Nový nebytový prostor

Vložil Katy Krausová, 21. Červen 2011 - 10:36 ::

Dobrý den, v našem domě ( pět jednotek) se dva majitelé rozhodli podnikat. Své byty převedli na nebytové prostory (ordinace a kanceláře). Nyní se po domě pohybuje denně desítky jejich klientů, což je samozřejmě na společných prostorách vidět. Zvedla se i spotřeba el. energie …ovšem platby do fondu oprav se jim nezměnily. Dohoda není možná. Máme nějakou oporu v zákoně jak jim platby navýšit? A mají nárok čerpat z fondu prostředky na věci jako je velká rohožka a doplňkové zábradlí? Ostatní majitele bytů tento provoz v domě štve…a nechtějí samozřejmě platit za metr čtvereční stejně jako podnikatelé. Jak je to v jiných SVJ? Díky.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil RADEK SMÍK (bez ověření), 16. Listopad 2011 - 10:08

  DOBRY DEN MAM DOTAZ?JAK JE MOZNE ZE PLATIM STEJNE PENIZE ZA NEBYTOVE PROSTORY 57,50 ZA METR CTVERECNI A TO STEJNE ZA BYTOVE PROSTORY 57,50.VZDYT TO JE PRECE UPLNA BLBOST.A TO JE KTOMU JESTE VUBEC NEPOUZIVAM TY NEBYTOVE PROSTORY.A OD LEDNA SE TO MA ZASE ZVEDAT.MUZETE MI PORADIT JAK SE MUZU BRANIT PROTI TOMU ABYCH NEPLATIL STEJNE PENIZE ZA NEBYTOVE PROSTORY.BYTY JSOU RPG.DEKUJI

  Vložil PeDuPles (bez ověření), 16. Listopad 2011 - 10:58

  Vážený pane, nenapsal jste moc údajů, tak budu předpokládat, že jste nebytové prostory koupil. Ve vaší kupní smlouvě jistě máte napsáno, že je uzavřena podle Zákona o vlastnictví bytů. Když si tento zákon přečtete (například zde v záložce Legislativa), zjistíte, že zákonodárce nedělá rozdíl mezi vlastníky bytů a nebytových prostor, tedy že všichni jsou povinni přispívat na správu domu dle spoluvlastnického podílu, zjednodušeně tedy na metr čtvereční, pokud se nedohodnou jinak.

  Bohužel je dneska módou kupovat byty i nebyty jako housky na krámě, neinformovat se předem na práva a povinnosti spojené s vlastnicvím a pak se hrozně divit. Mám ve svém SVJ tři nebyty = garáže a tento problém řeším při každém jejich převodu na nového vlastníka. A to jsme ještě navíc ti rozumnější, kteří dohodu uzavřenou mají a garáže mají příspěvek snížený.

  Máte tedy tři možnosti – buď uzavřít se všemi ostatními vlastníky jednotek dohodu o přispívání jinak než podle spoluvlastnického podílu, nebo platit dle rozhodnutí shromáždění (na kterém jste jistě byl) stejně jako byty, a nebo nepoužívané nebytové prostory prodat případně pronajmout tak, aby vám na zálohy na správu vydělaly.

  Vložil lake, 21. Červen 2011 - 11:18

  Paní Krausová, nemáte žádný „fond oprav“. Zákon zná pouze přispívání na správu domu a pozemku a zálohy vybírané na tento účel. Pokud nedošlo k jiné dohodě, platí se poměrně podle spoluvlastnického podílu.

  Zdá se ale, že pletete dohromady tyto platby s platbami za služby spojené s užíváním jednotek.

  Zjistěte si co je ve Vašem SVJ zařazeno pod služby a hlasováním podle § 11 odst. 4 ZoVB si stanovte taková pravidla rozúčtování služeb, která budou zohledňovat vyšší provoz v nebytových jednotkách.

  lake

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".