás, jak si to ve vašem společenství vyřešíte. FO vám dopouručji zrušit. Plaťte to, co platit máte a to je příspěvek na správdu domu. Jak si jej rozčleníte, to je váše věc. Když si jednou ten pitomý FO odhlasujete, tak do něj musíte platit a tomu, kdo platit nebude, tak to nařídí soud. Jsou tady takové rozudky k mání. Byl jednou blbě schválený, tak se do něj musí platit. A nevěřte tomu, že exituje tzv. FO. Nic takového neexituje, to je pouze výmysl průměrného úředníka, nebo úředníka s průměrným rozumem. To nejspíše.

  Vložil rep (bez ověření), 7. Duben 2016 - 19:26

  Buďte trochu soudný. Odměna 1225 Kč měsíčně (7*175) je směšná v porovnání s odpovědností, jakou předseda nese. Uvědomujete si, že statutár odpovídá celým svým majetkem za svoje rozhodnutí? Ten pán má můj obdiv, za tyhle peníze bych tak možná jednou ročně svolal schůzi, ale rozhodně bych nehodlal být na telefonu 24 hodin denně, vč. Vánoc.

  Vložil Náhlovský (bez ověření), 7. Duben 2016 - 23:28

  Podle zákona, o všem co se děje nebo neděje v SVJ rozhoduje valná hromada vlastníků- členů SVJ, nikoliv předseda.

  Vložil anon.. (bez ověření), 8. Duben 2016 - 6:19

  Valná hromada v SVJ není. Není pravda, že o VŠEM rozhoduje nejvyšší orgán SVJ. Je to celé blábol, hlavně že se odvolává na neexistující zákon, jehož číslo spamer neuvedl.

  Vložil kokok (bez ověření), 7. Duben 2016 - 22:45

  Odkud mate ten nesmysl, že statutár odpovídá celým svým majetkem za svoje rozhodnutí?

  Vložil ... (bez ověření), 7. Duben 2016 - 15:53

  V svj to začíná být stejné jako v parlamentu. Vysoké odměny, žádná práce a nikdo není odvolatený. Svj z pozadí řídí poradce s kouzelným názvem správce. A lidi jsou jak stádo tupců, přesně stejné jako v politiice.

  Vložil § (bez ověření), 7. Duben 2016 - 15:03

  Jaký je účel platby Vámi uváděné částky 855,–Kč měsíčně za každý byt?

  Vložil Náhlovský (bez ověření), 7. Duben 2016 - 20:04

  platba do FO

  Vložil Průměrný člověk (bez ověření), 8. Duben 2016 - 15:07

  Pane Náhlovský,

  zatím jste neuvedl, jaký je účel platby Vámi uváděné částky 855,–Kč měsíčně za každý byt. Máte právo znát účel platby. Účel platby neznáte a přesto hradíte?

  Vložil anon. (bez ověření), 8. Duben 2016 - 7:48

  Pane Náhlovský FO neexistuje. Člen společenství nemá povinnost platit do FO ani korunu, prootže FO je fondem právnické osoby družstvo,ne společenství. Vy jste si všechny platby, o kterých jste psal nechali vnutit a ještě jste si je zcela jistě odhasovali, tak se nedivte, že vás každý obírá jak se mu chce. Promiňte, ale jste hlupáci, můžete si za to sami. Když to sami nezměníte, budou vás obírát i nadále a ještě více. Je to přece na vás, abyste to změnili. Máte pár bytů, copak jste potřebovali nějaké pitomé družstvo jako správce, to si ten dům nemůžete spravovat sami? A navíc jste psal, že máte dům opravený. Tak proč děláte takové pitominy. Stěžovat si můžete leda tak sami na sebe.

  Vložil JaVa, 7. Duben 2016 - 14:28

  Nejprve si mezi sebou vyberte vhodného kandidáta na předsedu SVJ,který je sice schopný,ale ne „všehoschopný zloděj“.Nejlepší bude,když se nabídnete sám,že to vezmete a zadarmo.V tom případě máte předem vyhráno .Svoláte spolu s ostatními nespokojenci shromáždění vlastníků,necháte se zvolit a po zápisu změn do RS si vyberete účetní firmu(samozřejmě pokud nejste sám schopný účetní), se kterou uzavřete smlouvu o vedení účetnictví a máte vymalováno.Pokud se nikdo takový nenajde a většině ve vašem domě současná situace plně vyhovuje, je celá Vaše polemika k ničemu.JaVa

  Vložil svjvmt, 7. Duben 2016 - 14:09

  A na co si stěžujete? Schválili jste si předsedu? Schválili jste mu odměnu? Zrovna tak se správcem, příspěvky. Vaše chyba. Navrhněte změnu, pokud vás ovšem ostatní podpoří.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".