Odečet vody - vlastník neumožnil přístup k vodoměru a nekomunikuje

Vložil Petra (bez ověření), 7. Leden 2019 - 15:11 ::

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak postupovat v případě, že vlastník bytové jednotky v domě, kde je SVJ a kde správce pravidelně 1× za rok provádí odečet vody, s tímto správcem nekomunikuje a neumožní přístup k vodoměru. Něco mi říká, že tomuto vlastníkovi není možné naučtovat celý zbytek spotřeby v domě, i když se mi to zdá logické. Nebo ano? Je na to případně nějaká vyhláška?

Děkuji. Petra

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil ffa74b Jaroslav Hájek (bez ověření), 28. Říjen 2019 - 23:20

    Já si myslím, že seznamsvj ty informace o SVJ odněkud stahuje...

    Vložil Pavla. (bez ověření), 9. Leden 2019 - 2:55

    kopletnimu ucetnicvi, listinam, nezavisle kontrole hospodareni, nakladani s majetkem SVJ…?

    Vložil Ing. Igor Bílý (bez ověření), 7. Leden 2019 - 20:48

    „neumožní přístup k vodoměru“

    Při odečtu nemusí umožnit přístup, musí umožnit odečet.

    Nezaměňovat výměnu a odečet.

    Vložil Pet ra (bez ověření), 7. Leden 2019 - 17:21

    Povinnost ve stanovach mame, horsi je vymahatelnost. Konkretne s timto vlastnikem jde o potize s kazdou jednou povinnosti. Ale to treba zase v jinem dotazu. Dekuji vsem!

    Vložil okolojdouci (bez ověření), 7. Leden 2019 - 16:55

    Přečtete si zákon č. 67/2013. Žádný vlastník nemusí umožnit přístup k vodoměru, aůe musí "...umožnit jejich odečet ..." aj.

    Vložil JaVa, 7. Leden 2019 - 17:50

    Opravdu chcete i nadále tvrdit,že:

    „Žádný vlastník nemusí umožnit přístup k vodoměru“

    § 1183/89/2012 Sb.,

    (1) Vlastník jednotky se zdrží všeho, co brání údržbě, opravě, úpravě, přestavbě či jiné změně domu nebo pozemku, o nichž bylo řádně rozhodnuto; jsou-li prováděny uvnitř bytu nebo na společné části, která slouží výlučně k užívání vlastníka jednotky, umožní do nich přístup, pokud k tomu byl předem vyzván osobou odpovědnou za správu domu. To platí i pro umístění, údržbu a kontrolu zařízení pro měření spotřeby vody, plynu, tepla a jiných energií.

    Přeji hezký večer.JaVa

    Vložil Pavel II (bez ověření), 7. Leden 2019 - 16:23

    vlastníku doručit včas a prokazatelně výzvu k umožnění odečtu v konkrétním termínu (včetně stanovení náhradních), uvést kontakt pro komunikaci a pověřená firma se k těmto termínům dostaví k opdečtu. Zmařený odečet bez omluvy vyúčtovávat a vymáhat. Záleží co máte k tomuto ve stanovách nebo schválených pravidlech.

    Vložil JarekSVJ, 7. Leden 2019 - 16:12

    Petro v našem SVj tenhle problém řeší Stanovy .....

    Vložil Petr a (bez ověření), 7. Leden 2019 - 15:52

    Jde pouze o studenou vodu.

    Vložil Zvídavý (bez ověření), 7. Leden 2019 - 16:39

    V případě studené vody pravidla zákon o službách neřeší a proto by měla být pravidla uvedena ve stanovách jak uvádějí i příspěvky výše.

    V případě teplé vody by se postupovalo podle zákona o službách č. 67/2013 § 6(4) „…Neumožní-li příjemce služeb instalaci vodoměrů na teplou vodu nebo přes opakované prokazatelné upozornění neumožní jejich odečet, nebo je neoprávněně ovlivní, činí v daném zúčtovacím období u tohoto příjemce služeb spotřební složka nákladů trojnásobek průměrné hodnoty spotřební složky nákladů připadajících na 1 m2 podlahové plochy zúčtovací jednotky.“

    a uvedený postup je možné zapracovat i do pravidel pro studenou vodu ve stanovách a podle něho postupovat.

    Vložil Zvídavý (bez ověření), 7. Leden 2019 - 15:35

    Ptáte se na vodoměr na studenou nebo teplou vodu, nebo na oba?

    Vložil Petr, 9. Leden 2019 - 17:48

    Na to snad platí Vyhláška o směrné spotřebě vody. Je tu zde o tom hodně vláken. Neznám aktuální znění Vyhlášky, ale přečtěte si

    voda.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/94-smerna-cisla-rocni-potreby-vody

    Probléme je nejen při neumožnění odečtu, ale i při nefunkčním bytovém vodoměru či podezření, že s ním bylo manipulováno. Předpokládám, že máte vodoměry mladší než 5 let, či jaká je lhůta pro výměnu.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".