Nezájem o založení SVJ

Vložil Andrea (bez ověření), 7. Duben 2017 - 9:38 ::

Má teta mi nabídla, svůj byt v bytovém domě s 12 jednotkami. Zjistila jsem, že všechny jsou už v individuálním vlastnictví a v domě tak již velmi dávno vzniklo ze zákona SVJ (ještě podle starého zákona). Ovšem dodnes zřejmě neproběhlo jeho formální založení, není registrované, nemá IČO, vedení a ani se samozřejmě neschází. Problém je, že to nikomu v domě zjevně vůbec nevadí – většina majitelů jsou důchodci, kteří chtějí mít klid. Když jsem pár budoucích sousedů obešla, nikdo nechtěl o nějakém zakládání a schůzích slyšet, natož o členstí ve výboru. Platí nějakou historicky domluvenou částku původnímu bytovému podniku, nějaké opravy se dějí, střechou neteče… jestli je na něco z toho smlouva, netuším. Sama trávím hodně času v práci v Praze a v bytě bych jen přespávala, varianta, že bych se do výboru cpala sama je opravdu mimo.

Má otázka je, jeslti je takový stav dlouhodobě legální (myslím že ne) a jak lidi donutit SVJ skutečně založit, sejít se a zvolit předsednictvo … když nikdo z nich nechce? Také mám pocit, že v současné situaci ani na mne nebude moci byt převést na katastru.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Orel (bez ověření), 7. Duben 2017 - 11:49

    Přestaňte platit příspěvky na správu, případně je zasílejte do advokátní úschovy. Pak vyčkejte, kdo po vás začne příspěvky vymáhat a na základě čeho. I v případě, že by je vymáhal bývalý/současný správce, musel by tak činit na základě ustanovení zákona a usnesení shromáždění vlastníků, na kterém se příspěvky každoročně mají schvalovat, jinak nemá šanci vymoci je právní cestou. Pak snad správce pochopí, že bez naplnění a dodržování zákona nebude schopen zajišťovat řádnou správu.

    Převody bytů můžete provádět, protože blokace pro převody bytů v domech, kde SVJ mělo vzniknout už podle ZoVB, katastr neuplatňuje.

    Vložil Augustin (bez ověření), 7. Duben 2017 - 22:53

    „shromáždění vlastníků, na kterém se příspěvky každoročně mají schvalovat“

    Odkud plyne každoroční schvalování?

    Vložil Orel (bez ověření), 8. Duben 2017 - 12:08

    vyplývá z NOZ § 1208 odst. d) a e)

    „Do působnosti shromáždění patří“

    „d)schválení účetní závěrky, vypořádání výsledku hospodaření a zprávy o hospodaření společenství vlastníků a správě domu, jakož i celkové výše příspěvků na správu domu pro příští období a rozhodnutí o vyúčtování nebo vypořádání nevyčerpaných příspěvků, e)schválení druhu služeb a výše záloh na jejich úhradu, jakož i způsobu rozúčtování cen služeb na jednotky,“

    Vložil TR (bez ověření), 7. Duben 2017 - 12:19

    Podobnou situaci znám a věřte, že když jeden z vlastníků přestane platit příspěvky, tak je po něm nikdo vymáhat ani nezačne. Ty bývalé bytové podniky v tom mívají obrovský chaos a nevšimnou si. Ostatních 11 je platit bude a správce maximálně odmítne provést nějakou opravu, pokud ji bude chtít přímo tazatelka.

    Vložil asi tak (bez ověření), 7. Duben 2017 - 12:34

    TR jste trochu mimo mísu. Správcem domu je společenství a pokud si to správce, tedy společenství nevšimne, že má přihluplý statutární orgán. Jestli jste myslel, že si to nevšimna nějaká cizí firma, která si nechá říkat správce a vy jí to baštíte, tak ta se v žádném případě namáhat nebude. Proč taky, vždyť má svoje jisté.

    Vložil TR (bez ověření), 7. Duben 2017 - 21:27

    Díky za péči, ale jsem zcela v obraze. „Správcem“ míním firmu, která se stará o údržbu domu, sbírá peníze v nějakém „fondu oprav“ a podobně. Většinou tedy nějaký pohrobek OPBH, či městské bytové správy a SBD.

