Nové domovní zámky

Vložil Viktor, 10. Únor 2013 - 15:32 ::

Mám dotaz jak řešit problém. Na shromáždění SVJ jsme se dohodli že necháme vyměnit zámky do domovních dveří a zajistit nekopírovatelné klíče, protože v současné době koluje nezjistitelný počet klíčů od našeho domu. Klíče by se vydaly podle dospělých osob a dětí které chodí do školy a pod. Vše samozřejmě na podpis, aby byla evidence. Nyní nastal problém, protože jeden vlastník požaduje klíč navíc pro případ ztráty a ten předá své kamarádce bydlící na jiném konci města a odmítá sdělit její jméno a adresu, protože by to byl údajně zásah do soukromí a tím vlastně porušen zákon na ochranu osobních údajů. Podle mě by se o porušení nejednalo protože seznam osob bude přístupný pouze členům výboru SVJ a vlastně se zde jedná o zvýšení bezpečnosti v domě. Prosím, máte-li někdo povědomí jak by to šlo řešit, napište. Viktor

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Novák (bez ověření), 11. Únor 2013 - 14:23

    Take jsme to u nas resili. Nakonec jsme to vyresili tak ze kazdy vlastnik jednotky ma narok na pocet klicu roven poctu nahlasenych osob +1 rezervni. Klice u nas stoji kolem 80kc kus. Vymenu fabek a klicu jsme provedli na naklady SVJ a k tomu jsme si odhlasovali na schromazdeni cenik. Vymena zniceneho klice (ktery dotycny musi donest) nebo zcizeneho (protokol PCR) stoji jen tech 80Kc (naklady). Kazdy vlastnik ma moznost si koupit dalsi klice za 500Kc (druhy navic), 700kc (treti), 1000Kc (kazdy dalsi). Pokud nahlasi dalsi osobu v byte (evidujeme pocet) pak samozrejme dostava dalsi klic zdarma, dle prvne uvedeneho pravidla. Pokud se byt preproda, prechazi pocet vydanych klicu na noveho vlastnika (ml by vsechny sve klice predat novemu majiteli) a dle hoho poctu se odvozuji zadosti o dalsi klice…

    Vložil Anonymous1 (bez ověření), 11. Únor 2013 - 15:38

    až bych potřetí zakápl vchodovou FABku vteřinovým lepidlem, asi by jste pochopili, že se chováte nezákonně.

    Vložil Votočka, 11. Únor 2013 - 16:21

    a kromě toho vám vůbec nevadí, že se dopouštíte nezákonného obohacení, když za další klíč požadujete až 1.000,– Kč. A navíc by se mohlo jednat i o neoprávněné podnikání.

    Votočka

    Vložil Novák (bez ověření), 12. Únor 2013 - 13:15

    Jen jsem tu popsal nase realne reseni. Nepotrebuji nutne vedet, ze to je nezakonne a jde o nedovolene podnikani. Je to dohoda uvnitr SVJ, ktera funguje uz 6 let a byla levnejsi jak cipova varianta, ktera se z duvodu ceny zamitla. Extra sazby maji regulacni charakter a splnuji ho. Kdo chce obchazet system, vzdy si cestu najde. Navic klice se clenum neprodavaji, jsou stale majetkem SVJ. Penize jsou spravni poplatek, ktery clen SVJ neplati ve vyuctovani, ale primo a tyto penize snizuji naklady na spravu agendy SVJ.

    Vložil Dvořák (bez ověření), 10. Únor 2013 - 19:11

    U nás se to vyřešilo tím, že máme vstup do domu přes čip(kartu) a i když maj čip(kartu) i jiní než členové SVJ(jejich příbuzní atd…) tak pokud se takový čip(karta) ztratí tak se zablokuje a vydá se jiná a nemusíme mít strach, že takovýto ztracený klíč má bůh ví kdo. Samozřejmě je u toho i samozamykací zámek. A pro ty co by kritizovaly, že nesmí být úniková cesta zamčená píšu, že zevnitř se jen vezme za kliku a je odemčeno a dveře jdou otevřít.

