Neplatič záloh v SVJ bez právní subjektivity

Vložil Markéta P. (bez ověření), 15. Listopad 2011 - 21:00 ::

Jsme v následující situaci: v domě o 35 bytových jednotkách je jich 15 v osobním vlastnictví. Všichni vlastníci máme s SBD, od kterého jsme byty odkupovali a které je majoritním spoluvlastníkem nemovitosti, Smlouvu o zajišťování správy společných částí domu. SBD také zajišťuje služby spojené s údržbou a provozem domu. Problémem je, že jeden z vlastíků bytů se odstěhoval a nehradí zálohy na služby. Jelikož se nijak zvlášť nestýkáme a jsme pouze „sousedé“, dozvěděli jsme se o této situaci až od SBD a to tak, že nám bylo sděleno, že je to problém náš – tj. vlastníků bytů. Jelikož po vyčerpání „jeho rezervy“ bude družstvo sahat na rezervy ostatních vlastníků. Aniž jsme o tom věděli vzniká prý při takovém počtu bytů v OV společenství bez správní subjektivity. Chci se zeptat, zda je možné aby vzniklou situaci – tj. dluh na zálohách řešili s neplatičem ostatní vlastníci – jak je nám vnucováno družstvem- nebo zda by ji mělo jako správce řešit SBD ,které zálohy vybírá, eviduje, spravuje a vyúčtovává. Předpokládala bych, že právě za toto jim hradíme částku označenou „správa“ v předpisu záloh. Mělo by se s neplatičem soudit SBD nebo vlastníci???

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 15. Listopad 2011 - 21:50

    Pročpak se na to ptáte nás? Vy jste podepsala smlouvu s družstvem o správě. Jen Vy víte co v ní je. My o tom netušíme nic.

    lake

    Vložil Markéta P. (bez ověření), 15. Listopad 2011 - 22:39

    Omouvám se jestli Vás obtěžuji, ale Smlouva tuto situaci neupravuje a tak jsem doufala, že by mi někdo mohl poradit „ze své zkušenosti“.

    Vložil lake, 16. Listopad 2011 - 3:05

    Neobtěžujete nás, ale ptát se zde na obsah smlouvy o správě, kterou máte doma v zásuvce, bylo poněkud nelogické.

    Jestliže v ní nemáte uvedeno, že správce bude zajišťovat vymáhání nedoplatků, pak je tím zodpovězena Vaše první otázka „… zda by situaci mělo jako správce řešit SBD“. Nemělo, neboť takovou smluvní povinnost správce nemá.

    „… nám bylo sděleno, že je to problém náš – tj. vlastníků bytů.“
    Je to samozřejmě problém VŠECH vlastníků jednotek, tedy i družstva, které je přece jedním z vás. Nestojí kdesi mimo. Na hrazení dluhů za neplatiče má přispívat více než z poloviny. Zkontrolujte, zda tak činí. Pokud by měl někdo vyvíjet aktivitu při vymáhání, majoritní vlastník je logická volba. Ale nutit k tomu družstvo nelze; takovou zákonnou povinnost majoritní vlastník nemá.

    „Mělo by se s neplatičem soudit SBD nebo vlastníci???“
    Už jsem napsal, že SBD je jedním z vlastníků. Nevím, proč to oddělujete. Každý z vlastníků se může obrátit na soud, ovšem bez dohody o společném postupu může vymáhat pouze svůj alikvotní podíl na celém dluhu. Podle § 12 ZoVB totiž platí: „Z právních úkonů týkajících se společné věci jsou vlastníci jednotek oprávněni a povinni v poměru odpovídajícím velikosti jejich spoluvlastnických podílů (§ 8 odst. 2).“

    lake

    Vložil Petr, 16. Listopad 2011 - 11:47

    Na to aby několik (třeba fyzických) osob někoho žalovalo, není nutné aby byly (myslím) sdruženi v jakémkoli spolku, např. SVJ se subjektivitou či bez ní. Mohou podat hromadnou žalobu, případně se kvůli ní do něčeho sdružit (založit sdružení, pokud by to soud od SVJ bez subjektivity snad nevzal). Jen je třeba žalobu správně sepsat a obeslat v místě bydliště dlužníka. To je popsáno tuším v OSŘ.

    Pokud snad nemáte výbor, neznamená to, že se někdo aktivní nemůže najít a obejít ostatní pro připojení se k žalobě.

    Tak to vidím já. My podávali žalobu jako SVJ, protože to je způsobilé ze zákona jednat za ostatní vlastníky.

    Správa nebývá povinna obesílat dlužníky, jen oznámit dluhy (kvartálně, ročně, dělat účetní závěrku). Pokud ani toto není ve smlouvě, tak to je smlouva špatná.

    Sahat na rezervy, asi nic jiného nezbývá v případě naléhavosti. Ne aby vám to ale ve vyúčtování „nějak“ odečetli ze zůstatku vašeho podílu. Musí to vyúčtovat jako nedoplatek dlužníka a evidovat jako pohledávku. Někdo ji musí vymáhat (výbor, všichni hromadně).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".