Nezvolení výboru, opatrovník, zrušení SVJ

Vložil Tomáš Hr. (bez ověření), 3. Únor 2018 - 17:10 ::

V našem SVJ (12 jednotek) se pomalu schyluje k velkému průšvihu. Už rok nemáme výbor (nikdo to nechce dělat, buď samí důchodci, nebo zcela nekomunikující lidé, případně pracovně vytížení jako já). Chod domu nějak žije přes správcovskou firmu, vlastně to ani nikomu nevadí a tak nechtějí ani profesionálního správce externího.

Pokud o tom informuji soud, má SVJ přidělit opatrovníka. Pokud se nepodaří výbor zvolit do 2 let, má soud organizaci zrušit.

Jak ovšem zrušit SVJ, které vzniklo ze zákona a existovat musí?

Zažil jste někdo už tuhle situaci (opatrovník, nebo rovnou zrušení)?

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Jdoucíkolem (bez ověření), 4. Únor 2018 - 21:19

    Já Vám řeknu svojí zkušenost, já jsem informoval Krajský soud, že naše SVJ nemá orgán a žádal, aby jmenoval opatrovníka dle § 165 NOZ a nic se nestalo. Ale určitě Vám doporučím, aby jste to zkusil (to oznámení), co se stane, za to nic nedáte. Potom je tady další možnost, že podáte návrh na jmenování opatrovníka, ale soud bude po Vás chtít 2000,– Kč, ale koho navrhnout nevím, já mám od advokátů informace, že pokud bych nabídl sám sebe, že mi soud nevyhoví a jmenuje opatrovníka někoho z advokátů. Co se týká zrušení SVJ je tady §172/1/c. Zajímalo by mě, jestli by to soud skutečně udělal a vlastně co pak, jakými ustanoveními NOZ se budete řídit. Jestli je výhodnější být v SVJ nebo ne nevím, ale zajímalo by mě to.

    Vložil TN. (bez ověření), 4. Únor 2018 - 21:38

    Když podáváte návrh na jmenování opatrovníka, skutečně musíte zaplatit poplatek 2000 Kč, ale SVJ vám ho musí proplatit. Soud by naopak měl jmenovat přednostně někoho z členů SVJ. Studoval jsem případ z Moravy, kde družstvo podalo soudu návrh na jmenování opatrovníka a jiný vlastník podal návrh na jmenování chybějícího člena výboru – oba návrhy dorazily na soud ve stejnou dobu. Soud (po roce!) jmenoval chybějícího člena výboru, ale to proto, že výbor byl obsazen jedním členem, podle stanov byl tříčlenným, takže pro usnášeníschopnost stačilo doplnit druhého člena – členem výboru soud jmenoval navrhovatele.Tito dva pak kooptovali třetího člena. Družstvo utřelo zrak, už se viděli opatrovníkem… Podle mě je ale operativnějším řešením svolat shromáždění prostředncictvím 1/4 vlastníků, protože soud bude věc řešit dlouho a SVJ bude paralyzováno.

    Vložil Vladimir B., 4. Únor 2018 - 18:06

    Tak to co sděluje pan Pavel je samozřejmě možné, ale já bych v tom domě bydlet nechtěl a spoléhal se pouze na správcovskou firmu, která za nic nezodpovídá. Stačí nějaký neočekávaný problém a je to na bedrech všech členů SVJ- ti za to odpovídají, pokud nejsou schopni si výbor nebo předsedu či opatrovníka nalézt.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 4. Únor 2018 - 17:14

    Vybere se jen trochu inteligentní a schopný důchodce, pozve se na kafé a decko a licituje se za kolik by to dělal s tím, že vše dělá účetní a správcovská firma a on jen kontroluje. Pak se s tím seznámí ostatní vlastníci a těm co se zdá dohodnutá částka vysoká se nabídne aby to dělali sami za polovinu nebo lépe zadarmo. V domě s 11 byty, kde jsem kdysi zastupoval developera se dohodli na 14 tis. za rok + inflační navýšení. A když jsem jim předal agendu a vysvětlil co to obnáší tak zjistili, že se obejdou bez správce, jen jednou za rok dají vydělat účetní. Jsem s nimi v občasném kontaktu a jediné co jim dalo zabrat byla státem vynucená změna stanov. Dům je ovšem nový a nepotřebuje opravy.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".