    Vložil lake, 10. Únor 2013 - 16:08

    Viktore, není vám nic do toho k jakému účelu vlastník potřebuje druhý (třetí, čtvrtý, …) klíč od vchodových dveří. Potřebuje ho prostě k užívání své jednotky a SVJ není oprávněno mu v tom bránit. K právům k bytu patří také oprávnění umožnit společné bydlení jiným osobám, popřípadě zvát do bytu návštěvy či umožňovat přístup do bytu dalším osobám podle svého uvážení.

    Vzpamatujte se a přestaňte dělat „opruz“. SVJ není policajt. Je pouhý slouha, nikoliv vlastník a pán domu.

    lake

    Vložil tazatel jaryn, 11. Únor 2013 - 19:04

    lake to líp napsat nemohl......

    Vložil Viktor, 10. Únor 2013 - 20:05

    Vážený uživateli lake: Plně s Vámi souhlasím. To je za předpokladu že všichni vlastníci v domě jsou slušní lidé. V našem domě ovšem jeden vlastník pronajal svůj byt dceři která se svým druhem provozuje výrobu a prodej drog a nechává zde přespávat různá individua, tito samozřejmě mají klíče od domu a pokud nejsou prodejci pervitinu doma tak se potulují po chodbě a čekají, někdy až do rána. Několikrát byli ostatními vlastníky vykazováni z domu, ale pokud mají svůj klíč, pak je to zbytečné. Policie už tu několikrát byla ale zatím neměla štěstí také díky našim zákonům chytit je při činu. Proto jsme chtěli zamezit podobným kouskům a evidence nových klíčů i když je celkem k ničemu by snad mohla pomoci jako prevence. Dále uvažujeme o novém zvonkovém tablu s videotelefony, s čtečkou čipů Dallas a samozamykacím zámkem, takže klíče nebudou příliš nutné a čip pokud jej někdo jako ztratí a přenechá nežádoucím individuím se dá deaktivovat. Jiné řešení asi neexistuje.

    Vložil lake, 11. Únor 2013 - 8:25

    Pane Viktore, napsal jste: „Několikrát byli ostatními vlastníky vykazováni z domu, ale pokud mají svůj klíč [od domu], pak je to zbytečné.“

    Nemáte pravdu. Společné části domu jsou „soukromým“ prostorem, nikoliv veřejným. Pouhé držení klíče od hlavních domovních dveří nikoho k ničemu neopravňuje. Mohl ten klíč najít nebo odcizit, že ano. Společné komunikace uvnitř domu (zádveří, chodby, výtahy, schodiště, odpočivadla) musí být přístupné pro účel, k němuž byly zkolaudovány: slouží vlastníkům jednotek a dalším oprávněným osobám k přístupu do jednotky. Neslouží ani jako čekárna, ani jako noclehárna pro narkomany.

    • Oprávněnou osobou je vlastník jednotky.
    • On uděluje právo průchodu k bytu dalším osobám (např. těm, které s ním jednotku obývají, nebo nájemcům).
    • Jeho právem vlastníka (už od r. 1811 podle rakouského zákoníku ABGB) je „nechati lidi k sobě přicházeti“. Tato skupina osob zahrnuje různé návštěvy, lékaře, řemeslníky, i ty, kdo vstupují do bytu v nepřítomnosti vlastníka např. s cílem zalévat květiny, nebo vyvenčit psa.

    Z uvedeného je zřejmé, že rozhodující je, zda cizí osoba v domě má povolení od vlastníka vstoupit do bytu. Pouze v tom případě je oprávněna vstoupit do domu a použít společné chodby, schodiště, atd. Dejte si to takto do stanov.

    Cizí osoba uvnitř domu buď jde k vlastníkovi bytu (a ten ji do bytu vpustí), nebo tato osoba prokáže své oprávnění tím, že vejde dovnitř bytu (má klíč, nebo zná kód elektrického zámku bytových dveří).

