Odměna

Vložil karlos16, 14. Listopad 2019 - 14:40 ::

Dobrý den, zajímalo by mě zda výbor SVJ porušuje zákon, když jednomu členu výboru tzv. sloučí mzdy.

Tento člen má schválenou měsíční odměnu 4.000,–Kč (stejně i ostatní), z této odměny zákon ukládá kromě odvodu daní, také odvod na sociální a zdravotní pojištění, což donedávna v souladu se zákonem bylo činěno. Zmiňovaný člen výboru také pobírá mzdu za úklid domu ve výši 5.000,–Kč, tato mzda je vyplácena na základě uzavřené „DOHODY O PROVEDENÍ PRÁCE“ Před nedávnem výbor rozhodl, že obě mzdy „sloučí“ a to tak, že dohodu o provedení práce navýší o mzdu za výkon statutára, tím odpadnou zákonné odvody na sociální a zdravotní pojištění a sníží se daň ze mzdy na 15%. Tím prý SVJ ušetří nemalé finanční prostředky. Několik členů sice oponovalo, že takový krok je protizákonný, přesto bylo takto výborem rozhodnuto i bez řádného hlasování shromáždění.

Rádi bychom věděli, zda se skutečně v tomto případě jedná o porušení zákona a jakými prostředky proti takovému rozhodnutí bojovat.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Petr, 14. Listopad 2019 - 16:01

  Už se zde v minulosti mnohokrát psalo, že „nelze“ napsat odměny statutárům jako DoPP dle zákoníku práce §74.

  Kde není soudce, není žalobce. Nikde není uzákoněno, že musí statutár dostávat odměny. Takže odhlasujte změnu (odměna zrušena) a odhlasujte DoPP třeba na „domovníka“, který dohlíží na dění/stav domu a dělá drobné opravy.

  Ale tam se odvádí 15% v závislosti na výši odměny.

  Vložil karlos16, 14. Listopad 2019 - 16:29

  Mě nejde o to „legálně“ obcházet zákon, ale spíše to narovnat. Pokud z jeho odměny zákon ukládá odvody na sociální a zdravotní pojištění, tak ať to tak je. Sloučením mezd na DPP se nic neodvádí a daň je také nižší- 15%.

  Vložil MCH (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 20:03

  Správně, vrchnost může krást stamiliony, ale běžný občan je tu především pro placení nesmyslných daní!! Karlosi už to nehul!!

  Vložil karlos16, 18. Listopad 2019 - 10:28

  Ani „vrchnost“ by neměla krást, natož miliony. Pokud víš, že se tak děje, konej!! Jestliže na jasný dotaz píšeš jen svoje výlevy, kterými navíc podporuješ zlodějny, tak se do toho nezapojuj a věnuj raději čas svému „jointu“.

  Vložil . (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 22:15

  Karlos to uchopil za spráný konec. Je potřeba udělat pořádek zdola, protože nahoře s tím stejně nejde nic dělat.

  Vložil Nečlen II (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 17:28

  Prostě najděte uklízečku, která bude uklízet dům za méně než 9.000,–

  A „pan statutár“ i výbor se rychle vrátí do reality. Pokud si dovolí takto obcházet daňové zákony, co potom asi dělají uvnitř SVJ?

  Pro pana Petra: Nemáte návod, jak obejít povinnost platit „odměnu“ podvodníkům?

  Vložil Uklízečka (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 21:25

  „najděte uklízečku, která bude uklízet dům za méně než 9.000,–“

  Z jakého důvodu je to výhodné? Za tuto cenu jsem ochotna uklízet několik domů.

  Vložil Nečlen II (bez ověření), 14. Listopad 2019 - 22:51

  Z jakého důvodu je to výhodné?

  Čtěte úvodní dotaz:
  Člen výboru pobírá mzdu za úklid domu 5.000,– (DPP) a zároveň měsíční odměnu za práci ve výboru 4.000,–. Před nedávnem výbor rozhodl, že obě mzdy „sloučí“ a to tak, že dohodu o provedení práce navýší o mzdu za výkon statutára.

  To znamená, že dle jejich hry se nyní dům uklízí za 9.000,–.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".