    V případech, jako je ten popsaný, žádné společenství totiž neexistuje (i když vzniklo) a nemá žádný statutární orgán. Vše mnohdy funguje roky a roky „setrvačností“ a samotnému je mi záhadou, jak to prochází účetnictvím správcovské firmy.

    Vložil Petr123 (bez ověření), 7. Duben 2017 - 11:11

    Pokud se chování majitelů bytů v domě nezmění, tak doporučuji byt nekupovat. Protože i kdyby k zapsání SVJ nějakým zázrakem došlo, na jejich nezodpovědnosti se nezmění patrně nic.

    Vložil Pavel, 7. Duben 2017 - 10:46

    Andreo,

    rozhodně bych nevyhrožoval udáním na FÚ či Policii ČR.

    Na druhé straně je rozumné členům SVJ sdělit, že pokud se nevede účetnictví a neukládají účetní závěrky do sbírky listin, tak je možno dostat několik sankcí. Za závazky SVJ, které velmi pravděpodobně vzniklo, ručí všichni členové SVJ.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil VN (bez ověření), 7. Duben 2017 - 13:24

    V drtivé většině domů,které fungují podobně jako dům paní pisatelky se účetnictví vede. Vede jej nějaký správce,který dům spravuje tradičně již desítky let, ale vede jej. Apropo..ty lidi něco platí,někdo ten dům udržuje,někdo platí za vlastníky daně atd…

    Vložil Pavel, 7. Duben 2017 - 14:35

    VN,

    domnívám se, že se účetnictví nevede, protože pisatelka napsala, že SVJ nemá IČ. Dále nebude mít SVJ název.

    Doklady, které nejsou opatřeny IČ a názvem odběratele budou pro účetnictví neprůkazné (§ 11 ZoÚ).

    S vysokou mírou jistoty lze tvrdit, že se neukládají účetní závěrky.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Čmuchal (bez ověření), 7. Duben 2017 - 13:03

    Pavle, podávej laskavě informace ÚPLNÉ.

    Je na každém členovi SVJ zda po marných pokusech o nápravu přivede nad hlavy spoluvlastníků černý mrak plný dešťě: v podobě sankcí a zda v následném sporu se SVJ, přenese vinu za protiprávní stav z hlavy své na hlavy (§159 NOZ) ostatních důchodců (těch co v 70-tých letech radostně budovali socialismus).

    Vložil .......... (bez ověření), 7. Duben 2017 - 13:17

    Čmuchejte pořádně čmuchale, možná vyčmucháte, že budovatelé kapitalismu jsou ještě pasivnější.

    Vložil Čmuchal (bez ověření), 7. Duben 2017 - 13:44

    Možná to je OCD, co Tě nutí k opakování základu slova „čmuch“. Laskavě kvákni něco k věci, klidně proti mně ale k věci, trumpeto.

    Rozdíl mezi budovateli socialismu a kapitalismu je v SVJ u Andrey věkový. Tak proto jsem neuváděl NIC o budovatelích kapitalismu.

    Vložil TR (bez ověření), 7. Duben 2017 - 10:30

    Tohle se bohužel občas stává. Řešení ale existuje. SVJ, které vzniklo ze zákona, má povinnost vést účetnictví. A to i když nebylo formálně založeno. Ta povinnost se vztahuje na všechny vlastníky, kteří byli jeho členy v okamžiku vzniku ze zákona.

    Na vlastníky je tedy možné tlačit výhružkou udání na finanční úřad a Policii s tím, že porušují zákony o účetnictví a hrozí jim minimálně pokuty.

    Sama si ale musíte zvážit, jestli je dobré se takovým způsobem v novém bydlišti (byť je „jen“ na přespání) uvádět?

    Vložil VN (bez ověření), 7. Duben 2017 - 10:12

    Zákon o vlastnictví bytů sice nařizoval nějaké postupy v souvislosti se vznikem SVJ, nicméně nestanovoval žádné sankce. Stát se snaží donutit vlastníky v takovém domě ke splnění všech nutných kroků , spojených se vznikem a zápisem SVJ do OR tím , že blokuje převod jednotky při prodeji. Vaším jediným řešením je přesvědčit vlastníky , kteří dají dohromady 3/4 hlasů dle svých podílů , aby všechny náležitosti dotáhli do finále.Pokud je nepřesvědčíte,mu­síte čekat,až někteří staří zemřou a byty budou mít jiné,mladší vlastníky , kteří budou přistupovat ke svému majetku diametrálně odlišně.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".