    Při výskytu osob, které se pohybují v domě, avšak nesměřují do konkrétního bytu, volejte policii.

    lake

    Vložil Viktor, 12. Únor 2013 - 18:57

    Vážený lake: Plně souhlasím s tím co píšete. Jste fundovaná a znalá osoba, ale píšete že nemám pravdu když tvrdím že vykazovat feťáky z domu je zbytečné. Několikrát, když se potulovali po domě tak jsme je vyhodili, pokud dělali problém, zavolali městskou policii a vyhodila je z domu ona ale po dvou hodinách díky klíči tam byli opět. Takže je nebo není to zbytečné? Osmnáctiletá dcera souseda budí denně svého tátu a ten ji musí vyprovázet v pět ráno z domu protože už se několikrát vylekala spícího feťáka u radiátoru v přízemí. Hledáme proto řešení jak tomu udělat přítrž. Pokud budeme tak hrozně demokratičtí a vyvarujeme se omezování osobní svobody a dáme našim drogovým podnikatelům opět tolik klíčů kolik budou požadovat, tak se tohoto problému nikdy nezbavíme. Já jsem svým dotazem chtěl vědět co proto můžeme udělat a ne co nesmíme.

    Vložil tazatel jaryn, 12. Únor 2013 - 21:06

    Viktore – obecně platí , že sytý hladovému nevěří… to je pravda pravdoucí. Serte na demokracii – mimochodem , já si na prvním místě pod pojmem demokracie představuji zodpovědnost. Dohoda všech vlastníků nebo většinové rozhodnutí doporučuji minimálně 75% vlastníku a udělejte si svá pravidla ohledně klíčů. Taková pravidla , o kterých budete přesvědčeni, že budou mít účinek .

    Vložil Petr, 11. Únor 2013 - 17:33

    Nevím, kolik typů tzv. nekopírovatelných klíčů je. Předpokládám, že se dají zkopírovat jen ze originálů. Když vlastník klíč ztratí, je nejlepší řešení dostat se do bytu pomocí klíče, uloženého u kamarádky, jak zněl původní dotaz. „Několikrát byli ostatními vlastníky vykazováni z domu, ale pokud mají svůj klíč, pak je to zbytečné. Policie už tu několikrát byla ale zatím neměla štěstí také díky našim zákonům chytit je při činu“.

    K vykázání cizí osoby, potulující se či přespávající, z domu není třeba aby se něčeho dopouštěla. K vám do bytu také nesmí osoba jen proto, že má od něj klíč, nebo ano ?

    Vložil Anonymous. (bez ověření), 11. Únor 2013 - 9:50

    Jo, jen volejte polici, ta vam vskutku pomůže.

    Vložil penik, 11. Únor 2013 - 13:17

    Jestliže chápu příspěvek tak, jak je napsán, tedy ironicky, tak jaká je tedy jiná rada?

    Vložil Jandus (bez ověření), 10. Únor 2013 - 15:59

    Zjednoho klíče bych problém nedělal, zvlášť když, jak píšete, jsou nekopírovatelné. Je přeci běžné a praktické když příbuzní mají klíče. Opravdu nevím, k čemu vám bude informace, že XY má klíč. Když někdo klíč ztratí, stejně potřebuje nový. Kromě toho, nevím jak u vás, ale u nás má klíč listonoška, popeláři, správce a po dvou také asistenční služby pro staré, donáška jídel do domu, seniorská bezpečnostní služba atd.

    Vložil Krobot (bez ověření), 10. Únor 2013 - 15:54

    dveře únikové cesty se nesmí zamykat, který zde také v diskusi dříve zazněl je Váš způsob řešení zásahem do vlastnických práv.

    Vložil Viktor, 12. Únor 2013 - 18:33

    Nevím jak jste na to přišli a kdo to nařídil a podle čeho že se hlavní dveře nesmí zamykat. K nám chodí pravidelně každým rokem požární kontrola. Specielně jsem se na toto téma ptal hasiče a bylo mi sděleno, že pokud mají všichni obyvatelé domu svůj klíč od vchodu pak v tom nevidí problém a také to nikdy nenapsali do závad i když jsem jim před prováděním kontroly musel dveře odemykat.

    Vložil tazatel jaryn, 12. Únor 2013 - 18:42

    Je pravda , že vchod je únikový prostor, na druhou straně jde o ochranu soukromého vlastnictví......

    Vložil Anonymous1 (bez ověření), 13. Únor 2013 - 9:03

    kupodivu ochrana života má přednost před majetkem

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".