Neuskutečněné shromáždění vlastníků pro malou účast

Vložil Jolana (bez ověření), 10. Květen 2016 - 13:13 ::

Dobrý den, na sklonku roku 2015 bylo svoláno shromáždění vlastníků, ale nekonalo se pro nedostatečnou účast. Předmětem jednání mělo být zhodnocení roku 2014, včetně účetní závěrky za rok 2014. Nové shromáždění se již nekonalo a podle vyjádření výboru se ani konat nebude, až za rok 2015 se bude konat někdy na podzim 2016. Je to vůbec přípustné? Je možné vložit shromážděním neschválenou účetní závěrku do veřejných listin u rejstříkového soudu? To se stalo. Děkuji za odpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil PavelII (bez ověření), 11. Květen 2016 - 13:25

    Bylo řádně svoláno a předsedající konstatoval, že není usnášeníschopné a proto neprojednával žádné záležitosti ke kterým by bylo třeba usnesení. Další shromáždění se bude tedy konat za rok. A když vlastníci nebudou mít zájem může dopadnout obdobně. Pokud se taková věc stane je na předsedajícím aby i tomto shromáždění vystavil zápis a seznámil s ním v souladu se stanovami vlastníky.

    Vložil Pavel, 10. Květen 2016 - 23:20

    Jolano,

    § 21a/2 ZoÚ ukládá povinnost zveřejnit ÚZ do 12 měsíců po skončení roku i když není schválená. Za nezveřejnění ÚZ jsou sankce, za neschválení ÚZ nikoliv. Výbor tedy postupoval v souladu se zákonem.

    Otázkou je, zda měl výbor svolat nové shromáždění jen kvůli schválení roku 2014. Asi vyhodnotil situaci, že by se shromáždění opět nesešlo a proto ho nesvolal. Nevidím v tom žádnou tragédii.

    U nás se ÚZ rozesílá e-mailem členům SVJ po odevzdání daňového přiznání a při svolání shromáždění. Na shromáždění se ÚZ projedná, bez ohledu na usnášeníschopnost. Členové SVJ, kteří mají zájem o situaci v SVJ, se tedy k vlastní ÚZ dostanou.

    Zveřejňování ÚZ ve veřejném rejstříku považuji za pouhou buzeraci ze strany státu a tak je mi jedno, co tam bude zveřejněno. Jak je vidět z nastavení sankcí je to jedno i státu, hlavně musí být „něco a včas“ zveřejněno.

    Postup schválení ÚZ mimo zasedání bych nevolil. Nedovedu si představit, jak budu jednotlivě vysvětlovat členům SVJ co ÚZ obsahuje. :-))

    Třeba se podaří schválit rok 2014, až se bude schvalovat rok 2015.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Anonymuus, 10. Květen 2016 - 17:48

    dle § 1207 OZ výbor má svolat shromáždění nejméně 1× do roka

    pokud není shromáždění usnášeníschopné, je možné hlasovat mimo zasedání (§ 1210 – § 1214 OZ)

    dejte podnět k svolání shromáždění dle § 1207 OZ.

    http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89

    § 1207(1) Statutární orgán svolá shromáždění k zasedání tak, aby se konalo nejméně jedenkrát do roka. Statutární orgán svolá shromáždění i z podnětu vlastníků jednotek, kteří mají více než čtvrtinu všech hlasů, nejméně však dvou z nich; neučiní-li to, svolají tito vlastníci shromáždění k zasedání na náklad společenství vlastníků sami.

    Vložil Anonymous. (bez ověření), 10. Květen 2016 - 18:43

    Můžete si tady citovat třeba 20 paragrafů, ale platí to, co je ve stanovách.

    Vložil ivanq, 10. Květen 2016 - 17:38

    Samozřejmě že je to špatně, když se shromáždění nesejde ani jednou za rok. Stát sám od sebe ale asi SVJ-čko rovnat nebude. Stát má plno práce s kontrolou daňových přiznání u právnických osob, které produkují zisk. SVJ je právnická osoba nezisková. Tady platí, že kde není žalobce, není ani soudce.

    Jak to řešit? Kašpárek radí. Musíte dát do programu schůze provokativní bod, který vlastníky „nazdvihne“. Dejte do programu např. bod „schválení zvýšení příspěvku na správu domu a pozemku o 50 Kč/m2 měsíčně.“ Všichni přijdou (naštvaní); vy si od nich nechte schválit účetní závěrky za roky 2014 a 2015 a potom jim v diskusi dovolte, aby provokativní bod smetli se stolu. Vlastníci zvítězí, vy budete mít schváleno co potřebujete a všichni odejdete ze schůze spokojeni.

    Jiný rozumný návrh mě nenapadá. Snad jenom připomenout vlastníkům, že za dluhy společenství ručí každý vlastník v poměru svého podílu na společných částech domu a pozemku.

    Ivanq.

    Vložil TV (bez ověření), 11. Květen 2016 - 8:29

    nápad s nesmyslným bodem (radikální zvýšení příspěvků) je stejně tak nesmyslný. Vlastníci přece dobře vědí, že právě neúčastí a tedy neusnášeníschop­ností zajistí nepřijetí čehokoliv a tedy že nikdo nemůže NIC MĚNIT. a o to jim přece jde… nic nedělat a mít přitom jistotu, že se nic nezmění

    Vložil anon. (bez ověření), 10. Květen 2016 - 16:05

    Je možné vložit shromážděním neschválenou účetní závěrku do veřejných listin u rejstříkového soudu? Samozřejmě že jeto možné. Zkuste vlastníky poprosit na kolenou, aby ji přišli schválit. Nebo se domníváte, že je snad poprosí rejstřík? Vlastíci mají podle stanov nějaká práva a povinnosti. Když si myslí, že to vše můžou ignorovat a házet na vše bobek, je to jejich problém, tak jim třeba.

    Vložil Petr, 11. Květen 2016 - 8:23

    Shromáždění pro rok 2014 se nekonalo a lze tušit, že se nesejde usnášeníschopné shromáždění ani pro rok 2015. Pro odhlasování závěrky 2014 jste snad obdrželi podklady. Zajímejte se, zda je účetnictví v pořádku (např. v podkladech vykazované náklady), zda máte dlužníky. To je závažnější než schválení závěrky. Například s vymáháním dluhů na zálohách a příspěvcích nemá závěrka nic společného, pokud jsou správně zaúčtovány.

    Vložil ivanq, 11. Květen 2016 - 9:22

    Díky za konstruktivní odpověď od Petr, pomohla i mně.

    Ivanq.

    Vložil Hubert (bez ověření), 13. Květen 2016 - 23:36

    Dal jsem do stanov, že shromáždění schvaluje vyúčtování a až po schůzi se pak vyplácejí přeplatky.

    Schvalujeme kvalifikovanou většinou, včetně závěrky.

    Vždy jsme usnášeníschopní.

    Lepší je dělat schůze v dubnu .. pak důchodci odjíždějí, konec roku taky není moc vhodný .. snad říjen.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".