neplnění povinností pověřeného vlastníka

Vložil Kimik, 20. Srpen 2008 - 8:29 ::

Dobrý den,

nebyli jsme spokojení s prací pověřeného vlastníka, tak jsme ho na mimořádném shromáždění odvolali a zvolili si výbor, jehož jsem nyní předsedou.

Teď jsme si převzali smlouvy, revizní zprávy, … Kontrolou účetnictví jsme zjistili, že vlastník (společnost) za svoje nájemníky 4 roky neplatí do FO. Také je tam jeden vlastník, který od vzniku SVJ (tedy 4 roky) také neplatí. Máme tedy dlužníky s obrovskými dluhy přesahující 0,5 mil.

Ze zápisů shromáždění vyplývá, že mělo být něco uděláno (např. schválená oprava vchodových dveří apod.), ale splněno nebylo nic. Už víme, že je to tím, že ty peníze ve FO nebyly.

Můžeme nějak bývalého pověřeného vlastníka, který s námi pochopitelně už nekomunikuje, pohnat k zodpovědnosti?

Díky za názory a odpovědi.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anon (bez ověření), 25. Září 2008 - 13:58

    Když to tady čtu, tak mám dojem, že SVJ jako takové je jeden naprosto nepředstavitelný vlastnický paskvil, ve kterém musí amatéři zdarma řešit naprosto nekutečné právní problémy, se kterými mají často spostu práce i profesionálvé, kteří za to inkasují docela slušné peníze.

    Navíc někteří vlastnci nejsou schopni vůbec pochopit, že nelze dělat v domě to, co chce jednotlivec ale to, co chce většina. A ta nejčastěji neví co chce, tak to ani neodhlasuje.

    Připadá Vám tento způsob vlastnictví normální?

    Vložil Anonym (bez ověření), 25. Září 2008 - 21:18

    Výstižné.

    Vložil tpd (bez ověření), 20. Srpen 2008 - 19:59

    No jediná rada okamžitě na něj podejte žalobu pravděpodobně za zpronevěru a dluh do FO…,vždycky jsem překvapen že se to nechává tak dlouho bez odezvy …,každý vlastník má právo nahlížet do učetnictví SVJ není nutný žádný souhlas ostatních vlastníků.

    Vložil tina (bez ověření), 26. Září 2008 - 7:33

    Nejde zřejmě o zpronevěru pověřeného vlastníka, kdy konkrétní vlastníci neplatili 4 roky do FO. Je to dluh těch konkrétních vlastníků za svůj spoluvlastnický podíl (byt-y). Tedy neprve upomínka (doporučeně a s doručenkou!), kde kromě jasných údajů za jaký je to byt, jaký vlastník , vyčíslíte konkrétní dluh, za jakou je dobu a dobu, do kdy je nutno zaplatit, samozřejmě s upozorněním, že pokud nebude zaplaceno obrátíte se na příslušný soud. Teprve, když dlužník (vlastník) nezaplatí, obrátit se na soud s žalobou o zaplacení (doporučuji najmout si advokáta). Jen upozorňuji na to, že žalovat můžete pouze poslední tři roku od data podání žaloby. No a když nezpalatí ani po proběhlém soudu (příp. po vydaném platebním rozkazu), pak podat k soudu návrh na exekuci.

    Vložil Anonym (bez ověření), 26. Září 2008 - 8:11

    Není zcela jasné, od kdy běží promlčecí lhůta. Např. pokud původně vyúčtování mělo nedostatky, běží podle mého názoru promlčecí lhůta až od splatnosti správného vyúčtování, což může být v jednotlivém případě i delší doba, než uvádí tina.

    Vložil tina (bez ověření), 26. Září 2008 - 12:33

    Promlčecí lhůta ve věcech o zaplacení nemůže být delší než tři roky. Počítá se ode dne, kdy mohlo být právo o zaplacení uplatněno poprvé. Takže laicky máte-li splatnost správného vyúčtování nebo faktury atp. dne 31.8.2004 (která zaplacená nebyla)už dluh vymáhat nemůžete. U správného vyúčtování s datem splatnosti 26.9.2005 máte dnes poslední možnost uplatnit u soudu žalobu. Zítra už to bude promlčené.....

    Vložil Kimik, 20. Srpen 2008 - 12:51

    účetní závěrky jsme dostávali s více než ročním zpožděním – ten velký vlastník, který měl až do nynějška většinu si ji vždy odsouhlasil – my, ostatní vlastníci jsme byli při hlasování proti. Takže to bylo víceméně formální. Tolik k doplnění situace.

    Vložil Bobikx (bez ověření), 20. Srpen 2008 - 9:23

    Od toho by mělo být i schvalování účetní závěrky, kontrola stavu účtů FO apod., které se dělá každý rok… po 4 letech už to tam může vypadat všelijak…

    Nepoužívejte spojení že vlastník (je jedno jestli společnost či FO) neplatí za svoje nájemníky. Vlastník vždy platí za svůj majetek (svoje jednotky), bez ohledu jestli tam jsou nájemníci, sklad, prázná místnost apod… Nájemník se ve spojení se SVJ dá použít jen v případě pronájmu společných prostor.

    Ve stanovách by mohlo být uvedeno, co s vlastníkem, který je v prodlení (úroky apod) – v první fázi bych po něm chtěl vše doplatit.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".